Wpis z mikrobloga

@wykopowajulka15: Akurat miałam mini kurs kelnera w tym tygodniu i sam prowadzący przyznał, ze nawet 2 zł cieszy xD niby daje się 10%, ale najczęściej jest to reszta od całego Dania czyli np 36 zl, a zosTwmy 40
@DrKittens przecież to jest stawka z dupy podana. Jako kelner 10 lat temu zarabiałem 7zl na rękę.
Jeśli ktoś w 2015 zgadzał się na pracę za taką stawkę to musiał mieć coś nie tak z głową.
Przecież przy pełnym etacie (168h) wychodzi 500zl na rękę... Ledwo wystarczy na dojazdy do pracy i jedzenie w pracy.
@wykopowajulka15: No, tylko w takim USA to jak idę do knajpy to np mam nielimitowana colę, co wypije trochę to dolewają, to samo z woda, która jest za darmo.
Już widzę jakby w Polsce jaśnie pan kelner miał przyjść do stolika kilkanaście razy i dolewać wszystkim napoju i to jeszcze opłaconego raz xD
@wykopowajulka15: @warcislaw-krzak: Bo ten kult napiwków to rrozlała amglosaska kultura a w zasadzie Amerykańska popkultura...
W USA jest duże rozwarstwienie społeczne, do tego stopnia, że ktoś na minimalnej w Wallmarcie musi brac bony żywnościowe z urzędu... w tych najbogatszych stanach.... Siłą nabywcza minimalnej w USA jest podobna do tej polskiej a nawet jak jest nieco wyższa to u nich samemu trzeba zabulic na system emerytalny i zdrowotny.

Jest duże rozwarstwienie,
@wykopowajulka15: place napiwki jak zazwyczaj jestem na randce i chce aby bylo milo i jest milo
Albo jak pomecze dupe obslugujacym i faktycznie wylarza sie jako taka znajomoscia menu, doradza, wytlumacza, powiedza co nie zawiera skladnikow na ktore jestem uczulona (wtedy wiekszy)
@wykopowajulka15: Z napiwkami to prosta psychologia, za jedzenie więcej byś nie zapłacił, ale szkoda ci tego kelnera co mało zarabia więc dajesz napiwek. Dzięki temu pracodawca może płacić mu mniej.
@warcislaw-krzak: no właśnie o tym mówię. Nie każdy jest takim kulturalnym klientem, jak ja. Są osoby, które zostawiają po sobie syf. Coś się może rozlać, dziecko może wyrzucić jedzenie na podłogę. Chyba nie uważasz, że praca kelnera to tylko przyniesienie miski do stolika