Wpis z mikrobloga

@mactrix: łap plusa ale to plus z rodzaju tych: na zachętę. Wiesz czemu?
Bo nie napisałeś jak zrobiłeś to zdjęcie z płaskiej ziemi. Niby wszyscy wiedzą, że planety i słońce są zawieszone nam nami oraz, że to one obracają się wokół osi ale właśnie dlatego ten saturn powinien wyglądać inaczej. To zdjęcie zatem jest jakieś dziwne. Pracujesz dla rzadu?

  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@IreuN to jest teleskop do wizuala głównie, a po drugie robiłem foto na najmniejszej ogniskowej, obiektu, który znajdował się 10 stopni nad Ziemią, atmosfera też bardzo negatywnie oddziałuje na obraz. W tej chwili największą ogniskowa mam 7200mm może uda mi się ją dobrze wykorzystać w zimie jak Księżyc będzie wysoko nad horyzontem :)
  • Odpowiedz
@mactrix: Synta 16 to jest na Dobsonie, tak? Jak jest z kompensowaniem obrotu Ziemi, to robi ten system GoTo?
I jak mobilne jest takie bydlę? :P Ja mam już ciężko z przewożeniem swojego 8-calowego teleskopu, jak próbuję sobie wyobrazić transport 16-calowego, to mój mózg łapie zwiechę :P
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@fizyk20 na długich ekspozycjach rotacja pola będzie zauważalna, ale na ekspozycjach do 20s jest spoko, potem najwyżej robię cropa i do amatorskiego rejestrowania DSów czy Lucky imaging jest super. Odnośnie transportu to sam zmieściłem go z drabinką, walizką okularów, kablami, 3 torbami, plecakiem i innymi szpargałami w hatchbacku typu Mazda 2 :)

  • Odpowiedz
@mactrix: Oglądałem jakieś dwa, trzy tygodnie temu przez teleskop ze zwierciadłem 14'' albo 16'', nie pamiętam co kumpel posiada. Też robi wrażenie, mimo, że malutki. Ale u Ciebie fajniej wygląda, bo wielobarwny.
  • Odpowiedz
Odnośnie transportu to sam zmieściłem go z drabinką, walizką okularów, kablami, 3 torbami, plecakiem i innymi szpargałami w hatchbacku typu Mazda 2 :)


@mactrix: To widzę że nieźle się da go skompresować :D Ale on chyba nie ma pełnej tuby, tylko jej część jest zastąpiona jakimś składanym rusztowaniem, nie?

Hmm, a jak rotacja pola robi się zauważalna powyżej 20 sekund... Nie ma później jakiegoś problemu ze stackowaniem, jak klatki zebrane
  • Odpowiedz
@Janusz_Rekina: Można spokojnie oglądać mniejszymi i tańszymi teleskopami ;) Tylko im większy (i droższy) sprzęt, tym więcej szczegółów da się zobaczyć. Pierścienie Saturna z przerwą da się zobaczyć i moim teleskopem, który kosztował ok. 3-3,5k.
  • Odpowiedz
@Janusz_Rekina: teleskop za 1500zł pokaże już bardzo dobry widok Saturna, tutaj jest tylko mała próbka możliwości Synty 16, czasami warunki atmosferycznie nie pozwalają na więcej. W sumie ten mój sprzęt to też bardziej do galaktyk i mgławic niż do planet jak coś :)
  • Odpowiedz