Wpis z mikrobloga

Nie mogę przeboleć, że ten tekst się nie przebił i nawet nie da się go drugi raz wrzucić (został zakopany, pewnie ze względu na źródło). Spróbuję go więc spopularyzować chociaż wpisem:

https://krytykapolityczna.pl/kraj/michal-sutowski-marcin-popkiewicz-polska-kryzys-klimatyczny-wywiad

Popkiewicz to znany popularyzator tematu globalnego ocieplenia/transformacji energetycznej (patrz: post scriptum), ale nie każdemu się chce czytać książki/oglądać wykłady, więc ten tekst może posłużyć jako tl;dr zwłaszcza w tej drugiej, mniej znanej kwestii - czyli co z tym zrobić, żeby nie zajechać gospodarki. Odredakcyjny tytuł wywiadu zapowiada moralizatorstwo, ale w środku same konkrety - konsekwencje dla rolnictwa, energetyki, transportu, budownictwa i przemysłu w Polsce i jak temu zaradzić. Gorąco polecam.

Na końcu jest nawet fragment, który podpada pod #postkomunistycznepanstwomafijne:

Dobrym przykładem [ewolucji postaw polityków] jest tu premier Węgier Viktor Orbán, który przeszedł na pozycje – jak to sam określił – „chrześcijańsko-demokratycznej strategii klimatycznej”, mówiąc, że „ochrona środowiska i przyrody szczególnie wpisuje się w wartości chrześcijańskiej demokracji”. W obliczu niemożliwych już do negowania faktów i oczekiwań społecznych politycy widzą, że czas na nadanie transformacji energetycznej wysokiego priorytetu. Dalsze próby trzymania się zębami węglowej futryny mogą doprowadzić tylko do wyrwania zębów, być może z całą futryną. Także w Polsce czas już na prawdziwą dobrą zmianę w tej dziedzinie.


Tak się odróżnia utalentowanego polityka od strategów, którzy okazują się li tylko taktykami. Orban wie, skąd będzie wiał wiatr w latach 20. i przechodzi na drugą stronę sporu relatywnie wcześnie, żeby idąca zielona fala go nie zmiotła.

PS: Jeśli ktoś chce pogłębić, to zachęcam:
- https://www.wykop.pl/wpis/42939991/zwykle-o-tym-nie-pisze-bo-to-nie-moje-tematy-w-sen/
- https://www.wykop.pl/wpis/45293131/jakis-czas-temu-polecalem-tutaj-swietne-wyklady-po/

#klimat #globalneocieplenie #gruparatowaniapoziomu #nauka #oze #ekologia #gospodarka #neuropa #4konserwy
Pobierz eoneon - Nie mogę przeboleć, że ten tekst się nie przebił i nawet nie da się go drugi...
źródło: comment_QzcjkhMSeyvbYdVOSySuxzOs3gJFFyXM.jpg
  • 24
czemu nie jest on ekspertem w ministerstwie energii


@michal0110: Gdzieś tam się kręci koło decydentów (zob. wcelowany fragment niżej). Z tego, co rozumiem, w naszym polskim obozie władzy też są ludzie rozumiejący te tematy (Morawiecki, Emilewicz, ...), ale wyrzucenie z siodła generacji Kaczyńskiego trochę - z oczywistych powodów trochę trwa. Bo to on decyduje i skala uzależnienia Polski od węgla i PiSu od górników jest duża. No ale coś tam się
eoneon - > czemu nie jest on ekspertem w ministerstwie energii

@michal0110: Gdzieś...
Absurdem jest zakładanie, że zużycie energii w Polsce będzie spadać, skoro w całej Europie rośnie, a Polska zużywa na jednego mieszkańca dużo mniej energii niż Niemcy. Do tego dojdą samochody elektryczne, które też trzeba czymś zasilić. Tego nie da się zrobić bez atomu, a mówienie, że problemem będzie ostatnie 20% miksu, kiedy Niemcy przy zaledwie 40% z OZE są na granicy stabilności systemu i ratuje ich tylko i wyłączeni import to jakiś
@pat1ryk: Skąd Ty to wszystko wiesz? Jesteś ekspertem? Opierasz się o jakichś ekspertów? Jakich?

Tak kilka punktów dla przykładu:

Absurdem jest zakładanie, że zużycie energii w Polsce będzie spadać, skoro w całej Europie rośnie, a Polska zużywa na jednego mieszkańca dużo mniej energii niż Niemcy. Do tego dojdą samochody elektryczne, które też trzeba czymś zasilić


@pat1ryk: Wiesz jaka jest sprawność silnika elektrycznego, a jaka spalinowego? 30% vs 90%.

Wiesz ile
eoneon - @pat1ryk: Skąd Ty to wszystko wiesz? Jesteś ekspertem? Opierasz się o jakich...
Skąd Ty to wszystko wiesz? Jesteś ekspertem?

Jestem energetykiem z wykształcenia, do eksperta mi daleko, ale coś tam wiem.

Wiesz jaka jest sprawność silnika elektrycznego, a jaka spalinowego? 30% vs 90%.

Jak policzysz straty w elektrowni, na transformatorach i na przesyle to na końcu wyjdzie podobna sprawność.

Wiesz ile energii pobiera typowy budynek w Polsce w porównaniu z pasywnym w naszej strefie klimatycznej? 170 kWh/m2 vs 15 kWh/m2.

Oczywiście inwestycje w ocieplenie
Jak policzysz straty w elektrowni, na transformatorach i na przesyle to na końcu wyjdzie podobna sprawność.


@pat1ryk: Produkcja z OZE jest zwykle o wiele bardziej zlokalizowana niż z atomu, w granicznym przypadku - masz solary na dachu, biogazownię w powiecie, itd. Poza tym nadchodzi nowa generacja linii długodystansowych z niskimi stratami.

https://www.economist.com/leaders/2017/01/14/chinas-embrace-of-a-new-electricity-transmission-technology-holds-lessons-for-others

No i paliwa stałe i ciekłe też trzeba transportować, c'nie? :)

Oczywiście inwestycje w ocieplenie powinny być priorytetem, tylko
Jedyne znaleziska, które interesują wykopków to Greta Thunberg, niemieckie elektrownie węglowe i spiski ekologów

Wszelkie naukowe źródła, materiały są zakopywane, bo naukowcy nas oszukujo! Nauka jest lewacka!


@tazos: Klasyk. Popkiewicz to ekspert a) od wielu lat zajmujący się tematem i utalentowany popularyzator, b) człowiek z bardzo dobrym wykształceniem (fizyka jądrowa) i c) autor wielu książek w temacie oraz współautor podręcznika "Nauka o klimacie" z prof. Malinowskim (fizyk atmosfery).

Czego chcieć więcej?
Pobierz eoneon - > Jedyne znaleziska, które interesują wykopków to Greta Thunberg, niemieckie...
źródło: comment_sy91PjhzFuC0XIJvde1gp79MOkedA2ow.jpg
@eoneon

zarzucaj innym bycie antyekologicznymi szurami

szkaluj energetykę jądrową

Taki wasz wygląd

Energetyka jądrowa to jedyne wielkoskalowe czyste źródło energii które nie wymaga jakiegoś zajebistego ukształtowania terenu przy małej liczbie ludności jak w Norwegii i negowanie tego to poziom Zięby. I równocześnie oficjalne stanowisko większości popekologów i innego lewackiego ścierwa wycierającego sobie mordy troską o klimat
@Dave987654321: Twój wygląd jest taki, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem ani nie masz nawyku podawania źródeł swoich opinii, co czyni Cię dobrym potencjalnym klientem i dystrybutorem szurii, o co mnie o dziwo oskarżasz. Nie jestem przeciwnikiem energii jądrowej, nie boje się jej, ani nic w tym stylu. Co sam udowodniłeś, bo musiałeś sobie zmyślić pseudocytat do komentowania.

Ja po prostu nie uważam, żeby od tego należało zacząć polską transformację energetyczną
@Dave987654321:

PS: Tak w ogóle to wcale bym się nie zdziwił, jakby się kiedyś okazało, że ta cała polska prawicowa świeża (bo do niedawna miał nam wystarczać węgiel) proatomowość to przebłysk geniuszu jakiegoś PRowca. Jak nie budowaliśmy elektrowni atomowej tak dalej nie budujemy, więc twardych wydatków, protestów i szkód politycznych nie ma. Ale można w ten sposób ograniczaś dostępne "tu i teraz" programy typu OZE i termomodernizacja i wygodnie (bo się
Pobierz eoneon - @Dave987654321: 

PS: Tak w ogóle to wcale bym się nie zdziwił, jakby się ...
źródło: comment_6gT4gjdww8NJws6k1fZZnOqLlWHvogHv.jpg
@eoneon Atom nie jest tani, ale jest jedyną realną alternatywą dla węgla/gazu i elektrowni wodnych. Pamiętaj że same gigawaty to jedno, większość podaży mocy musi pochodzić ze stabilnego źródła bo inaczej będą problemy. Panele PV są dobre żeby sobie na domu zamontować a nie żeby opierać na nich energetykę w skali kraju.

Ogólnie to sram na was i wasze wojenki, to co robiły w temacie elektrowni jądrowych wszystkie rządy przez ostatnie kilkanaście
Ogólnie to sram na was i wasze wojenki


@Dave987654321: Świetnie, ale dlaczego tutaj? Będziesz sobie musiał znaleźć inne miejsce do defekacji, bo dalej nie odpowiadasz na meritum (np. wymyśliłeś sobie, że chcę oprzeć większość energetyki na OZE, kiedy mówię na ten moment o co najwyżej połowie, co i tak zajmie nas na paręnaście lat), nie cytujesz (bo by się okazało, że fotowoltanika to dla mnie wsparcie dla coraz bardziej problematycznego letniego