Wpis z mikrobloga

Czy przy stawianiu niewiekiej aplikacji #django na VPS-ie jest sens bawić się w #docker i trzymać w osobnych kontenerach np. nginx-a+django i osobno bazę danych? Zaznaczam, że nie chodzi mi o development, tylko o docelowe już wdrożenie działającej apki.

Wydaje się, że przy pojedynczej aplikacji na VPS kontenery niewiele dają. Ale pomyślałem, że skonsultuję ze specjalistami na mirko. Jakie są wady/zalety dodawania jeszcze warstwy kontenerów?

#devops #it #vps #hosting #python #nieprogramowanie #pytaniedoeksperta #postgresql
  • 13
@wonsz_smieszek: w ostatnich projektach, w których pracowałem związanych z webdev (6), nie trafiłem na taki, który nie korzystałby z kontenerów. Daje nam to reprodukowalne środowisko dla środowiska programistycznego oraz produkcyjnego. Nie wyobrażam sobie inaczej jeśli mam być szczery.

Pracowałem w projekcie, w którym dev env był cały postawiony na docker-compose. Klient postanowił postawić wszystko ręcznie bez kontenerów. Jakieś 2 tygodnie jeżeli dobrze pamiętam, zajęło postawienie tego wszystkiego stabilnie. Każda zmiana środowiskowa
@asterix61: jasne, z tym że właśnie nie chodzi o deweloperkę, aplikacja jest gotowa. Jej odpalenie to uruchomienie 3 procesów i więcej będę miał roboty z przygotowaniem docker-compose niż bez. Wszyscy piszą "używaj, bo wszyscy tak robią", a ja chciałbym sensowny powód :)
@Rare_Soul: sorry ale sam docker nie nadaje sie produkcje... bo nawet nowy image jak bedziesz bral to masz downtime... juz nie wspomne ze sam docker nie jest i nigdy nie byl stworzony po to by dzialaly w nim aplikacje 24/7/365...

@asterix61: i tutaj sie mylisz... jest cos takiego jak infrastructure as a code... i wtedy trzymasz produkcje i deva tak samo... czy to VM czy to fizyczny serwer... i cala
@sq4ind: Nie prawda, to zalezy od Twojej aplikacji. Oczywiscie, ze moze obyc się bez downtime. Poczytaj o deployment strategies ( szczegolnie shadow czy canary ). Nigdzie nie bylo mowy, ze nie mozna korzystac z k8s : > Docker to tylko narzedzie do konteneryzacji i to jak ty tym bedzisz zarzadzal, orkiestrowal to inna sprawa.