Wpis z mikrobloga

Cały rok czekałam, żeby dowiedzieć się, która pszczoła zrobiła to przepiękne gniazdo. Pytałam na różnych forach. Na Hymenopterists Forum otrzymałam komentarze: „Nie mam pojęcia, ale poczułem się głodny”, „To musi być meksykańska pszczoła samotnica rodzaju Taco” :)) I tak gniazdo zostało ochrzczone mianem „gniazda burrito”, ale nadal nie wiedziałam, jaki gatunek je tak pięknie przyozdobił.

W komentarzach, jak zawsze, robię skrót, więc jeżeli ktoś chce przeczytać cały artykuł i nie chce moich spojlerów, to zapraszam na stronę: https://dzicyzapylacze.pl/tajemnica-gniazda-burrito/ a jeżeli ktoś woli skrót, to zapraszam do komentarzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#dzicyzapylacze #ciekawostki #pszczoly #zwierzeta #owady

Na zdjęciu gniazdo z początku lipca.
M.....e - Cały rok czekałam, żeby dowiedzieć się, która pszczoła zrobiła to przepiękn...

źródło: comment_15948928491RA05GCcxdS5E1Hoep4EFw.jpg

Pobierz
  • 103
  • Odpowiedz
Z jednej strony czułam się strasznie zawiedziona, a z drugiej chciało mi się śmiać, że cały rok czekałam na pszczołę, która występuje najliczniej w moim domku dla owadów :)) (o murarce żmijowcowej (Hoplitis adunca) pisałam już wcześniej, ale zaktualizowałam wpis o nowe zdjęcia i informacje). No cóż, może nie jest to egzotyczny gatunek, ale przynajmniej zaprezentował pokaz umiejętności tworzenia kunsztownych zatyczek
M.....e - Z jednej strony czułam się strasznie zawiedziona, a z drugiej chciało mi si...

źródło: comment_1594893248FbhdJHlqcj2cMcUKOvsZWk.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Na zdjęciu otwarte gniazdo pszczoły. Murarka żmijowcowa (Hoplitis adunca) zajmuje gniazda o podobnej średnicy, co murarka ogrodowa (Osmia bicornis). Jednak jej kokony są bardzo delikatne. Otwarcie takiego gniazda może spowodować śmierć pszczół. Dlatego należy być ostrożnym, gdy decydujemy się na otwieranie gniazd murarki ogrodowej w celu oczyszczania ich z pasożytów.
(fot. własna)
M.....e - Na zdjęciu otwarte gniazdo pszczoły. Murarka żmijowcowa (Hoplitis adunca) z...

źródło: comment_1594893429a9b1wMULgqgmcFzq9pCW1B.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz