Wpis z mikrobloga

Pytanie do ludzi z #norwegia na temat migracji.

Co trzeba zrobić tuż po przeprowadzce? Mam już podpisaną przez obydwie strony umowę i chcę wcześniej ogarnąć wynajem (o to jeszcze zapytam niżej). Z rzeczy o których powiedzmy, że wiem, to:
1. Załatwienie norweskiego odpowiednika PESEL-u. Są dwa. Na stronie Skatteetaten [1] znalazłem informację, że D-nummer jest przydzielany osobom, które będą w Norwegii przez mniej niż 6 miesięcy. Zakładam, że będę dłużej, ale umowie o pracę jest napisane, że jest na okres próbny 6 miesięcy. Dlatego zastanawiam się, czy chodzi o moją chęć/plany pozostania w kraju? Czy umowa ma znaczenie? Do której organizacji polecacie się udać, żeby załatwić D-nummer (lub ten drugi, jeśli on jest odpowiedni)? Ile przeważnie trwa załatwienie?
2. Konto w banku. Który bank z angielskim wsparciem i stroną internetową internetową polecacie? Ile trwa założenie konta?
3. Rejestracja swojego pobytu. Registreringsbevis. Biorę paszport oraz umowę i idę (umawiając się wcześniej) na policję lub do SUA. Zgadza się? Ile się czeka?
4. Telefon Którą sieć polecacie?
5. Wynajem Na co warto zwrócić uwagę szukając mieszkania na wynajem? Słyszałem, że kaucja/depozyt idzie na jakieś specjalne konto w banku, a nie na konto właściciela. Prawda to?
6. Karta podatkowa Wyrobienie karty podatkowej po dostaniu D-nummeru.

O czym zapomniałem?

[1] https://www.skatteetaten.no/en/person/foreign/norwegian-identification-number/d-number/
  • 10
@Zashi:
2. Najlepszy i najstabilniejszy jest chyba DNB, netbank mają technologicznie tylko 10lat do tyłu względem Polski, w przeciwieństwie do pozostałych banków, które są 15lat za murzynami europy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
4. Telia i Telenor są najwięksi, polecam Telię. Możesz też spokojnie brać coś u wirtualnych operatorów, połowę tańsi, a nie ma z nimi problemów. Jeśli chcesz dzwonić do PL to polecam mycall.
5. Patrz jakie
@Zashi: Najpierw idziesz do skatteetaten z umową i wypełnionym wnioskiem o kartę podatkową - tam dostajesz fizyczne potwierdzenie nadania d-nummeru (karty podatkowej nie dostajesz, zostanie przesłana informacja do twojego pracodawcy), z potwierdzeniem d-nummeru bank i założenie konta. Z tego co pamietam to d-nummer "aktywuje się" po 24h, ale w DNB mogłem złożyć wniosek o konto, potem wysłali mi jeszcze pocztą (do Polski) dokumenty, które musiałem podpisać i odesłać. Potem wypełniasz wniosek
@Stashqo: @aigore: Dziękuję za odpowiedzi.

wysłali mi jeszcze pocztą (do Polski) dokumenty


@aigore: Można chcieć dostać je na adres w Norwegii?

Swoją drogą - da się ogarnąć niektóre rzeczy będąc jeszcze w Polsce? Przeprowadzam się dopiero na przełomie kwietnia i maja, bo od wtedy mam pracę.
@Zashi:

Można chcieć dostać je na adres w Norwegii?


Tak, jasne, miałem bardziej na myśli, że jest możliwość wysyłki do Polski.
W sumie ciężko jest z ogarnianiem rzeczy z Polski. Próbowałem szukać mieszkania, ale Norwegowie niechętnie odpisywali na wiadomości po angielsku, dlatego na pierwsze 2 tyg znalazłem tymczasową chatę na airbnb, a w tym czasie ogarnąłem mieszkanie, w którym w sumie mieszkam do dziś.
da się ogarnąć niektóre rzeczy będąc jeszcze w Polsce? Przeprowadzam się dopiero na przełomie kwietnia i maja, bo od wtedy mam pracę.


@Zashi: Wizytę w skacie rezerwujesz online, zrób to wcześniej i ogarnij to 1 dnia przyjazdu. Zaraz po tym załóż konto w banku. W dnb czekałem lekko ponad 2msc.
W dnb czekałem lekko ponad 2msc.


@Crow7422: ( ͡° ʖ̯ ͡°) Echh. U nas konto jest przeważnie aktywne od razu w momencie zakładanie. Maksymalnie dzień później. ( ͡° ʖ̯ ͡°) Rozumiem, ze obcokrajowcowi zakładanie może trwać dłużej, ale dwa miesiące... Jak przez ten czas wyglądała sytuacja z pensją?
@Zashi: Zależy od firmy, ja miałem problem bo nie za bardzo chcieli mi wypłacić na pl konto, musiałem pożyczyć kase, poźniej dostałem na polskie konto ze słabym przelicznikiem. Wiem że niektórzy lecą na dzień czy dwa załatwiają d number, oraz konto w banku i wracają do pl. Kwestia adresu zamieszkania.
Wiem że niektórzy lecą na dzień czy dwa załatwiają d number, oraz konto w banku i wracają do pl. Kwestia adresu zamieszkania.


@Crow7422: Chciałbym tak zrobić. To ciekawa opcja. I tak będę leciał oglądać jakieś mieszkanie/mieszkania i ewentualnie załatwić formalności związane z wynajmem. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Zashi: 3 lata temu w Sparebank SR1 założyłem konto od ręki, bez czekania, ponoć coś się zmieniło też, ale nie sądzę by trzeba było aż 2 miesiące czekać. Bank ma bardzo dobrą appke na telefon, webowo też bardzo fajnie i można mieć po angielsku oba ;)

Co do wynajmu - referencje to podstawa, jako, że nie miałem w Norwegii (a kto Ci z Polski da, i jeszcze pogada po angielsku? :P)
@Zashi:
1) w czym Ci przeszkadza d nummer ? mozesz wnioskowac od zwykly fødselsnummer po pol roku. numerek dostajesz chyba listem, w miare szybko to idzie.
2) DnB bylo latwo zalozyc konto, ale zalezy na kogo trafisz. ja polecam SR bank - ma troche lepsza oferte na produkty bankowe,
3) zgadza sie, ale znowu zalezy na kogo trafisz, pozwolenie dostajesz od reki,
4) duzo Polakow ma mycall, ja sluzbowy telenora, ale