Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki,
Szybki nius, bo jestem w drodze. Właśnie ogłoszono odkrycie gwiazd, które pobiły na głowę wszelkie rekordy prędkości. Gwiazdy te orbitują wokół supermasywnej czarnej dziury w centrum naszej galaktyki. Gwiazda S62 przy największym zbliżeniu do czarnej dziury (w tzw. "parycentrum"), porusza się na swojej orbicie z prędkością 6.7% prędkości światła, czyli około 20'000 km/s; Dodatkowo, nowoodkryta gwiazda S4711 leci w najszybszym miejscu na swojej orbicie z prędkością 6'700 km/s. Ale to jeszcze nic. Wszystkie medale zbiera kolejna nowoodkryta gwiazda, S4714, która krąży wokół naszej supermasywnej czarnej dziury osiągając fenomenalną prędkość 24'000 km/s (czyli 8% c!) w perycentrum.

Źródło: http://www.astronomerstelegram.org/?read=13935

Poniżej animacja z faktycznym, zaobserwowanym ruchem gwiazd wokół supermasywnej czarnej dziury w centrum naszej galaktyki. Te placki na animacji to gwiazdy, które obserwowane były przez ostatnie ~30 lat.

Stay tuned, pewnie niebawem będą wszędzie pisać o "najszybszych gwiazdach" ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale Mirki i Mirabelki usłyszały o tym pierwsze ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Więcej niusów zawsze pod #astronomiaodkuchni

#astronomia #kosmos #ciekawostki #nauka
Al_Ganonim - Hej Astromirki,
Szybki nius, bo jestem w drodze. Właśnie ogłoszono odkr...

źródło: comment_1597163275w4mJGuqJxN6JrWnAPHD9kI.gif

Pobierz
  • 60
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim ale to musi fajni tam wyglądać. Nie dosc,że nie trafiają w siebie to jeszcze latają z taką prędkością. Ja coś czuję,że czarne dziury to faktyczne granice wszechświata. Dziury erozyjne wszechświata.
  • Odpowiedz
oglbys wytlumaczyc dlaczego jesli obiekt ma taka orbite ze przelatuje zaraz kolo czarnej dziury a nastepnie odlatuje dlakeo od niej po prostu nie wpada do niej w momencie gdy jest najblizej?


@rozvadovsky: Czarna dziura jest niczym innym jak zwykłym ciałem niebieskim o swojej grawitacji. Owszem jest ona zazwyczaj cięższa niż większość otaczających ciał niebieskich (ale teoretycznie WCALE NIE MUSI, teoretycznie bo jesteśmy zbyt prymitywni by móc zaobserwować takie teoretyczne, małe czarne
  • Odpowiedz
Z tego względu zagadnienia odnośnie fizyki orbitalnej wokół nich są takie same jak np. księżyców obiegających Jowisza. Po prostu inna skala i to wszystko.


@xaliemorph: no nie całkiem.
Czarne dziury rotują, więc występuje zjawisko "ciągnięcia przestrzeni" na zewnątrz horyzontu zdarzeń,w obszarze ergosfery.
Do poczytania też o Efektcie Lensego-Thirringa.
W prsyoadku masywnych czarnych dziur ten efekt jest na tyle mocny, że nie jest już pomijalny, dlatego nie można go ignorować i sprowadzać
  • Odpowiedz
warto przy tym zauważyć że najszybsza sonda (do tej pory) jaką wysłaliśmy w kosmos leci z prędkością 17,1 km/s. 24000 km/s - ale tam muszą być przeciążenia przy mijaniu czarnej dziury...


@wiedzmikolaj: prędkość względem czego? Bo, zgodnie z Galileuszowską teorią względności, opis ruchu jest zależny od przyjętego układu odniesienia i np Ziemia porusza się względem tych "superszybkich planet" dokładnie z taką samą prędkością jaką one względem Ziemi (albo tych lecących sond)
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim:
ciekawe, ale bardziej ciekawi mnie co zrobiłeś z deuterem (1.2mln) który zawinąłeś z mojej kolonii na Universum 10 w 2008 roku. Miałem wtedy 15 lat i mocno to przeżyłem.
  • Odpowiedz
Phew, wróciłem i mam czas nieco poodpisywać!

Jeszcze jedno mnie zastanawia, dlaczego obiekt wokol, ktorego orbituje inne cialo nie znajduje sie w ‚srodku’jego orbity tak jak w ukladzie slonecznym


@rozvadovsky: Obiekt, w okół którego orbituje inne ciało jak najbardziej znajduje się wewnątrz orbity tego ciała. Zawsze. Orbity są eliptyczne, a koło to szczególny przypadek elipsy. Elipsa posiada dwa "środki", tzw. ogniska. Masywne ciało, wokół którego orbituje inne ciało, znajduje się w
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: Dzięki, miałeś wyjaśnić a nie bardziej skomplikować xD
A poważnie to chyba zaczynam powoli rozumieć. Co tylko w takim wypadku gdy my sobie przyspieszymy do 0,6c a ktoś inny też do 0,6c tylko w przeciwną stronę. Będziemy się poruszać względem drugiego układu szybciej niż c?
  • Odpowiedz
@Tuff: Nie, sumować prędkości w taki sposób nie można. Należy obowiązkowo korzystać z transformacji Lorenza. Osiągnięcie i przekroczenie prędkości światła może być mierzone wyłącznie miedzy dwoma obiektami i traktowane jako wewnętrzna własność czasoprzestrzeni, do której, tak się składa, akurat w danych dwóch miejscach "przyklejone" są dla obiekty materialne. Czy to trochę chociaż pomogło?
  • Odpowiedz
@e7th04sh: Oddala się, ale trzeba tu bardzo uważać na stosowaną terminologię. W przypadku rozszerzania się czasoprzestrzeni jak najbardziej może dojść do sytuacji, gdzie jeden obiekt względem drugiego będzie oddalał się z prędkością większą od prędkości światła. Jednocześnie, obiekt będący obiektem odniesienia nigdy nie zobaczy informacji płynącej z tego obiektu, który względem niego porusza się z v>c.

Oczywiście, jeśli mówimy o dwóch ciałach poruszających się po przestrzeni w swoich inercjalnych układach odniesienia,
  • Odpowiedz