Wpis z mikrobloga

Na czwartkowym posiedzeniu RPP toczyć ma się dyskusja w sprawie obniżenia stopy referencyjnej o 45 punktów bazowych do poziomu 0.05%.

Obniżki te mają znaczący wpływ zarówno na gospodarkę jak i finanse osobiste każdego z nas. Dla gospodarki oznacza to ożywienie i możliwość utrzymania wzrostu gospodarczego/zahamowania recesji. Dla konsumentów niższe raty kredytów i niższe oprocentowanie depozytów. W wyniku pierwszych dwóch obniżek o 1 p.p raty kredytów spadły o około 13-15 procent.

0.05% to neutralne stopy procentowe. W przypadku kredytów nawet gdy stopy procentowe są ujemne realnie brana jest pod uwagę neutralna stopa procentowa. Nie dzieję się tak, że bank dopłaca do naszego kredytu. W drugą stronę jednak- gdy chcemy złożyć depozyt może wiązać się to z opłatami. Tak jest między innymi w Szwajcarii i w strefie Euro(dla wysokich depozytów)

Temat jeszcze niższych stóp procentowych w bankowych kuluarach obecny jest od kilku dni. Oferty ze stałym oprocentowaniem stały się wyjątkowo korzystne. Wynoszą one aktualnie 2.5-3%. Banki przewidują więc możliwe spełnienie się czwartkowego scenariusza i dalsze obniżki. Wynika z tego także, że w ciągu najbliższych 2-3 lat banki nie przewidują podniesienia WIBORu. Oferty ze stałą stopą procentową za niedługo staną się coraz bardziej powszechne, z racji na konieczność wprowadzenia ich do oferty banków przed końcem roku. Rosnąca konkurencja na tym polu może również sprawić, że tego typu kredyty będą dostępne na okres dłuższy niż 5 lat.

Opinie zarówno co do inflacji jak i utrzymania niskich stóp procentowych to burzliwy i sporny temat. Nie inaczej będzie pewnie również tym razem.

#ekonomia #gospodarka #polityka #polska #kredythipoteczny #banki #nieruchomosci #oszczedzanie
  • 4