Wpis z mikrobloga

@mactrix: Szczerze to nie wierzę w ostrego Saturna przy powerze 700x.. w terenie zabudowanym.. nie było tak że przy powiększeniu 100 - 200 x wyglądał lepiej? Sam używam synty10 i w pow 150x wygląda to zdecydowanie lepiej niż na zdjęciu - odcięty cień na ringu, kolory tarczy, nawet encke przy bardzo dobrych warunkach zaczyna majaczyć. Następny power jaki mam do dyspozycji to 350 - nie do użycia na Saturnie w tym
@mactrix: Niezwykła planeta. Ciekawe jak piękne i niezwykłe ciała niebieskie jeszcze przemierzają wszechświat, pewnie nigdy nie będzie nam dane zobaczyć nic więcej niż nasz własny układ słoneczny ( "z bliska" ).
@mactrix: Też oglądałem niedawno. Robi wrażenie jak człowiek pierwszy raz popatrzy na żywo przez teleskop i zobaczy pierścienie. Fajnie było też widać Jowisza + 3 większe księżyce (Europa mi się schowała za planetą).

Generalnie powoli robią się fajne warunki do obserwacji dla leniwych bo ciemno wcześniej :)
@mactrix: O cholera, nawet nie wiedziałem, że jest możliwe takie coś. W sensie, że amatorsko można tak coś zaobserwować, ba! Nawet nie myślałem, że te olbrzymie teleskopy mają taką możliwość, a tutaj proszę, amatorsko można coś takiego obejrzeć. To jaki wspaniały widok musi być z tych olbrzymich teleskopów, a z tych umieszczonych na orbicie to w ogóle. Ciekawe co na to płaskoziemcy ( ͡° ͜ʖ ͡°) I
@highlander: no dokładnie, proszę niech mnie zminusuje ten kogo stać na jednorazowy wydatek rzędu +12tyś na hobby.

i to hobby które zależne mocno od pogody, pór roku, układu "gwiazd" i innych códów.
czym różni się taka dedykowana kamerka od np. lustrzanki w zastosowaniu?


@johnblaze12345: kamerki planetarne to często dużo klatek na sekundę i możliwie wysoka czułość. Nie stawia się tam na rozdzielczość, bo i tak sama planeta mieści się w kwadracie o boku kilkadziesiat-kilkaset pikseli.
Fotografia planet polega na zbieraniu jak najwięcej klatek w czasie który jest ograniczony przez np. obrót planety. Następnie sklejasz je w całość dzięki czemu redukujesz szum i zniekształcenia