Wpis z mikrobloga

Niedługo będę zaczynał elektrykę w domu i zastanawiam się w co zainwestować


@Ptolemeusz: tym sie sugerowalem.
Zainwestuj w lepszy router wifi,taki ktory bedzie stabilnie pracowal i obsluzý bez problemu wiele urzadzeń. Poźniej usiadź i się zastanow co chcesz mieć smart? Dzisiaj nawet piec CO ma wszystkie dodatki na wifi wszystkie czujniki,wylaczniki,przelączniki sterujesz sobie apką w tel. Zaletą tego rozwiazanie jest to,ze w kazdej chwili możesz sobie dołożyć co tam chcesz
@Ptolemeusz: Lepiej mieć parę kabli niż nie mieć bo potem sie okazuje ze w kotłowni nie ma zasięgu i musisz ciągnąć prtyzancko kable do switcha.
Warto automatyzować piec, rekuperator, alarm, rolety i videodomofon. Reszta wg uznania.
@Ptolemeusz: Jak chcesz mieć smart, to zrób sobie instalacje w topologii gwiazdy i dużą tablicę rozdzielczą. Tam zrobisz wszystko co sobie tam wymyślisz. Wi-Fi nie jest idealne, jak każde urządzenie elektryczne musi mieć zasilanie i tu się kończy bezprzewodowość. Zapomnij, że będzie to chodziło na bateriach. Wi-Fi jest prądożerne. Będziesz miał dużo urządzeń to zapchasz router i urządzenia będą działały a tym będziesz klął na zwiechy internetu. Pewną alternatywą i coraz
Dzisiaj nawet piec CO ma wszystkie dodatki na wifi wszystkie czujniki,wylaczniki,przelączniki sterujesz sobie apką w tel. Zaletą tego rozwiazanie jest to,ze w kazdej chwili możesz sobie dołożyć co tam chcesz


@fajnypierozek: to nie ma żadnych zalet. Oddzielna apka od pieca, oddzielna apka od domofonu, oddzielna apka od klimatyzacji, oddzielna apka od oczyszczacza powietrza, oddzielna apka od odkurzacza, a prawie wszystko chińskie, gówniane, łączy się z serwerami nie wiadomo gdzie i albo
nie ma żadnych zalet. Oddzielna apka od pieca, oddzielna apka od domofonu, oddzielna apka od klimatyzacji, oddzielna apka od oczyszczacza powietrza, oddzielna apka od odkurzacza, a prawie wszystko chińskie, gówniane, łączy się z serwerami nie wiadomo gdzie i albo nieaktualizowane, albo przeciwnie - wymaga najnowszego androida


@hitherto: brzmisz jak akwizytor xD

Jest multum rozwiazań na rynku. I to zdecydowanie tanszych niż to co bezinteresownie ;) polecasz

https://iam.innogy.com/fuer-zuhause/smarthome
@fajnypierozek: nie polecam loxone - nie zajmuję się tym komercyjnie więc nie mam dużego porównania, mam dwóch znajomych którzy korzystają. Natomiast polecam poczytać ich materiały, sporo można poznać teorii i praktycznych rozwiązań do zastosowania w innych systemach, jak szukałem informacji dla siebie to wszędzie indziej było tylko marketingowe gówno bez żadnych technicznnych wskazówek. Poza tym nie znam innego komercyjnego systemu do którego można podpiąć chińskie przekaźniki na rs485 za $40, polski
Mirki i Mirabelki, co według was powinno się znaleźć w nowo budowanym domu z technologi smart


@Ptolemeusz: a jak dla mnie to takie niezbędne to: światło, alarm, ogrzewanie (tutaj jakiś piec z OpenTherm, modbus lub czymś innym pozwalającym go zintegrować z resztą systemu ), brama garażowa, dzwonek do drzwi/furtki zintegrowany z systemem, nawadnianie ogrodu, czujniki zalania + zawory, ja bym dodał jeszcze czujnik dymu, CO i zawór na gazie (jeśli masz).
z jakiś powodów przemysł opiera się na kablach a nie na radiu


@knrwa123: z jakiegos powodu przemysł ma dziesiatki/setki maszyn zaklocających pracę wifi i dziesiątki grazyn/januszy podpietych pod sieć.

Zupelnie inaczej przedstawia się w domku jednorodzinnym w ktorym 1 osoba z lodowką i mikserem nie robi wiekszej roznicy. A jak kolega se kupi multicookera z wifi to i tak alekse dokupi zeby glosowo sterować i mu go hakiey nie shakujo. Przynajmniej
@fajnypierozek: wifi to nie jedyne radio, istnieją przemysłowe rozwiązania do komunikacji radiowej, laserowej, ale używa się ich tylko wtedy kiedy kabla się nie da (np. jeżdżące maszyny- chociaż i tu jak jest techniczna możliwość użycia kabla to się go używa). Kabel jest tani, pewny i niezawodny, chyba, że się go przetnie. Rozwiązania radiowe w smarthome mają sens wtedy gdy nie ma możliwości położenia kabli.
@Skyler: @fajnypierozek: @Ptolemeusz: > nie słuchaj @fajnypierozek i ładuj kabli ile się da, a nawet więcej niż Ci potrzeba

Kiedyś,jakieś 2 lata temu posluchalem rad z mirko n.t kabli i wiecie co? Zostalem z 3km kabli w scianach,lzejszy o kilka dobrych stowek. Co mam z tym teraz zrobić? Powiesic sie czy w dupe wlozyć? Wszystko dziala bezawaryjnie po wifi tylko router trzeba mieć dobry a nie z neostrady ;)