Wpis z mikrobloga

Od pomylenia zakwasu z zaczynem w pierwszym poście #bojowkapiekarska do pierwszego chleba. :D

@Jeden_Dwa_Trzy_: @czerpa: @Khaine: dzięki za pomoc i cierpliwość ;d
@lukazz: wysłał mi zakwas - dziękuję jeszcze raz - to z Twojego ten chleb, jutro piekę z mojego po 7 dniach - ciekawy jestem różnicy.

Chleb to Vermont Hamelmana.

Wyszedł ok, przynajmniej "dźwiękowo" po pukaniu, jeszcze za gorący żeby przekroić. Pieczony w oryginalnym garnku rzymskim. Za bardzo go ponacinałem bo sam w sobie nie był gładki i to by chyba wystarczyło. Aaale to pierwszy, następny będzie lepsiejszy.

Mąka chlebowa 1050, razowa 2000, zakwas na razowej

Mam jeszcze 3 pytania. :P
1. Jak ciasto rośnie pod szmatką, to ta szmatka ma być wilgotna jak przy pizzy czy sucha? Bo ciasto z góry się zsycha i nie wiem czy tak ma być czy nie.

2. Od czego zależy ilość dziur w środku chleba? Bo chyba go za mocno wyrabiałem bo jest ich niewiele.

3. Co zrobić z zakwasem? Wrzucić go po prostu do lodówki jak jest po dokarmieniu i dokarmiać co 2 tygodnie jak piszą?


#bojowkapiekarska #chleb #gotowanie #pieczzwykopem #gotujzwykopem
login-jest-zajety - Od pomylenia zakwasu z zaczynem w pierwszym poście #bojowkapiekar...

źródło: comment_9mSvgQmMD9sLP0OAhz1QmcwbHpGQgD4r.jpg

Pobierz
  • 20
@login-jest-zajety: Ależ piękny!
Niewykluczone że za długo wyrastał, bo nie za bardzo się rozszedł. Choć nie powiem na pewno, bo nie piekłem nigdy w garnku rzymskim. @dyniel co sądzisz? Tak w ogóle to, Loginie, poszukaj sobie chleba Dyniela na Wykopie. Też jest w garnku.
Pewnie będziesz częściej piekł więc zakwas będziesz częściej odżywiał. Ale niezależnie od tego polecam dokarmiać minimum co tydzień. A ten Twój świeży to w sumie nie zaszkodzi
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@login-jest-zajety: ad 1 ja daję sucha. Po to się nacina żeby poszedł w tą stronę która ty chcesz.

Ad2 od ilości zakwasu czasu dojrzewania i jak dużo bedziesz składał

Ad3 do lodówki i dokarmiać . Ale częściej niż 2 tygodnie. Bo ja chyba załatwiłem zakwas w ten sposób bo chleb mi nie urósł.
@tptak: ()
ten świeży zakwas planuję potrzymać jeszcze i będę dokarmiał, mam ten od lukazzz i jego chcę do lodówki bo był prowadzony już długi czas

wyrastał wg przepisu https://pieguskowakuchnia.pl/chleb-z-vermont-na-zakwasie-wg-hamelmana/

Ciasto chlebowe przykryć ściereczką kuchenną i odstawić na 2,5 godziny w ciepłe miejsce. Co 50 minut ciasto przełożyć na stolnicę, rozpłaszczyć i złożyć w kopertę.

Bochenki odstawić do wyrośnięcia na około 2-2,5 godziny.


@
@login-jest-zajety: Tak ten - jest znalezisko z przepisem też. Przepisy mają jakieś tam czasy wyrastania, ale niekoniecznie to się sprawdza u wszystkich. Różne mąki, różne temperatury etc. Zobacz sobie tzw. poke test. Poza tym metodą prób i błędów znajdziesz tak zmodyfikowany przepis, żeby wszystko Ci wyszło na tip top. W końcu to dopiero pierwszy chleb, przed Tobą też jeszcze kilka spektakularnych porażek - to konieczne w procesie uczenia.
Jak będziesz kombinował,
@login-jest-zajety: pewnie już dotarłeś do mojego znaleziska i zobaczyłeś, jak robię. Vermonta nigdy nie robiłem, ale podejrzewam, że mój chleb bez dodatków pieczony w garnku żeliwnym smakuje bardzo podobnie. Wolę użyć więcej zakwasu, bo po pierwsze lubię ten smak, a po drugie więcej zakwasu to więcej zdrowych bakterii kwasu chlebowego ( ͡° ͜ʖ ͡°) Moje podstawowe proporcje to 500g mąki, 300g zakwasu, 200ml wody, 2 łyżeczki soli.
dyniel - @login-jest-zajety: pewnie już dotarłeś do mojego znaleziska i zobaczyłeś, j...

źródło: comment_CJqgg7hjpts0ghQ3PZpo7i5Nd3twuTWr.jpg

Pobierz