Wpis z mikrobloga

#it #komputery #filmmaking
Mirki, kuzyn bawi się w obróbkę filmów, ma tam jakąś kamerkę co nagrywa w 4k, aktualny komputer jest za słaby do obróbki filmów w 4k, poprosił mnie żebym mu pomógł dobrać coś i złożyć żeby dało radę. Nie musi to być highend PC, doradzicie w jaki sprzęt w ogóle celować?
  • 7
@SztucznyKaktus: Kiedyś słyszałem, że po #!$%@? obrabiać filmy w 4k, skoro można w fullhd. Szybsze, mniejsze wymagania, mniej miejsca. No ale z drugiej strony mamy 2020 rok i jak to będzie wyglądać w telewizorze 16k?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SztucznyKaktus: kwestia jeszcze w jakich programach obrabia, ma kluczowe znaczenie. (Kolejna kwestia czy to filmy godzinne czy jakies 3 do 10 min filmiki z wyjazdow)
Bo jednak materialy 4k zajmuja ogromne ilosci miejsca, trzeba to przemyslec gdzie to trzymać.

Kiedyś jak się interesowałem tematem i miałem za słabego kompa to był jakiś myk, ze obrabia sie na jakiś kilka razy slabszych fragmentach a renderuje dopiero calosc na najwyzszej jakości. Ale nie
@zuligarson: Robi w tej chwili w FHD coś tam umie, program chyba Sony Vegas? z tego co widziałem są to filmy z rolnictwa, coś tam z drona 4k, coś z kamery 4k filmy raczej trwają 1-10min max. W tej chwili ma nawet problem z odtworzeniem filmu w 4k
@SztucznyKaktus: Tak jak już pan @kj5 powiedział, ogółem przyjmuje się, że procesor będzie w takiej konfiguracji najważniejszy (moim skromnym zdaniem, trzeba jeszcze tutaj dodać jakąś okej kartę graficzną - szczególnie, jeśli kuzyn ma działać w Davinci Resolve - Premiere to bardziej procek, ale mieć dobre GPU również nie zaszkodzi - najlepiej minimum 6 GB ramu w tymże).

Ja bym szedł w coś pokroju Ryzen 3700x / 16-32 GB RAM / GPU
@SztucznyKaktus: tak jak pisze @JohnnyAK11 , jeśli obecny PC wystarcza do obróbki w niższych rozdzielczościach to niech sobie na noc ustawi konwersje na full hd albo nawet 720p, a przed końcowym renderingiem podmieni nagrania na oryginalne.