Wpis z mikrobloga

w jaki sposób obniżyć napięcie z 24V na 12V tylko na wentylator chłodzący wydruk? w taki sposób by było to schowane w bazie, nie przy wentylatorze. płyta mks gen l v1.0

#druk3d
  • 32
@cysiekw:

The port you marked FAN is not a controllable port, it runs a direct 12/24 V all the time and should be used for the Hotend cooling solution.


dziwne u mnie on jest używany do chłodzenia wydruku
w jaki sposób obniżyć napięcie z 24V na 12V tylko na wentylator chłodzący wydruk


@mapache:

przetwornica step down z wyprowadzonym pinem Enable (albo drutowanie gotowych przetwornic bez wyprowadzonego tego pin dla usera, bo scalaki przetwornic zazwyczaj maja taki pin).

przetwornice na stale podpinasz do 24V, a pin enable do plyty glownej :)
@mapache: A nie możesz dać rezystora szeregowo z wentylatorem? Powinien dać radę. Za rezystorem daj kondensator elektrolityczny, żeby wygładzić szpilki. Wyjdzie taki filtr dolnoprzepustowy - rezystor i kondensator zamknij w koszulce termokurczliwej.
@mathmed: takie rozwiązanie się grzeje. robiłem podzielnik napiecia ale się grzeje. gdyby to było takie łatwe bym się nie pytał. wygląda na to ze połączenie jakoś inaczej idzie lub te piny jakoś inaczej działają
@mapache: Połowa mocy zostanie w rezystorze i będzie się trochę grzał. Dlatego możesz kupić sobie 1W zamiast 1/4W. Rozwiązanie dobre, bo jest tanie i dobre - zajmuje mało miejsca, niewiele części itp. Liniowy regulator będzie działać prawie dokładnie tak samo ( z wyłączeniem fazy startu wentylatora). Ja mam takie rozwiązanie przy sterowaniu małego wentylatora 5V z 12V, działa już 2 lata.

@sylwek2k: Przy małej mocy nie ma co przesadzać z
Przy małej mocy nie ma co przesadzać z optymalizacjami.


@mathmed:

0,1A i 12W to calkiem pokazna grzalka... przy 5W mozesz miec lutownice xD

tylko czemu aktualne rozwiązanie nie działa?


@mapache:

bo pewnie dostaje na wejscie pwm-a, wiec sie wykrzacza :)