Wpis z mikrobloga

Widział ktoś dobry artykuł pomagający dokonać analizy sylwetki pod kątem tego jaki ciąg - klasyk czy sumo - będzie optymalny dla danej osoby?
Jak podejść do tego? Jakie zmienne są ważne?
#mikrokoksy
  • 39
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jak podejść do tego? Jakie zmienne są ważne?


@ciezka_rozkmina: Robić klasyka, żeby mieć silne plecy :) Mnóstwo osób decydując się na sumo na początku robi sobie krzywdę, bo pozbawia plecy ogromne bodźca jakim jest klasyk.
  • Odpowiedz
@IntruderXXL: Robię klasyka jako główny bój i sumo jako ćwiczenie akcesoryjne. Pytam bardziej po to żeby się doedukować w tym temacie. Jakie predyspozycje czy jaka budowa ciała determinuje to, że osoba ma lepszy układ dźwigni do klasyka/sumo?
  • Odpowiedz
@ciezka_rozkmina bardziej miałem na myśli wagę - sumo w TS w większości wybierają zawodnicy do 100kg, w wyższych kat. wagowych z tego co kojarzę "króluje" klasyk, lub jest conajmniej tak często wybierany jak sumo, był gdzieś zbiór takich statystyk, jeżeli Cię to interesuje to pewnie łatwo znajdziesz :P
  • Odpowiedz
@ciezka_rozkmina:
tak jak @IntruderXXL napisał - lepiej zacząć od klasyka. Chyba, że wybitnie nie masz do tego predyspozycji, albo za każdym razem pojawia się ból, mimo poprawnej technikik. Prowadząc ludzi "od początku" nie puszczam do sumo, dopóki nie zrobią 2x bw w klasyku i wychodzi to zdecydowanie na plus. Plecy mocniejsze, solidniejszy hip hinge.

A dobra, nie odpowiedziałem w sumie na pytanie. Podsztangą zrobili kiedyś arkusz, powinno być u
  • Odpowiedz
@ciezka_rozkmina: Najlepiej robić przez jakiś czas jeden, potem drugi i będzie widać który lepszy. Na swoim przykładzie powiem, że odkąd zacząłem robić cokolwiek ciągi to był to klasyk i robiłem go z rok, półtora, no coś około. W każdym razie problem był z garbieniem się w odcinku lędźwiowym, kombinowałem rózne pozycje ale zawsze to samo było. Tak "na oko" wydaje sie, że mam dość długie uda i moze przez to.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@spaghetti_galopuje-2: No u mnie osobiście chyba lepiej wejdzie sumo. Pierwszy raz jak robiłem to poszło 135kg co było wynikiem większym o 5kg niż max w klasyku. 186cm wzrostu, nie mam żadnych problemów z otwarciem biodra.
Ale generalnie skupiam się na klasyku właśnie ze względu na plecy.
@bdm_bq
Nie trzeba mnie przekonywać do korzyści z nauki klasyka u osób początkujących. Powiedzmy, że "prowadzę" jedna osobę i też na razie ciśniemy
  • Odpowiedz
@bdm_bq: Ja myślałem, że mam predyspozycje do sumo, przez długie ręce i krótki tułów, a tu się okazuje, że te "wymiary" nie są w ogóle dobre do sumo, tylko do klasyka. Z tym, że mam bardo dobrą mobilność w biodrach i słabe prostowniki, dlatego dobrze mi się robi sumo.
  • Odpowiedz
Czemu klasyk jest wiekszym bodzcem niz sumo?


@DywanTv: Bo klasyk jest znacząco trudniejszym bojem niż sumo... sumo to pewnego rodzaju łatwiejsza odmiana ćwiczenia, która pozwala przy tym samym wysiłku podnieść więcej.
Chodzi tutaj o dźwignie oraz ROM.
  • Odpowiedz
Coś kojarzę, że Seba kot mówił, że sumo jest trudniejszy technicznie niż klasyk.(możliwe, że to ktoś inny powiedział), więc zależy jak zdefiniujesz trudność boju.
  • Odpowiedz