Wpis z mikrobloga

ACHTUNG LUDZIE NA #jdg #b2b #programista15k i prowadzący #firma #dzialalnoscgospodarcza

Dzisiaj o godz. 10 na stronie: https://stat.gov.pl/sygnalne/komunikaty-i-obwieszczenia/18,2020,kategoria.html zostanie opublikowana wartość wskaźnika "Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku". Od tego wskaźnika liczona jest część składki ZUS przeznaczonej na NFZ (w roku 2019 wskaźnik ten wynosił 5071,41 zł).

Obstawiamy o ile razem (NFZ + społeczne) składka ZUS wzrośnie w stosunku co do ubiegłego roku? W ubiegłym roku składka ZUS bez ulg wynosiła 1319,97 zł. Ponieważ znamy już prognozowane przeciętne wynagrodzenie na 2020 rok, które wynosi 5227,00 zł to część społeczna tych składek do zapłaty za rok 2020 (z opcjonalną składką chorobową) wynosi 1069,14 zł (w 2019 było to 974,65 zł). Czyli w porównaniu z ubiegłym rokiem - 94,49 PLN miesięcznie więcej do zapłaty.

Wracając do obstawiania - mój typ to 130 PLN więcej miesięcznie do zapłaty w porównaniu z ubiegłym rokiem.

#bekazpisu #podatki #ksiegowosc
  • 32
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Proszę państwa

W związku z art. 5 pkt 31 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373, z późn. zm.1)) ogłasza się, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2019 r. wyniosło 5368,01 zł.


https://stat.gov.pl/sygnalne/komunikaty-i-obwieszczenia/lista-komunikatow-i-obwieszczen/obwieszczenie-w-sprawie-przecietnego-miesiecznego-wynagrodzenia-w-sektorze-przedsiebiorstw-wlacznie-z-wyplatami-z-zysku-w-czwartym-kwartale-2019-roku,58,25.html

Co
  • Odpowiedz
W ubiegłym roku składka ZUS bez ulg wynosiła 1319,97 zł


@matwes: jak ktoś podaje składkę ZUS powiększoną o dobrowolną składkę chorobową którą realnie nikt nie płaci to mam wrażenie że jego jedyny cel to bicie piany.
  • Odpowiedz
@matwes: w momencie wypłaty tych składek państwo znowu zabiera dla siebie kawałek


Nieprawda. Przecież kiedy płacisz składki na ubezp. emerytalne, to odejmujesz je od dochodu, a więc zmniejszasz podatek dochodowy. Dlatego on się pojawia przy wypłacie.

@beee: Ja płaczę na ZUS, bo wiem że to pieniądze spuszczone w kiblu


Jasne. Upadek ZUS, odcinek nr 7890. Tak jak tutaj i tutaj?
  • Odpowiedz
@beee: > ale za składkę zdrowotną coś tam masz.

Zacytuję Ci Prawo do zasiłku chorobowego przedsiębiorca uzyskuje po upływie tzw. okresu wyczekiwania, który wynosi obecnie 90 dni.


Przecież Ty nawet nie odróżniasz składki zdrowotnej od zasiłku chorobowego, więc po co te dywagacje o bankructwie ZUS? Żałosne...
  • Odpowiedz