Wpis z mikrobloga

Nicolae Ceaușescu - przywódca i de facto dyktator komunistycznej Rumunii - i jego żona Elena, po ogłoszeniu wyroku doraźnego trybunału wojskowego, po krótkiej rozprawie skazującego oboje na śmierć przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano w trybie natychmiastowym, pod ścianą na zewnątrz budynku.

Rumunia, Târgoviște, 25 grudnia 1989.

#historia #fotohistoria #historiajednejfotografii #komunizm #rumunia
Z.....y - Nicolae Ceaușescu - przywódca i de facto dyktator komunistycznej Rumunii - ...

źródło: comment_1585395963t12SlxQ4CGvkdcV4rzndeT.jpg

Pobierz
  • 62
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 505
@Zamiejscowy: a u nas:
- podstawiony przez służby przywódca Solidarności
- zmarginalizowanie faktycznych przywódców opozycji
- okrągły stół
- gruba kreską i wybaczenie, niepozbawienie praw publicznych
- wszyscy agenci dalej w
  • Odpowiedz
@staryhaliny: Twoim zdaniem kim byli ci faktycznie przywódcy opozycji? Podaj tak z 5 nazwisk.
Okrągły stół przyniósł inne dalekosiężne skutki niż przewidywała strona rządowa. PZPR-owcy nie przewidzieli, że ZSL i SD ich porzucą i przejdą na stronę opozycji i że w ten sposób PZPR utraci większość w sejmie. Nie przewidzieli również, że w senacie nie zdobędą ani jednego miejsca. Poza tym, Kiszczak i Jaruzelski nie zgodziliby się rozmawiać z radykałami
  • Odpowiedz
@Trojden: nie mozna bylo zakonczyc wg Ciebie w PL "komuny" w sposob czesko-rumunski-mix?
W sensie odtajnic w 89, 90 wszelkie akta IPN, SB etc. etc. (jak u Czechow) a potem rozstrzeliwac agentow lub dozywocia?
Zycie polityczne byloby na zupelnie innym poziomie, a tak do teraz nie wiemy kto agentem byl a kto nie
  • Odpowiedz
@skolland: Uważam, że wszystkie akta powinny były zostać odtajnione, jeśli o to chodzi. Agenci SB nie powinni byli brać udziału w życiu politycznym (choć ich ukaranie powinno zależeć od tego, ilu ludziom zaszkodzili). Pamiętaj, że proces lustracyjny nie jest procesem karnym. A część zarejestrowanych TW była nimi tylko na papierze, tzn. podpisali zobowiązanie do współpracy, a potem nie współpracowali, czy też nie dostarczyli żadnych wartościowych informacji.
W Rumunii rozstrzelano Ceausescu,
  • Odpowiedz
@KartonPoMleku: jeśli dobrze pamiętam, to sam proces był filmowany przez profesjonalną ekipę telewizyjną, ale egzekucja już nie, bo doszło do awarii sprzętu. Zdjęcia z egzekucji wykonali amatorzy, stąd kiepska jakość materiału.
  • Odpowiedz
@Zamiejscowy: Ja p------ę, moja matka zarządziła wczoraj intensywne świąteczne porządki, od rana z-----------m z mopem po kwadracie a po obiedzie oddelegowała mnie do trzepania j------o dywanu. No to zwinąłem gnoja i niosę na trzepak za blokiem a tam jakieś zamieszanie, k---a zbiegowisko, gapie, proboszcz, dzieci w strojach ludowych, chleb i sól, trzepak odgrodzony barierkami i nawet telewizja regionalna z kamerą stoi. Ale c--j idę twardo jak po swoje, przeciskam się
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 12
@Dibhala: nie marzy mi się pucz. Ale komunę trzeba było odciąć stanowczo. A oni się wszyscy poukładali ze sobą.

@mayek: nie trzeba od razu zabijać. Wystarczyło pozbawiać praw publicznych.

Dzięki grubej kresce teraz macie m.in. takich piotrowiczow
  • Odpowiedz