Wpis z mikrobloga

Dlaczego poprzez złamanie kości u palców stopy może boleć nas głowa…
…czyli dzisiaj szybko i krótko o łańcuchach posturalnych obecnych w ludzkim organiźmie i ich funkcji.

Po lekturze zapraszam do wymieniania się przemyśleniami, krytyki, wytykania błędów itd.
Zapraszam do obserwowania tagu #mikrophysio

„Wzmacniaj tylną taśmę”
„Przecież każdy z nas ma SŁABĄ tylną taśmę!”
„Ale przednia taśma to musi być dobrze rozwinięta”
#pdk ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

Taśma anatomiczna – to taka swoista metafora opisująca cały schemat. Słyszeliście kiedyś słowo „meridian”? Zapewne nie – ważne, że odnosi się do struktur mięśniowo-powięziowych.
Poprzez taśmy anatomiczne możemy postrzegać układ mięśniowy globalnie zamiast tylko lokalnie. Ta ciągłość występuję w połączonych ze sobą dwoma ułożonymi w jednej płaszczyźnie, sąsiadującymi ze sobą i wyrównanymi względem siebie struktur w obrębie danej sieci strukturalnej.
Przykład: mięśnie grupy kulszowo-goleniowej oraz mięsień brzuchaty łydki. Pomiędzy nimi występuje pewna ciągłość mięśniowo-powięziowa – a więc należą do jednego meridianu mięśniowo-powięziowego, bo są ze sobą spójne ale też należą to szerszej struktury jako część łańcucha tylnego.
W związku z tym – pojadę trochę szamanizmem – wykazują się tą samą transmisją energetyczną w sferze akupunktury. Tak więc z praktycznego punktu widzenia nie da się wyizolować pracy jednego mięśnia, nawet w warunkach laboratoryjnych, a Wy się spuszczacie nad dokładaniem objętości przez wymyślanie kolejnych dziwnych izolacji.
Panimaju?


Wyróżniamy 4 główne ŁAŃCUCHY POSTURALNE (bo taśm jest więcej):
1) Łańcuch przedni
2) Łańcuch tylny
3) Łańcuchy boczne
4) Knot

Ad. 1:
Mięśnie: prostownik długi palucha, prostowniki podudzia (piszczelowy przedni, prostownik długi palców), czworogłowy uda z naciskiem na prosty uda, prosty brzucha, mostkowo-obojczykowo-sutkowy, dwubrzuścowy
Ad. 2:
Mięśnie: podeszwy, podudzia grupa tylna + strzałkowe, kulszowo-goleniowe, pośladkowe z naciskiem na średnie i małe, przykręgosłupowe z naciskiem na wielodzielne, czepiec ścięgnisty, górne m. oczodołów
Ad. 3:
Mięśnie: strzałkowe, cz. czworogłowego – obszerny boczny, dwugłowy, naprężacz powięzi szerokiej, żyła pośladkowego górnego, przywodziciele, skośne brzucha
Ad. 4:
Mięśnie: twarzoczaszki (żwacze, skroniowy, skrzydłowy), głębokie szyi, łykające, przepona, lędźwiowy (najważniejszy tutaj), przywodziciel wielki, brzuchaty łydki, piszczelowy tylny


I tutaj skończę teorię.
Z powyższym Wam zostawiam i macie teraz możliwość wysnuwania dobrych albo złych wniosków dotyczących Waszej egzystencji na siłowni i poza nią. Być może ktoś nagle dostanie oświecenia i zrobi progress lepszy niż Borsuk albo zupełnie źle to zrozumie i będzie gorszy od Dywana. Piszcie co tam sobie myślicie teraz, chętnie poczytam.

Świeże badanie (doi: 10.3233/BMR-170962)(dla ciekawskich inne, podobne: klik, akurat się przyda w tym temacie.
Relacja między urazem mięśni stożka rotatorów a stabilnością tułowia.

W dwóch zdaniach – porównano osoby, które przeszły zabieg naprawy mm. stożka rotatorów oraz osoby zdrowe w kontekście zależności między stabilnością tułowia a funkcjonalnością górnych kończyn (w podobnym wieku). Poprzez sprawdzenie wytrzymałości tułowia za pomocą takich zmiennych jak wytrzymałość zginaczy, wykonania typowego mostka, supinacji tułowia w podobnym ustawieniu oraz sprawdzenia niestabilności ramion, barków i rąk stwierdzono, że grupa osób zdrowych była statystycznie lepsza i silniejsza.
Well – system nerwowy sobie potrafi wszystko połączyć ze sobą? ¯\_(ツ)_/¯

Mój przykład z życia wzięty:



#mikrophysio #mikrokoksy #mirkokoksy #fizjoterapia #silownia #trening
Poemat - Dlaczego poprzez złamanie kości u palców stopy może boleć nas głowa…
…czyli...

źródło: comment_1582918618Gh1uSRaamK7mAmmpjhsOrH.jpg

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
@bdm_bq: Dlatego teraz o tym nie pisałem, taki temat, że praktycznie czego nie napiszę to kumaty będzie miał coś do wytknięcia ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
Słyszeliście kiedyś słowo „meridian”? Zapewne nie


@Poemat: oczywiście że tak, to po prostu południk. Jakiś niekumaty lekarz nie przetłumaczył pojęcia, chociaż po polsku też doskonale pasuje do analogii.
  • Odpowiedz
@Poemat: @Kasahara: Rosyjscy naukowcy odkryli nerw łączący oko bezpośrednio z dupą.
Kiedy ukłuli pacjenta igłą w dupę, w jego oku pojawiła się łza.
Kiedy wbili tę samą igłę w oko, pacjent się zesrał.
  • Odpowiedz