Wpis z mikrobloga

Cały rok czekałam, żeby dowiedzieć się, która pszczoła zrobiła to przepiękne gniazdo. Pytałam na różnych forach. Na Hymenopterists Forum otrzymałam komentarze: „Nie mam pojęcia, ale poczułem się głodny”, „To musi być meksykańska pszczoła samotnica rodzaju Taco” :)) I tak gniazdo zostało ochrzczone mianem „gniazda burrito”, ale nadal nie wiedziałam, jaki gatunek je tak pięknie przyozdobił.

W komentarzach, jak zawsze, robię skrót, więc jeżeli ktoś chce przeczytać cały artykuł i nie chce moich spojlerów, to zapraszam na stronę: https://dzicyzapylacze.pl/tajemnica-gniazda-burrito/ a jeżeli ktoś woli skrót, to zapraszam do komentarzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#dzicyzapylacze #ciekawostki #pszczoly #zwierzeta #owady

Na zdjęciu gniazdo z początku lipca.
M.....e - Cały rok czekałam, żeby dowiedzieć się, która pszczoła zrobiła to przepiękn...

źródło: comment_15948928491RA05GCcxdS5E1Hoep4EFw.jpg

Pobierz
  • 103
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

a zbierasz miód?

@sononaks: Pszczoły, które obserwuję nie mieszkają w ulu i są niemiodne. Nie tworzą społeczeństw. Gniazdują samotnie: w ziemi, drewnie, łodygach, muszlach, galasach, na kamieniach, pod kamieniami, w skarpach. wykładają gniazda płatkami kwiatów, wyciętych liści i in.
  • Odpowiedz
ta Porobnica na zdjęciu jaka piękna, wygląda trochę jak Zadrzechnia :D

@thylacine: Dobre porównanie, bo porobnica należy też do tej samej rodziny, co zadrzechnia i trzmiel. Grupa ta jest zróżnicowana, ale niektóre rodzaje są dość do siebie podobne.
  • Odpowiedz
@Megachilidae: Mam pytanie: Dlaczego murarki nie osiedliły się w plastikowych formatkach (płytkach siedliskowych)?
W tym roku nie chciałem trzciny i kupiłem formatki od BioDar posypane już w środku pyłkiem kwiatowym. Siedlisko umieściłem skierowane na południe, osłonięte przed deszczem. Z 250 kokonów wykluły się prawie wszystkie w bezpośrednim sąsiędźtwie z formatkami i choć często wchodziły do otworków to w rezultacie nie nie został zamurowany apsolutnie żaden otworek. Rozumiem że wolą trzcinę
  • Odpowiedz
Pytanko mam: czy jest sens zakładać pszczeli hotel na balkonie w bloku na wyższych piętrach?

@suomi_fried_chicken: Widziałam przepiękne aranżacje balkonowe dla pszczół, ale zależy też, które to piętro. Dzikie pszczoły jednak są krótkodystansowcami. No i trzeba pamiętać, że muszą tam po coś polecieć, więc trzeba zadbać o kwitnące rośliny. Pszczoły miodne i trzmiele z pewnością trafią na wysokie piętra, ale one nie gniazdują w domkach dla owadów.
Z tego co
  • Odpowiedz
Mam pytanie: Dlaczego murarki nie osiedliły się w plastikowych formatkach (płytkach siedliskowych)?

@Adziu: Nie stosuję formatek, bo lubię różnorodność w domku. A różne gatunki lubią inne średnice. Do tego dochodzi to, że lubią też inne materiały do gniazdowania i w związku z tym nigdy nie eksperymentowałam z formatkami.
Tutaj napisałam, co wkładam do domku: https://dzicyzapylacze.pl/jakie-elementy-wlozyc-do-domku/
Być może Twoja nieudana przygoda z formatkami może wynikać z tego, że w Twojej okolicy
M.....e - > Mam pytanie: Dlaczego murarki nie osiedliły się w plastikowych formatkach...

źródło: comment_1594907552PfNYmcWPAnQwscO8MP8cn8.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
a truteń zapładnia pszczołę czy gniazda? Podobno pszczoły są dwu-płaciowe...

@Aleoledacfaraddadf: Truteń to samiec pszczoły miodnej. U dzikich pszczół mówi się zwykle "samiec".
Ponieważ dzikie pszczoły żyją zaledwie kilka tygodni, samica po wygryzieniu się zostaje zapłodniona przez czekające już na nią samce i od razu rozpoczyna budowę nowego gniazda.
Samica dba by bliżej wejścia znajdowały się przyszłe samce, a głębiej samice. Zapewnia to sobie podczas składania jaj. Z zapłodnionych wylęgają
  • Odpowiedz