Wpis z mikrobloga

Czy ja dobrze kumam? Nie ważne ile jest komputerów podpiętych do HUBa to i tak jest jedna domena kolizyjna. Jeżeli switch jest podpięty do routera to on już sam też jest domeną kolizyjna? Czy na rysunku dobrze to obliczyłem? Odpowiedź do tego zadania to 9 kolizyjnych i 4 rozgłoszeniowe. Domeny rozgłoszeniowe to te, które są podłączone okablowaniem z routerem?
Potrzebuję pomocy ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Na czerwono zaznaczyłem domeny kolizji.
#sieci #siecikomputerowe
Komciek - Czy ja dobrze kumam? Nie ważne ile jest komputerów podpiętych do HUBa to i ...

źródło: comment_15927850945DySpkvfXb4hO7WJ7hosTR.jpg

Pobierz
  • 8
@Komciek: Hub to jest głupie urządzenie dostaje ramkę na jednym porcie i wysyła na każdy inny port dlatego wszystko co jest podłączone do huba to domena kolizyjna. Jeżeli będziesz miał 5 hubów połączonych ze sobą to wszystkie jedne stworza jedną domenę kolizyjną. Każdy port switcha to jedna domena kolizyjna. Switch jest mądrzejszym urządzeniem i wysyła ramki na konkretny port na podstawie adresu MAC. Co do domeny rozgłoszeniowej to tutaj zasada jest
@fajq: @Komciek:

Każdy port switcha to jedna domena kolizyjna


Nie. Porty w przełącznikach pracują w trybie Full Duplex i nie tworzą żadnej domeny kolizyjnej. Zdarza się, że porty potrafią przełączyć się w tryb Half Duplex - ale to jest najcześciej spowodowane awarią kabla i jego uszkodzeniem.

Każdy interfejs routera to domena rozgłoszeniowa dopóki w tym segmencie sieci nie napotka kolejnego routera


I tak i nie. Domenę rozgłoszeniową można ograniczać nie
@brokenik: Oczywiście masz racje ale to są skrajne przypadki. Ja wytłumaczyłem mechanizm jak to działa w momencie gdy nie masz żadnych awarii itp. Oczywiście domena kolizyjna odnosi się do duplexu więc jak wszystkie porty pracują na full duplexie to kolizji nie ma. Jednak jak ustawisz port w half duplexie albo będzie awaria to takie kolizje już będą dlatego każdy port jest liczony jako osobna domena kolizyjna. Założyłem z góry że istnieje