Wpis z mikrobloga

Czy #sztukiwalki wyszly z mody? Cwiczylem 10-15 lat temu i mam wrazenie, ze byly znacznie popularniejsze. Chodzilem do szkoly sztuk walki w malej miejscowosci i dzialala ona preznie - 40-50 osob chodzilo regularnie na rozne grupy wiekowe.

Pytam glownie o tradycyjne, glownie japonskie sztuki walki jak Ju Jitsu, Kung Fu, Karate, Taekwondo, Aikido. Chyba akrobatyka tez podupadla, nie? Ogolnie wiem, ze duzo ludzi poszlo w #bjj, nie wiem w ogole kto dzis cwiczy takie rzeczy jak Capoeira, Krav Maga? Te tagi maja po kilku obserwujacych, w bani mi sie to nie miesci

#sport I dla zasiegu #mirkokoksy bo moze ktos cos cwiczyl/cwiczy i moglby mi naswietlic aktualny obraz sytuacji.

Pozdro
  • 14
@Veyn: Karate czy aikido ćwiczy sporo dzieci dla zdrowia. Jiu-jitsu to jest dzisiaj podstawa w MMA, ale nie wiem ile osób trenuje to jako jiu-jitsu, a ile jako element zajęć MMA. Capoeira to jest raczej domena hobbystów. Krav-maga to jest system samoobrony, który wbrew pozorom niewielu ludzi rozumie. Zapomniałeś o boksie, muay-thai i kick-boxingu. Sporo ludzi poszło w nie do końca zdefiniowane MMA.
@comfyStefan: no dalekowschodnie, napisalem glownie japonskie, czyli tez z innych krajow regionu. Aikido, Karate i japonskie JJ sa japonskie. Zaden inny kraj nie ma tylu wypromowanych, usystematyzowanych sztuk walki z takimi tradycjami
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Veyn: Z tego co wiem to Judo głównie studenci na AZSach, Karate i Taekwondo to zawsze większość była ludzie których rodzice zapisali za dzieciaka i im zostało, a teraz to raczej w gry wolą grać
BJJ, Boks, K1, MMA, Muay Thai, Kickboxing mega popularne (wiem że to bardziej sporty walki niż sztuki), bo ludzie wolą takie miksy i bardziej uliczne #!$%@?, a Aikido albo Capoeire to równają do jogi/tańca
Krav Maga
@KawaJimmiego: @Eredin: fajnie tlumaczycie Panowie, czyli duzo ludzi poszlo w jakies odlamy boksu i kickboxingu plus parter rodem z zapasow czy bjj.

Szkoda, ze takie lagodne sztuki z duza doza filozofii jak wlasnie aikido, japonskie jj czy nawet judo slabo zniosly probe czasu.
@Veyn: Judo słabo się sprawdza, prześledź karierę Nastuli. W zasadzie judo to jest jiu-jitsu okrojone z parteru. Przed wschodnimi sztukami (nie sportami) walki i ich filozofią przestrzegają egzorcyści.
@KawaJimmiego: ta, jakbys poszukal to znalazlbys egzorcystow ostrzegajacych przed Harrym Potterem ;)

wszystko zalezy od szkoly. Oczywiscie teoretycznie moga byc szkoly-sekty, ale zdecydowanie latwiej trafic na normalnego mistrza i szkole, gdzie totalnie nic zlego sie nie dzieje
@Veyn Myśle że to nie jest tak że mniej ludzi trenuje, ale po prostu przeszło z innych sztuk walki. Te tradycyjne jak Karate, Kung fu itd. Było kiedyś bardziej popularne, zapewne przez wychodzące filmy typu karate kid, czy Jackie Chan. Sam oglądając te filmy jako dzieciak chciałem być jak ci wszyscy wymiatacze. Poszedłem jednak na karate w wieku 8 lat i po jakiś 3 latach zrezygnowałem i szczerze nie nauczyłem się tam
@Veyn: Sztuki walki jak karate, aikido to jak nazwa wskazuje "sztuka". Tam na zajęciach doskonalą ułożenie łokcia i kolana w kata przez wiele lat. Ze skutecznością w walce to nie ma nic wspólnego bo kumite karate na zawodach przypominało kick-boxing a nie karate. A ćwiczyli to ludzie bo widzieli to na filmach VHS i też chcieli. Ogólnie to oszukali nas czyli pokolenie lat 80-90. Teraz przynajmniej jak pokazują sporty walki typu