Wpis z mikrobloga

Chcę kupić (na kredyt) mieszkanie z rynku wtórnego, ale właściciel chce zaniżyć cenę, bo kupił je 2 lata temu i nie chce płacić dużego podatku. 50k ma pójść pod stołem. Rozumiem, że działa to tak, że jeśli skarbówka stwierdzi, że ich wycena przekracza 33% ceny na umowie, to dopłacam brakujący podatek pcc + odsetki? Ogólnie właściciel zjadł zęby na nieruchomościach, bo prowadzi biuro nieruchomości i zdaje się wiedzieć co robi.

Jest sens się w to pchać? Ogólnie mieszkanie bardzo mi odpowiada, a cena z ogłoszenia już sama w sobie była niska (320k za 3 pokoje w #poznan). Szczerze powiedziawszy to średnio mi się uśmiechają takie wałki, bo mam wrażenie, że nie da mi to spać po nocach.

#mieszkanie #kupnomieszkania #rynekwtorny #kredythipoteczny #budujzwykopem #nieruchomosci #podatki #prawo
  • 22
@becvvv: przy niższej "oficjalnej" cenie mieszkania będzie dużo prościej o kredyt i wycenę nieruchomości przez rzeczoznawcę.


@Niekumaty_: Ze względu na obniżony wkład własny może być trudniej. Wycena nieruchomości w dużych miastach zwykle nie stanowi problemu.
@becvvv: mnie też kiedyś ktoś do czegoś takiego namawiał, tylko to on był kupującym. Oczywiście nie zgodziłam się.

Pytanie co Ty na tym zyskujesz?
Jeśli nic to po co pchać sie w kłopoty?

Pamiętaj, że może być tak, że jeśli zapłacisz mu przed, a on się wypnie i wycofa z tranzakcji, to nie masz żadnych dowodów, że coś mu
dałeś.

A jeśli to się wyda to skarbówka Ciebie też obciąży.
@augusto-mises: Mistrzu pierwszy link z Google: Rękojmia daje możliwość odstąpienia od umowy zakupu „M”
W ramach podsumowania warto dodać, że możliwość rezygnacji z zakupu mieszkania występuje również po sfinalizowaniu transakcji. Taka możliwość istnieje jeśli dom lub lokal posiada istotną wadę fizyczną, o której nabywca nie wiedział w momencie zakupu. Wykrycie istotnej wady przed upływem okresu rękojmi trwającego 5 lat w przypadku nieruchomości, stanowi podstawę do odstąpienia od umowy. Warto jednak zdawać
@augusto-mises: Tu chodzi tylko i wyłącznie o to, że to co na umowie jest wiążące a wszystko pod stołem „na gębę” powoduje, że w takich sytuacjach jesteś przegrany. To się tyczy wszystkiego, nieruchomosci i ruchomości (w szczególności samochodów).