Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki,
Szybki nius, bo jestem w drodze. Właśnie ogłoszono odkrycie gwiazd, które pobiły na głowę wszelkie rekordy prędkości. Gwiazdy te orbitują wokół supermasywnej czarnej dziury w centrum naszej galaktyki. Gwiazda S62 przy największym zbliżeniu do czarnej dziury (w tzw. "parycentrum"), porusza się na swojej orbicie z prędkością 6.7% prędkości światła, czyli około 20'000 km/s; Dodatkowo, nowoodkryta gwiazda S4711 leci w najszybszym miejscu na swojej orbicie z prędkością 6'700 km/s. Ale to jeszcze nic. Wszystkie medale zbiera kolejna nowoodkryta gwiazda, S4714, która krąży wokół naszej supermasywnej czarnej dziury osiągając fenomenalną prędkość 24'000 km/s (czyli 8% c!) w perycentrum.

Źródło: http://www.astronomerstelegram.org/?read=13935

Poniżej animacja z faktycznym, zaobserwowanym ruchem gwiazd wokół supermasywnej czarnej dziury w centrum naszej galaktyki. Te placki na animacji to gwiazdy, które obserwowane były przez ostatnie ~30 lat.

Stay tuned, pewnie niebawem będą wszędzie pisać o "najszybszych gwiazdach" ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale Mirki i Mirabelki usłyszały o tym pierwsze ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Więcej niusów zawsze pod #astronomiaodkuchni

#astronomia #kosmos #ciekawostki #nauka
Al_Ganonim - Hej Astromirki,
Szybki nius, bo jestem w drodze. Właśnie ogłoszono odkr...

źródło: comment_1597163275w4mJGuqJxN6JrWnAPHD9kI.gif

Pobierz
  • 60
@Tuff: W 2017 obserwowałem obiekt, który w tej chwili jest tak daleko stąd, że oddala się od nas z prędkością większą od prędkości światła. Nawet pisałem o tym na mirko ( ͡° ͜ʖ ͡°). Zaliczysz? :D

@piomar123: to ta kontrakcja długości przez silne pole grawitacyjne czarnej dziury, czy coś w ten deseń. Mikrogwiazdki na Mikroblogu.


@Nizax: Bo mi się spieszyło i dałem animację, którą
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Al_Ganonim: jakich przeciążeń doswiadczalby człowiek na planecie krążącej wokół takiej gwiazdy? Czy w takiej sytuacji planety krążą jeszcze wokół gwiazd, czy są przejmowane przez czarne dziury?