Wpis z mikrobloga

#anime #animedyskusja

https://myanimelist.net/anime/812/Chikyuu_Shoujo_Arjuna

Earth Maiden Arjuna

Bywają w anime tytuły podejmujące temat ekologii, lub miejsca człowieka na świecie, chociażby taka Nausicaa, Mononoke Hime czy Giniro no Kami no Agito. I jest coś takiego jak Arjuna, która nie zamierza bawić się w żadne alegorie, metafory czy inne półśrodki.

Tam gdzie inne tytuły delikatnie nam sugerują pewne rzeczy do rozważenia, Arjuna ciągnie nas za ucho i szepcze "Ty mały gnoju, myślałeś, że Ci się upiecze? Niedoczekanie, szykuj dupsko." Nie dostaniemy tutaj żadnych wskazówek czy rad, będziemy wprost siedzieć na kazaniu, gdzie dowiemy się, że wszystko to nasza wina, jesteśmy grzeszni oraz bezwartościowi i tylko przez natychmiastową zmianę naszego postępowania możemy uratować nasze dusze.

Fabuła czy postacie są tutaj na trzecim planie i są tylko i wyłącznie pretekstem do odważnej krytyki działalności człowieka. Nacisk na przesłanie jest przytłaczający, nie widziałem nic takiego w żadnej fabularnej produkcji anime, musiałem się upewnić, że studio odpowiedzialne za produkcję nie nazywa się Greenpeace. Pod pręgierz idą tutaj absolutnie wszyscy, anime nie oszczędza nikogo. Oprócz mniej kontrowersyjnych tematów takich jak walka z zanieczyszczeniem środowiska, krytyka przetworzonego żarcia, nadużywania leków itp, mamy też prawdziwe rodzynki.

Powiedzmy wprost - tytuł wchodzi głęboko w bagno skrajnie radykalnego eko-oszołomstwa. Zaczynając od krytyki morderczych elektrowni atomowych, GMO, masowej produkcji, kończąc na przeświadczeniu, że nawet zabijanie szkodników zjadających plony jest niedopuszczalne, bo przecież jedzą tylko chore i zwiędłe części roślin xD, a śmigłowiec z opryskami robi im holokaust xDDD. Scena, gdy oszalała z przerażenia bohaterka chce strzelać do helikoptera z łuku by ratować miliardy niewinnych insektów wzruszyła mnie do łez ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zadziwiające jest, że tytuł tak zdecydowanie wypowiada się i żąda podjęcia radykalnych kroków, a wykazuje przy tym zatrważające niezrozumienie tematyki, w której się wypowiada. Prezentowane w anime gotowe rozwiązania problemów są absolutnie nie do zastosowania, wprost śmieszne. Zwalczenie klęski głodu na w Afryce? Niech kraje rozwinięte zredukują spożycie mięsa o 20% procent i wyślą to do głodujących krajów, a nie robią tego z czystej chciwości, bo szkoda im paru groszy. Straszliwe ODPADY z ŁADUNKÓW WYBUCHOWYCH, z którymi nie miano co zrobić po wojnie (czyżby azot?) zostały wykorzystane do nawożenia pól. Ludzie jedzą takie świństwa i zbierają im się w organizmie TOKSYNY. Czy nie chciałby ktoś kupić plastrów AIKIDO? Czerpanie wiedzy o ekologii, środowisku i problemach trawiących ludzkość z Arjuny to jak robienie pięknych kryształków przy pomocy domowej chemii na podstawie poradnika z 4chana.

Przesłanie?

Anime ostrzega - ludzkość pędzi ku zagładzie, więc musimy podjąć jakieś kroki by temu zapobiec. Ale podjęcie kroków sugerowanych w tym tytule przez autorów, może tę zagładę tylko przyśpieszyć xD

Powinniśmy się rozebrać i biegać nago po łące. I jakoś to będzie, ważne, że będziemy żyć w zgodzie z naturą, a to panaceum na wszelkie zło, wszystkie inne problemy rozwiążą się same.
kinasato - #anime #animedyskusja

https://myanimelist.net/anime/812/ChikyuuShoujoAr...
  • 10
  • Odpowiedz
@kinasato: a to leciało nawet kiedyś na Hyperze i zostało wydane w Polsce przez wydawnictwo Mr Jediego, które założył po odejściu ekipy z wydawnictwa odpowiadające za stare pismo Kawaii, założyli swoje, będące prawilną kontynuacją - Mangazyn.
  • Odpowiedz
@kinasato: usunąłem wzmiankę o VHS, bo nie mogę nigdzie takiej wersji znaleźć (są tylko DVD), a dam rękę uciąć że widziałem reklamę takiej edycji w Mangazynie. Mogę zerknąć w sumie za kilka chwil i poszukać, bo mam wszystkie numery.
  • Odpowiedz