Wpis z mikrobloga

Na /r/Europe pojawiło się sporo ciekawych (mocno krytycznych) wpisów na temat projektowania amerykańskich problemów społecznych na grunt Europejski w kontekście ostatnich protestów BLM w Europie... i ciężko się z nimi nie zgodzić.

Europa, szczególnie ramach UE, to nie są Stany Zjednoczone. Nie możemy mówić tutaj o tych samych problemach, nierównościach społecznych, czy systemowej dyskryminacji ludności. Zwyczajnie na Starym Kontynencie skala takich problemów oraz ich charakter zwyczajnie nie istnieją. Przynajmniej nie w formie w jakiej się to odbywa w Ameryce. Rozumiałbym jakieś wiece poparcia przed ambasadami, czy marsze, ale regularne protesty i hasła, które są na nich głoszone... no nijak nie przystają do naszych ogólno-europejskich warunków.

Wpływ socjal media i promieniowania kultury USA na Europę?

#protest #usa #4konserwy #neuropa
  • 50
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@yuim: W ogóle rozbawiło mnie, jak w UK protestujący krzyczeli na policję, żeby do nich nie strzelała... gdzie oni nie mają pistoletów na wyposażeniu xD

No cyrk xD
  • Odpowiedz
@jaqqu7: zresztą bezmyślne przenoszenie problemów istniejących w USA na nasze podwórko to nie jest coś nowego, na wykopie to zjawisko istnieje od lat. Naczyta się jeden z drugim 4chana, poprzegląda amerykańska część Twittera i Reddita, a później pisze na wykopie 'UGA BUGA lewaki z nełropy to i sramto' tak jakby tutaj byli jacyś hardkorowy SJW albo antifa.
Ostatnio rozbawil mnie typ tym wpisem xD
https://www.wykop.pl/wpis/49868281/tak-chwalone-przez-neuropa-politico-w-swieci-black/
  • Odpowiedz
@jaqqu7: Śmieszy mnie też narzekanie na zbyt dużą poprawność polityczną, kiedy to w polskim kinie, kabarecie, popkulturze Murzynów nigdy się szczególnie nie oszczędzało i nie oszczędza xd
  • Odpowiedz
@jaqqu7: No bo w Europie masakry, ludobojstwa rozgrywały się na tle narodowościowym, etnicznym, czasem wyznaniowym czy politycznym. Kwestia etnicznosci zresztą byla tak wryta, że zaczęła być widziana jako rasa. Amerykańskie podziały na rasy moze wzbudzać śmiech w Europie, gdzie III Rzesza eliminowala Słowian, żydów i innych nijak nie widząc ich jako przedstawicieli swojej rasy, Wojna w Jugosławii, Wolyń, masakry wzdluż i wszerz... itd. Albo daleka Azja i stosunek Japończyków do
  • Odpowiedz
@czarnajesien: Tym bardziej, że Europa ma to praktycznie już za sobą. Stereotypy, czy szerokie uprzedzenia na tle narodowościowym na szczęście obecnie występują, jako łagodna forma niechęci, abo na naprawdę skrajnej prawicy lub wśród stadionowych łebków-ultrasó. Jeszcze dodatkowo w ramach UE, to już różnice praktycznie się zacierają na rzecz ogólno-europejskiej świadomości. Tak, nadal rodzi się to w bólach, ale Europa pod tym względem jest naprawdę cywilizowana w przeciwieństwie do USA.
  • Odpowiedz
@jaqqu7: u nas jeszcze protestujacy BLM są nawet przydatni obozowi rządzącemu bo protestują nie przeciw niemu i są w razie co wygodnym tematem zastepczym. Mamy tematy do swoich protestow ale poza garstką przedsiebiorcow w Warszawie, nikt nie daje o nic j-----a. Praktyczny przyklad pożytecznych idiotow.
  • Odpowiedz
@jaqqu7: prawie że, bo rasizm wobec romów ma się nadal dobrze


@Koczkozaur: To kwestia ich kultury, a nie rasy. Porzucą pewne elementy kultury, będą traktowani normalnie.

w kontekście ostatnich protestów BLM w Europie


@jaqqu7: Tak dla pewności zapytam. Ale Ty dostrzegasz, że te problemy z ameryki silniej akcentuje i przenosi prawa strona choćby utożsamiając nasze lewactwo z tym amerykańskim? Przynajmniej w Polsce tak to wygląda, co
  • Odpowiedz
@jaqqu7: Już napisałam w komentarzu w jednym znalezisku, ale serio to jest irytujące, jak Amerykanie próbują pouczać cały świat w kwestii moralności, sami przechodząc do porządku dziennego nad tym co dzieje się u nich, nad rasizmem, nierównościami ekonomicznymi, strzelaninami w szkołach, prowadzenie wojen i atakowaniem niewinnych ludzi, żeby zdobyć tanią ropę itp. Dla większości świata Ameryka to w gruncie rzeczy trzeci świat z mocno rozwiniętą warstwą oligarchów. Żaden autorytet.
  • Odpowiedz
to nie są Stany Zjednoczone. Nie możemy mówić tutaj o tych samych problemach, nierównościach społecznych, czy systemowej dyskryminacji ludności


@jaqqu7: a ja mam takie pytanie - jaka systemowa dyskryminacja ludności występuje w Stanach Zjednoczonych?

Pytam zupełnie poważnie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@Gumaa: Za te same przewinienia wyższe kary. Dużo brutalniejsze traktowanie przez policję i szansa na zgarnięcie bez powodu. Odcięcie od dobrej edukacji - kasa na szkoły w biednych dzielnicach, to 15% budżetu przeciętnej szkoły w tej "normalnej". Co przekłada się na niższe szanse uzyskania dobrego wykształcenia i lepiej płatnej pracy. Niższe zarobki niż biali na tych samych stanowiskach. W drugiej połowie ubiegłego wieku zamknięto masy biednej, czarnej ludności w socjalnych
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@puszkapandory: Tak. Obie strony skrajnie prawa i lewa próbują projektować sytuację w USA na Europę plus nawet nie starając się zrozumieć perspektywy oraz historycznych, socjalnych i ekonomicznych różnic.
  • Odpowiedz
@jaqqu7: Myślę że to bardziej przekłada się na trend pozytywnej dyskryminacji. Np. w Polsce różnice w wieku emerytalnym, różny kodeks pracy, krótsze tacierzyńskie, kursy dla określonych osób, dotowanie romów, tworzenie specjalnych programów które udają pomoc - coś jak lewica robiła z czarnymi w latach 70. W UE problem z kolorowymi też występuje - patrz Francja, gangi w UK. Turcy w Niemczech.

Ideały nie istnieją i w mojej ocenie, o ile
  • Odpowiedz