Wpis z mikrobloga

Promowałem tu już różne książki, np. Balinta Magyara, J. D. Vance'a, Roberta Krasowskiego, itd., ale "Pokolenie "89. Młodzi o polskiej transformacji" wydaje mi się szczególnie warte uwagi.

Autorem jest 30-latek (czyli millenials metrykalnie gdzieś blisko średniej wykopu), doktor ekonomii z SGH, z delikatnym przechyłem lewicowym (ale jak przystało na reprezentanta pokolenia dobrze zorientowany, np. czyta twittera Bosaka :P). Omawia z perspektywy pokolenia kluczowe tematy, które są często pomijane lub źle rozumiane, np. problem emerytur (mój pierwszy kontakt z Sawulskim to był chyba ten rewelacyjny tekst, który nawet promowałem na wykopie, walcząc z "fałszywą świadomością" że emeryci są w Polsce pokrzywdzeni, podczas gdy nie jest to prawdą). Generalnie bardzo dobra robota - pełno danych, itd., świetna infopiguła. Ze wstępu:

Książka zawiera siedem rozdziałów. W pierwszym pokazuję, dlaczego i jak bardzo spojrzenie mojego pokolenia na polską gospodarkę różni się od spojrzeń innych pokoleń. W kolejnych rozdziałach osobno analizuję sześć kluczowych tematów: mieszkania, praca, demografia, emerytury, edukacja i polityka. Znaczne fragmenty książki bazują na różnego rodzaju danych statystycznych. Dla ułatwienia wszystkie źródła umieszczam na ostatnich stronach książki, a w tekście pozostawiam tylko odpowiednie ich numery (w nawiasach kwadratowych). Mam świadomość, że duża liczba odniesień do danych statystycznych miejscami może być dla czytelnika uciążliwa. W tej kwestii poszedłem jednak za głosem amerykańskiego naukowca W.E. Deminga, który stwierdził, że „bez danych jesteś tylko kolejną osobą z własną opinią” (z ang. Without data you’re just another person with an opinion).


Do 17 lutego #ebook / #kindle za 17.50 w Woblinku:
https://woblink.com/ebook/pokolenie-89-sawulski-jakub-45687

W papierze już wyprzedane (co też chyba o czymś świadczy).

PS: https://www.wykop.pl/wpis/38166133/czy-warto-jeszcze-w-xxi-wieku-czytac-ksiazki-w-kon/

#ksiazki #neuropa #gospodarka #gruparatowaniapoziomu
Pobierz
źródło: comment_15814356604PM6y2GFQD2OD2aj4IP1EQ.jpg
  • 34
@Hybris:

można prosić o literaturę?


Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943–1980. Adam Leszczyński, 2013. Od razu ostrzegam, że to nie jest specjalnie porywająca lektura.

To co opisałeś to liberalny typ państwa opiekuńczego. Nie twierdzę, że to humbug, ale z perspektywy ca. 35-latka Twoja wiara wydaje mi się naiwna. Twoje wyobrażenie, w moim odczuciu, pasuje do wyimaginowanego układu, w którym wszyscy startują z pola nr 1 z podobnymi
@eoneon

Ciekawa sprawa z tymi emeryturami. Jak to rozwiązać w praktyce? Autor przedstawia jakiś pomysł na to czy tylko diagnozuje problem?
Autor przedstawia jakiś pomysł na to czy tylko diagnozuje problem?


@Need: Przedstawia kilka.

Wyż demograficzny ze szczytem w 1983 już sporo więcej dzieci nie urodzi, przepadło. Ale można łagodzić skutki - wciąż w Polsce mamy małą aktywność zawodową osób 50+, emerytury są hojnie rozdawane, mniej niż na Zachodzie kobiet pracuje, itd. Przede wszystkim zaś dobrze ułożona gospodarka potrafi utrzymać więcej niepracujących w stosunku do pracujących niż źle ułożona. No i można
@eoneon:

Mam wrażenie, że z tą solidarnością młodych może być ciężko, jak wspomnisz o kwestii, że emerytom nie żyje się najgorzej to zaraz jest "uuuUUUUuuuUUUuUuuUUuuu" i tysiące anegdotek.
@Hybris: No dobrze, a co jest? Bo jeśli zobaczysz choćby na badania nad mobilnością społeczną, liberalny mit pryska . Pierwsza piątka regularnie Skandynawia, generalnie w czołówce dużo więcej jest krajów o wysokich podatkach, Kanada przeważnie dwa razy wyżej w rankingach niż Stany.

Nie wiem czemu na wykopie wolność gospodarcza rozumiana jest tylko jako niskie podatki, tak w zasadzie to niski PIT, bo na inne i tak nikt nie zwraca uwagi.
@eoneon: Sawulski zdecydowanie wyrasta na taką młodą ekonomiczną gwiazdę. Książkę tak samo zdecydowanie polecam, diagnoza problemów bardzo słuszna - pomimo, że jako liberał nie ze wszystkimi receptami się zgadzam.

Swoją drogą to młode pokolenie młodych ekonomistów daje radę moim zdaniem. Nawet jeśli mają ściśle określone poglądy, to bazują na danych, badaniach naukowych. Z tego później wychodzą ciekawe dyskusje, chociażby na Twitterze(Bukowski, Brzeziński, Sawulski właśnie, czy młoda gwardia z FORu), albo jak
Swoją drogą to młode pokolenie młodych ekonomistów daje radę moim zdaniem


@SirBlake: To prawda, do nazwisk, które wymieniłeś, dorzuciłbym też np. Ignacego Morawskiego. Jest też silna reprezentacja Polaków nadających z zagranicy, głównie w UK, na przykład Wojciech Paczos, który swoją drogą tłumaczył jakiś czas temu jak bardzo modele komputerowe zmieniły ekonomię i w pewnym sensie zunifikowały szkoły neoklasyczną i neokeynesowską (paywall, ale bardzo ciekawe):

https://audycje.tokfm.pl/podcast/79755,-To-nie-kryzys-ale-dostep-do-danych-i-komputerow-zmienil-myslenie-o-ekonomii

Generalnie - IMHO ta beznadzieja, że
Pobierz
źródło: comment_1585415220EngZgEfCZDQzRUsDYWSxTV.jpg
@Reepo @eoneon: też tu wylądowałem ze względu na ciekawe czasy.
Ze swojej strony mogę jeszcze polecić "Drugą falę prywatyzacji" wydaną przez Kulturę Liberalną. Skupia się bardziej na wątku polityki zdrowotnej, edukacji i emeryturach.
"Turbopatriotyzm" Napiórkowskiego o tym jak pis buduje swoją mitologię i nią kieruje.
I obowiązkowo "Gniew" z wydawnictwa Czarne. Książka z maja tego roku, oczywiście nie obejmuje aktualnych protestów, więc narzekanie na słabe zrywy młodzieży się zdezaktualizowało, ale stawia