Wpis z mikrobloga

280 + 1 = 281

Tytuł: Nowy wspaniały świat
Autor: Aldous Huxley
Gatunek: literatura faktu / reportaż
Ocena: ★★★★★★★★★★

„Nowy wspaniały świat” jest jedną z dwóch najważniejszych powieści antyutopijnych obok „Roku 1984” Orwella. Antyutopia z definicji przedstawia wyobrażenie świata przyszłości, który jest obiektywnie dla tej jednostki upokarzający. W takim świecie społeczeństwa i jego członkowie są ściśle kontrolowani przez rząd, władzę lub system zazwyczaj od narodzin (a czasem nawet wcześniej) aż po samą śmierć (nieraz nawet i po niej). Wolność jednostki jest ograniczona do niezbędnego minimum.

To, co zdaje się niemożliwe do zaakceptowania przez organizm społeczny w naszych warunkach, w świecie zbudowanym przez Huxleya jest wręcz pożądane. Służy temu warunkowanie od niemowlęcych lat oraz tajemnicza soma – substancja znosząca ból psychiczny i fizyczny. Rozterki egzystencjalne towarzyszące nam choćby w tzw. sytuacjach granicznych (np. śmierć bliskiej osoby) są w świecie somy nieznane, niemożliwe oraz niepożądane.

Popełniłem dłuższą recenzję połączoną z felietonem. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany, zapraszam do przeczytania pod adres: http://myczytamy.pl/recenzja/aldous-huxley-nowy-wspanialy-swiat/

#czytajzwykopem #huxley #nowywspanialyswiat #felieton #ksiazki #antyutopia
zielonywiatr - 280 + 1 = 281

Tytuł: Nowy wspaniały świat
Autor: Aldous Huxley
Ga...

źródło: comment_16021581582ZTfWPVY7ezMggiAL34VqS.jpg

Pobierz
  • 12
@zielony_wiatr:

Wracając jednak do tajemniczego specyfiku, Huxley długo zastanawiał się czy istnieje soma w naszym świecie. Substancja, która skutecznie zmienia naszą świadomość, emocje i postrzeganie rzeczywistości bez żadnych skutków ubocznych nie istnieje, na szczęście, do dziś.


Ależ istnieje i jest coraz silniejsza. W zasadzie Huxley zbudował IMHO najbardziej przerażającą wizję totalitaryzmu i zniewolenia. Ta książka jest tak depresyjna, że do dzisiaj (a minęło kilka lat od jej przeczytania) czuję te przygnębienie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@qluch: No właśnie ja nieustannie czytając książkę zdawałem sobie z tego sprawę, ale doszedłem ostatecznie do wniosku, że jest to po pierwsze soma połowiczna bo ma skutki uboczne jak depresje, zaburzenia społeczne itp. Ponadto tej dzisiejszej somy nikt nie kontroluje w sensie takim, że nie służy ona władzy ale finansjerze i specom od marketingu.
Nie działa to na każdego i nie zawsze.
Pattzac jednak na tempo postępu technicznego boję się że
Pattzac jednak na tempo postępu technicznego boję się że będzie coraz gorzej. Przerażenie mnie bierze jak patrzę co młodzież robi w autobusach ze swoimi telefonami. ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@zielony_wiatr: to nie jest jeszcze najgorsze. Najgorsze, jest to, że zapominasz o innym człowieku.
Obecnie media czyli nowa soma, mówi każdemu z nas, że to ty jesteś najważniejszy i liczą się twoje potrzeby. Totalitaryzm uwolnienia się z okowów
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qluch:

Ostatecznym upodleniem się a przez to zniszczeniem własnego sumienia i duszy. Taki człowiek nie może już funkcjonować więc należy przed tym się chronić poprzez odurzanie się somą.


No ale skoro to soma prowadzi do zezwierzęcenia to jak odurzanie się nią ma pomagać? Nie mogę do końca zrozumieć Twojego wywodu.