Wpis z mikrobloga

Na /r/Europe pojawiło się sporo ciekawych (mocno krytycznych) wpisów na temat projektowania amerykańskich problemów społecznych na grunt Europejski w kontekście ostatnich protestów BLM w Europie... i ciężko się z nimi nie zgodzić.

Europa, szczególnie ramach UE, to nie są Stany Zjednoczone. Nie możemy mówić tutaj o tych samych problemach, nierównościach społecznych, czy systemowej dyskryminacji ludności. Zwyczajnie na Starym Kontynencie skala takich problemów oraz ich charakter zwyczajnie nie istnieją. Przynajmniej nie w formie w jakiej się to odbywa w Ameryce. Rozumiałbym jakieś wiece poparcia przed ambasadami, czy marsze, ale regularne protesty i hasła, które są na nich głoszone... no nijak nie przystają do naszych ogólno-europejskich warunków.

Wpływ socjal media i promieniowania kultury USA na Europę?

#protest #usa #4konserwy #neuropa
  • 50
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@czarnajesien: ale Amerykanie na megalomanię i rysowanie wszystkich rzeczy ich jako światowe przy jednoczesnym pomijaniu i ignorowaniu tego co się dzieje na pozostałych kontynentach (a nawet w innych państwach tego samego kontynentu) to oni mają we krwi. Cała kultura jest na tym budowana, cały przekaz medialny ma ci o każdej porze dnia i nocy powiedzieć, że ósa najlepsze państwo w całej Drodze Mlecznej co najmniej, jak nie we Wszechświecie a
  • Odpowiedz
@jaqqu7:

Za te same przewinienia wyższe kary. Dużo brutalniejsze traktowanie przez policję i szansa na zgarnięcie bez powodu.


Masz jakieś badania/dane odnośnie wyżej brutalności?
Osobiście nie jestem co do tego przekonany i w internecie można znaleźć sprzeczne informacje. Ostatnio przez internet przelatuje badanie, które wskazuje, że policjanci są wręcz bardziej ostrożni podczas strzelania do czarnych podejrzanych względem białych. Tutaj akurat tekst z Washington Post (może nie najlepsze źródło, ale do tego samego badania jest wiele
  • Odpowiedz
@AgresywnyKardiolog podaj jakieś przykłady tego nie oszczędzania, bo jakoś nie odniosłem wrażenie że odbywa się to na jakąś masową skalę. Zobacz, jak wyglądają choćby kabarety w USA: czarni nie nazywają siebie nawzajem inaczej niż N...a i jadą po sobie bez litości używając najcięższych stereotypów. Tak samo zresztą wyglądają filmy czarnych reżyserów o czarnych bohaterach - nie wiadomo czy to farsa, czy dramat.
  • Odpowiedz
podaj jakieś przykłady tego nie oszczędzania, bo jakoś nie odniosłem wrażenie że odbywa się to na jakąś masową skalę.


@Asarhaddon: Nie odbywa się, bo jest to zbyt egzotyczny temat. A obśmiewa się to, co bliskie, aktualne. Chodzi o to, że nikt nie ma tu oporów przed pomalowaniem się na brązowo lub puszczeniem w obieg "niepoprawnego" mema.
  • Odpowiedz
@AgresywnyKardiolog żartujemy z tego, jak z każdego innego tematu, jak z papieża, Wałęsy, samych siebie najbardziej. Jakie my, jako Polacy, mamy grzechy wobec Murzynów, żeby żarty w ich temacie mogły zostać potraktowane jako kontynuacja ich ciemiężenia?
  • Odpowiedz
@yuim: Ciekawe źe piszesz tylko o prawakach, którzy to przeżywają, a to lewica na zachodzie wychodzi z tego powodu na ulice (a i w Polsce się paru znalazło) ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@jannar24: bo może napisał o tym OP w swoim wpisie? Ja uważam że robienie jakiś wielkich protestów w Europie nie ma sensu, a w szczególności w Polsce. Na wykopie całą tą sprawę najbardziej przeżywają prawaki co widać j od ponad tygodnia po stanie strony głównej.
  • Odpowiedz
@yuim:

Ja uważam że robienie jakiś wielkich protestów w Europie nie ma sensu, a w szczególności w Polsce.

No to się w tej sprawie zgadzamy. Według mnie sporo do tej sytuacji dokładają też korporacje i celebryci (także w Europie), prawie każdy musi się na temat USA wypowiedzieć i solidaryzować się z czarnymi w USA. Ba, niektórzy są nawet krytykowani, jeśli w tej sprawie głosu nie zabiorą.
  • Odpowiedz
@puszkapandory: Ahahahaha nie wierzę co właśnie przeczytałem. Zdajesz sobie przynajmniej sprawę z tego, że użyłeś argumentu, którego używa praktycznie każdy rasista na świecie? Obojętne czy to Japończyk w stosunku do Etiopczyka czy członek ludu Bantu w stosunku Polaka? I gwarantuję Ci, że każdy rasista odpowie Ci że akurat w tym przypadku to jest prawda, tak jak Ty teraz twierdzisz xDDDDD Serio, w sensie, widziałem tu różny rzeczy, kłóciłem się z
  • Odpowiedz
Wpływ socjal media i promieniowania kultury USA na Europę?


@jaqqu7: Jup, amerykanizacja postępuje. W kwestiach społecznych trend ten jest bardzo ciekawym zjawiskiem, bo tak jak piszesz - między Stanami a Europą, tak po prawdzie, to więcej jest rozbieżności niż punktów wspólnych. Muszę przyznać, że z tego powodu trochę kisłem z tych "bleklajwowomaterowych" protestów w Polsce, choć według standardów wypokowych jestem najbardziej lewackim lewakiem w historii lewactwa i lewaków.

Wiesz, protesty
  • Odpowiedz
@puszkapandory: Tak, tu masz rację, to są dwie odrębne kwestie - istnieje kulturowy hejt na Romów ze względu na to, że ich kultura delikatnie mówiąc "odstaje" od naszej ( ͡° ͜ʖ ͡°) oraz druga kwestia, że istnieje hejt powodowany rasizmem w stosunku do nich, przecież to się nie wyklucza. Napisałem, że istnieje ten rasizm, Ty zacząłeś defensywnie coś o kulturze nawijać, więc to ja powinienem zadać
  • Odpowiedz
@yuim: W ogóle rozbawiło mnie, jak w UK protestujący krzyczeli na policję, żeby do nich nie strzelała... gdzie oni nie mają pistoletów na wyposażeniu xD


@jaqqu7: To dlatego w Londynie na co drugim skrzyżowaniu stoi policja z długą bronią XD

Stary, nie polecam Wykopu jako źródła informacji.
  • Odpowiedz
@mnik1:

okazanie solidarności to jedno i całkowicie popieram czyjąś wolność do zamanifestowania swoich poglądów. No nawet rozumiem, że komuś tam włącza się społeczna empatia i coś tam próbuje wyrazić. Natomiast poziom odklejenia protestujących jest przezabawny, typ z pyty.pl podchodzi do manifestantki i stwierdza "all lives matter", na co ta już zapowietrzona każe mu przestać używać niestosownego sloganu, bo biały człowiek jest uprzywilejowany i mu nie wolno.

I to jest właśnie clou, stosowanie jakichś kalk w kompletnie innym kontekście kulturowo-historycznym jest tak bezsensowne, że szkoda
  • Odpowiedz
@jaqqu7: @yuim: można się z tej kalki śmiać, ale w Irlandii czarni imigranci zaatakowali nożem nastolatka krzycząc coś o niewolnictwie. Potomkowie imigrantów z Afryki widzą konflikt po amerykańsku, bo słuchają amerykańskiego rapu, oglądają amerykańskie seriale i siedzą na twiterze. A skoro importują amerykańskie spojrzenie i idą za tym czyny, to ignorowanie tego jest niebezpieczne, zwłaszcza że przez resztę tego wieku większość imigracji do Europy to będą Murzyni z
  • Odpowiedz