Wpis z mikrobloga

@kubekmonte:

1. Czy Kosowarzy uważają siebie za Albanczyków, czy za odmienny naród z nimi spokrewniony (typu Mołdawianie i Rumuni)?


Większość przyznaje, że ich flagą jest dwugłowy czarny orzeł - więc wniosek nasuwa się sam.

2. Czy Kosowo jako niepodległe państwo powstało przez niemożność przyłączenia się do Albanii?


Powstało z powodu walki dwóch imperializmów - Serbskiego i Albańskiego. Nie można jednoznacznie na to pytanie imo odpowiedzieć.
@kubekmonte:
1. Ludzie w kosowie to w większości albańczycy. Serbów tam praktycznie nie ma bo
a) albo zostali przesiedleni do Serbii
b) albo zostali wybici przez Albańczyków - swego czasu Albańczycy niszczyli wszystko co było w jakikolwiek sposób Serbskie
Ludzie z którymi rozmawiałem jednoznacznie identyfikowali się jako Albańczycy.

2. Z tego co wiem to Serbia ciągle uważa Kosowo za swoje terytorium. Kosowo samo w sobie nie jest chyba jednoznacznie uznane za
Skąd te dane? Instytutu soszjal czenges tvpis?


@fasttaker: Pojedź porozmawiaj. Jak chcesz posłuchać najlepszego opracowania w PL (oprócz prac naukowych) odnośnie Bałkanów to wyszukaj na YT Piotra Ryczka. Tak jak mirek @walczak__ napisał - w Kosowie prawie nie ma już Serbów. Oczywiście są jakieś enklawy ale większość młodych wyjechała - czy to do Belgradu czy na zachód, głównie Niemcy i Szwajcaria. Kosowo imo z punktu widzenia Serbów jest przegrane.

Tak btw.
Czy Kosowarzy uważają siebie za Albanczyków, czy za odmienny naród z nimi spokrewniony (typu Mołdawianie i Rumuni)?


@kubekmonte: 2-3 lata temu rozmawiałam na ten temat z koleżankami z Kosowa i powiedziały, że uważają się za Kosowianki (?), ale jeśli ktoś ma z tym problem to zdecydowanie im bliżej do Albańczyków. Mówiły też po albańsku.