Wpis z mikrobloga

Chcę kupić dom. Obejrzałem, fajny, biorę. Przy podpisywaniu umowy okazało się, że dom nie ma odbioru. Właściciel mieszka tam od 4 lat i nie zrobił odbioru. Czy ktoś się orientuje, jak to teraz załatwić? Mam wpłacać zadatek i teraz nie wiem, czy to robić. Właściciel twierdzi, że szybko to załatwi, ale z tego co czytam, skoro od ostatniego wpisu w dzienniku budowy minęło 2 lata to wszystko trzeba robić od początku - pozwolenie, weryfikację projektu i na końcu odbiór domu, co potrwa 1-2 miesiące. Bez tego grozi kara 10k i zakaz mieszkania.
Jak to rozwiązać? Dać odpowiedni zapis w umowie, że właściciel to załatwi? Naciskać, żeby zadatek zmienić na zaliczkę? Olać ten dom in szukać innego?
#budowadomu #budownictwo #dom
  • 12
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@semperfidelis: jeżeli coś takiego wychodzi dopiero przy podpisywaniu umowy, a nie z ust właściciela w czasie pierwszej rozmowy to ja bym uważał.

Ja znam ludzi którzy mieszkają bez przekształcenia w budynku zabudowanym na zgłoszenie bo niby teoretycznie możesz tam przebywać a nie mieszkać i w praktyce takie kary sa rzadkie.

U ciebie brak przeksztaucenia to po pierwsze nizsza wartość nieruchomości.

Co więcej, jeżeli prace byly wykonywane niezgodnie ze standardami to przekształcenie
Bez tego grozi kara 10k i zakaz mieszkania


@semperfidelis: dobrze że za mieszkanie pod mostem nie grozi kara.

Problemem nie powinno być żeby to odebrać po takim czasie, jednak trzeba nowych opini kominiarza/elektryka itp no i przejść się do nadzoru.
Ja bym gościa przycisnął że jak tego nie załatwi to rezygnujesz.
@semperfidelis niech właściciel dokończy proces budowlany, a wtedy możesz się zainteresować kupnem domu. Chyba, że obniży cenę za dom to mógłbyś pomyśleć czy go wziąć i dokończyć proces budowlany.
Jak coś się stanie i będziesz chciał wypłacić ubezpieczenie to bez odbioru mogą być problemy z wypłatą.
@semperfidelis: albo niech on robi odbiór albo kupuj i przepisuj wszystkie pozwolenia a na koniec ty zrób odbiór.
Jeżeli od wpisu w dzienniku budowy minęły 2 lata to niech leci do kierbuda i niech coś wpisze zanim ktoś go za to dojedzie. Zrobienie odbioru to miesiąc, max dwa.
@semperfidelis: Pozwolenie na budowę jest ważne jeśli od ostatniego wpisu w dzienniku budowy upłynęło nie więcej niż 3 lata.

W opisywanym przypadku należy zawrzeć w umowie przedwstępnej warunek w postaci oddania nieruchomości do użytkowania przed podpisaniem umowy przyrzeczonej.