Wpis z mikrobloga

Mam pytanie dotyczące #kredyt #pkobp.
Mama przez pandemię miała mały zastój finansowy i zwlekała miesiąc ze spłatą raty kredytu, ok 800 zł. Teraz już wszystko jest opłacone i generalnie legit. Domyślam się, że mama pewnie została wpisana przez zwłokę do BIK, ale czy to opóźnienie może mieć jakieś inne konsekwencje?
  • 15
@thankshoney: trzeba się upewnić w banku, bo czasem w takich sytuacjach robi się bałagan w papierach i po pół roku nagle puka do drzwi komornik. Szkoda że bank nie zgodził się odroczyć tej jednej wpłaty, zwykle banki po przedstawieniu uzasadnionych przyczyn godzą się na drobne ustępstwa i nie robią syfu w kartotece
@MilionoweMultikonto u mojej mamy był ten problem, że jest aktualnie za granicą (więc nie mogła zgłosić się do oddziału) i nie dodzwoniła się podobno na infolinię, więc stwierdziła, że ten miesiąc pewnie nie będzie jakiś "niosący konsekwencje". Generalnie mówi mi, abym się nie przejmowała, ale no jednak znam banki i wiem, że z nimi nigdy nic nie jest klarowne.
@MilionoweMultikonto: prosze nie wprowadzać w błąd ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@thankshoney: generalnie aż tak wielkiego powodu do strachu nie ma - każde zobowiązanie kredytowe jest w BIK - jest w nim informacja jak jest/było ono spłacane miesiąc po miesiącu. W tym wypadku pojawi się, że wystąpiła zaległość, ale jest już uregulowana (dlatego żadnej windykacji, a juz na pewno komornika nie będzie) - jednak jeśli było to
@KromkaMistrz dzięki wielkie za odpowiedź :) zawsze wszystko było w terminie, opóźnienie było jednorazowe. Też mi się kojarzy, że jak wcześniej ktoś brał np. raty i spłacał je regularnie to chyba też jest o tym informacja w BIKu?
@thankshoney: tak, tak. Kazde zobowiązanie jest odnotowane w bik, bik przechowuje dane o kazdym zobowiazniu zamknietym w ciagu 5 ostatnich lat nawet. I o ile opoznienia 0-29 dni nie sa duzym problemem, tak opoznienia 30 dni+ juz trzeba sie wystrzegac :) Ale ogolnie, nie ma powodu do niepokoju.
@thankshoney, w przypadku trudności w spłacie kredytu zawsze zachęcamy do zgłoszenia takiej informacji w banku. Dzięki temu możemy zaproponować indywidualne rozwiązania, aby jak najlepiej pomóc naszym Klientom. Dla kredytu i pożyczki, w przypadku oczekiwanych problemów finansowych, udostępniamy możliwość zawieszenia raty bez wychodzenia z domu – w serwisie iPKO. Zachecamy do zapoznania się z informacjami tutaj: https://www.pkobp.pl/zawieszenie-rat-bez-wychodzenia-z-domu/
(dlatego żadnej windykacji, a juz na pewno komornika nie będzie)


@KromkaMistrz: no i w tym problem że tego nie jesteś w stanie zagwarantować, machina jest nieubłagana a wystarczy że ktoś w banku źle kliknie, nie zauważy, nie odwoła, ktoś na poczcie ponaglenie zawieruszy, ktoś nie wykaże się spostrzegawczością, windykacja się rozpocznie, a komornik jak tylko dostanie zlecenie to każde tłumaczenie traktuje jak próbę oszukania go, przeciągania unikania spłaty należności, a człowiek