Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@alfokloda0: trudno jeszcze powiedzieć czemu tak jest. Różne populacje mogą mieć różną odporność i śmiertelność zależnie od wielu czynników.
Czytałem np. że zauważono korelację między niską śmiertelnością, a szczepieniami na gruźlicę. W krajach byłego bloku wschodniego w tym w Polsce dość późno zniesiono obowiązek tej szczepionki. Najlepiej widać to w Niemczech gdzie podobno wyższa śmiertelność jest w zachodniej części kraju, a mniejsza we wschodniej. Także wiadomo, że nie o różnicę w sposobie liczenia chodzi.
Druga rzecz to szczepionki przeciwko grypie, które zostały zidentyfikowane jako czynnik podwyższonego ryzyka na ciężkie objawy Covid-19 jeśli się w tym sezonie taką szczepionkę przyjęło. Nie wiem jak w NY ale we Włoszech była duża akcja szczepienia starszych osób na grypę.
Kolejna rzecz to tryb życia, nawyki, dieta. Np. we Włoszech dużo starszych jara szlugi. W USA z kolei jest dużo otyłych. Itp. itd.
Ogólnie czasem najbardziej oczywiste wnioski okazują się błędne. Możliwe, że np. Polska nie musiała takiego rygoru stosować, a śmiertelność i tak byłaby dużo niższa niż we Włoszech. Oczywiście trudno to stwierdzić bez dalszych badań, statystyk itp., a nikt takietakiego ryzyka ponosić by nie
  • Odpowiedz
A nie jest tak, że nawet we Włoszech średnia śmiertelność względem lat poprzednich w zasadzie się nie zmieniła? W jakimś wywiadzie radiowym słyszałem że 5 lat temu była w tych samych miesiącach nawet wyższa.
  • Odpowiedz