Wpis z mikrobloga

Jako mlody skuhwysynek ktory dopiero zaczyna swietna przygode z kariera zawodowa, jakie powinno byc moje wynagrodzenie na godzine netto? Dodam ze nie skonczylem jeszcze 26 lat

Pytam z ciekawosci bo kierownik kantuje ze musze miec status studenta zeby dostawac 17zl na lape, zas ja mysle ze ulga obejmuje kazdego do 26r
#praca #prawo #umowazlecenie #podatki
  • 24
@Pachycezara:
1. Umowa zlecenie czy dzieło (koleżanka)? Dzieło nie jest oskładkowane.
2. Jaką ma stawkę brutto, też 17?
3. A może miała jakąś legitymację (wcześniej studiowała ale np przerwała) i nie zaktualizowała danych w kadrach, więc póki ma ważną legitkę jest liczona jak student. Jeśli tak, to beknie przy kontroli ZUSu, będzie musiała zapłacić zaległe składki i karę.
@Pachycezara: też tego nie wiem, ale to jedyne wytłumaczenie :)
Uprzedź koleżankę że ZUS widzi takie rzeczy, ale się nie śpieszy. Poczekają aż się ładne odsetki nazbierają i przyjdą na kontrolę. Pracodawca będzie od niej mógł ściągnąć tą część zaległych składek WRAZ z karnymi odsetkami która jest po stronie pracownika. I to może być niemała kwota. Serio, lepiej niech się zaktualizuje i przyzna, firma teraz zrobi korekty naliczeń i będzie ją
@Pachycezara: żeby Ci odpowiedzieć muszę wiedzieć jak jesteś zgłoszony do ubezpieczeń. Na pewno wypełniałeś takie oświadczenie/kwestionariusz. Tam powinno być pytanie czy chcesz być zgłoszony do dobrowolnej składki chorobowej (uprawnia do płatnego L4). Jako jedyna ze składek ZUS jest dobrowolna dla zleceniobiorców, pozostałe są obowiązkowe.
Pamiętasz co tam zaznaczyłeś?