Wpis z mikrobloga

Badanie kwantowych czarnych dziur w laboratorium.

Dzisiaj proponuję artykuł Johna Preskilla, fizyka teoretycznego zajmującego się w swoich badaniach głównie informacją kwantową oraz komputerami kwantowym, ale także nieodłącznie związanego przez to z fundamentami fizyki. Autor w tym nie za długim tekście wprowadza w problem eksperymentalnego badania i testowania na Ziemi hipotez (np. ER=EPR, korespondencja AdS/CFT) dotyczących zarówno fizyki w skali kosmologicznej (czarne dziury, Wielki Wybuch), jak i fizyki kwantowej.

Autor wprowadza wprawdzie w tematykę eksperymentu, nie omawia jednak jego żadnych jego szczegółów. Gdyby ktoś potrzebował choćby minimalnego wprowadzenia w tę tematykę to zachęcam do zerknięcia chociażby do mojego wpisu sprzed ok. 5 miesięcy:

Tunele czasoprzestrzenne wskazują drogę do eksperymentalnego badania informacji kwantowej czarnych dziur.

Omawiam tam krótko artykuł, który wtedy ukazał się też na łamach Quanta Magazine i poruszał propozycję pewnego ciekawego eksperymentu związanego z ww. tematyką.

Również jako wprowadzenie w różne koncepcje związane z artykułem i hipotezami ER=EPR, AdS/CFT, itp. polecam wcześniejsze znaleziska (które dodałem również do powiązanych w dzisiejszym znalezisku):

Tunele czasoprzestrzenne rozplątują paradoks czarnej dziury.

Hologram wewnątrz hologramu ukazuje oblicze czarnych dziur.

Polecam wszystkim zainteresowanym. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #fizykakwantowa #astrofizyka #kosmologia #kosmos #wszechswiat #czarnedziury #komputerykwantowe #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow
Pobierz Fake_R - Badanie kwantowych czarnych dziur w laboratorium.

Dzisiaj proponuję artyk...
źródło: comment_1596803034cL8u16WNYMQYw35219q9lA.jpg
  • 8
Gdyby ktoś chciał się WYPISAĆ z listy to niech zaplusuje ten komentarz.

Nie prowadzę już zapisów (można obserwować tag). Gdyby ktoś mimo wszystko chciał jednak być wołanym to niech mi da jakoś znać.
( ͡° ͜ʖ ͡°)