Wpis z mikrobloga

Synta 16 + ASI290MC


@mactrix: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2440&language=pl&lunety=Teleskop%20Sky%20Watcher%20Synta%20N%20406%201800%20DOBSON%2016%20GOTO

Sprzet jak Mustang, drogi i dobry. Choc mam male pojecie, to mnie ciekawi jakie musza byc warunki pogodowe i czy lepiej np mieszkac w gorach czy nad morzem? Obstawiam ze najlepiej gory i mala wioska ze wzgledu na zanieczyszczenia swiatlem. Dziwi mnie tylko ze zdjecia nie wychodza tak jak w lustrzance czyli co widzisz to masz, chyba ze czegos nie rozumiem.

Bardzo ciekawy sprzet zeby
@roykil: Oczywiście, że są widoczne niemal codziennie. Około 21-ej wczoraj praktycznie były (Jowisz z Saturnem) na "linii" księżyca. Zainstaluj sobie apkę star walk 2 i spokojnie znajdziesz je i inne mniej widoczne gwiazdy, konstelacje itd.
@Cernold
@yeloneck tu nie focus w teleskopie ma główny wpływ na ostrość obrazu planety. W tym roku Jowisz i Saturn znajdują się bardzo nisko nad południowym horyzontem i ich światło ma do pokonania bardzo gruba warstwę atmosfery (pod kątem), by trafić do obiektywu lub naszych oczu. Stąd zniekształcenia i nieostrości. Mars zaczyna najlepszy okres widoczności w ciągu najbliższych kilkunastu lat, będzie go widać wysoko nad horyzontem w środku nocy, niedługo stanie się