Wpis z mikrobloga

Cały rok czekałam, żeby dowiedzieć się, która pszczoła zrobiła to przepiękne gniazdo. Pytałam na różnych forach. Na Hymenopterists Forum otrzymałam komentarze: „Nie mam pojęcia, ale poczułem się głodny”, „To musi być meksykańska pszczoła samotnica rodzaju Taco” :)) I tak gniazdo zostało ochrzczone mianem „gniazda burrito”, ale nadal nie wiedziałam, jaki gatunek je tak pięknie przyozdobił.

W komentarzach, jak zawsze, robię skrót, więc jeżeli ktoś chce przeczytać cały artykuł i nie chce moich spojlerów, to zapraszam na stronę: https://dzicyzapylacze.pl/tajemnica-gniazda-burrito/ a jeżeli ktoś woli skrót, to zapraszam do komentarzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#dzicyzapylacze #ciekawostki #pszczoly #zwierzeta #owady

Na zdjęciu gniazdo z początku lipca.
M.....e - Cały rok czekałam, żeby dowiedzieć się, która pszczoła zrobiła to przepiękn...

źródło: comment_15948928491RA05GCcxdS5E1Hoep4EFw.jpg

Pobierz
  • 103
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Megachilidae: czy takie domki dla owadów mogą stać sobie na działce przy domu, czy to bardziej wskazane na większe działki?

Chodzi mi o to, czy może to być niebezpieczne dla ludzi.
  • Odpowiedz
Na ostatnim zdjęciu stykają się żądłami? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Emenemsy: Nie jest to możliwe, ponieważ samce nie posiadają żądła. Mają je tylko samice.
To na przykład oznacza, że możesz wziąć samca szerszenia do ręki bez obaw o użądlenie. Oczywiście, jeżeli umiesz rozróżniać płać u szerszeni ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@jmuhha: Domki mogą stać blisko domu. Pszczoły samotne gniazdujące w domkach są nieagresywne i płochliwe. Oczywiście mogą użądlić w obronie własnej (gdy ściśniesz je w ręku), bo to żądłówki, ale zdarza się to tak rzadko, że niektórzy właściciele przekonani są, że ich pszczoły nie posiadają żądła ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Do tego użądlenie nie jest zbyt bolesne.
Wielu ludzi decyduje się na domki, bo to takie
  • Odpowiedz
czy np wysianie łąki kwietnej (o ile to sie tak nazywa) będzie dobre dla takich owadów?

@jmuhha: Wszystko zależy od jej składu. Fajne mieszanki ma Fundacja kwietna i Łąki kwietne.
Na wykopie powstał tag #wymiananasion na którym będziemy wymieniać się nasionami. Po sezonie, kiedy będę miała więcej czasu, bo teraz za dużo czasu zajmują mi obserwacje, napiszę porządny artykuł, jakie rośliny przyciągną do ogrodu pszczoły samotne.
  • Odpowiedz
@Megachilidae: Wow, takie naukowe dokumentowanie życie pszczół sprawia, że patrzy się na te cudowne owady zupełnie inaczej, szczególnie na te dzikie gatunki.
Gratuluje pasji!

Mój dziadek za życia był zapalonym pszczelarzem, młode pokolenie też w tej dziedzinie działa. :)
  • Odpowiedz