Wpis z mikrobloga

Dlaczego w Polsce jest brzydko?

Temat nie jest ważny. Politycy umieszczają go na ostatnim miejscu listy swoich priorytetów. Przeszkadza w robieniu interesów przedsiębiorcom. Nie rozpala umysłów. Można zapytać przechodnia na ulicy:
- Nie przeszkadza to panu?
i pokazać palcem. Człowiek machnie ręką.


- Nie, nie przeszkadza. Mogłoby być trochę ładniejsze, ale ja się na tym nie znam - odpowie, a w gorszym wypadku rzuci:
- Ludzie nie mają czego do garnka włożyć, a wy się bzdurami zajmujecie.

Wanna z Kolumnadą, Filip Springer

Zapewne każdy z nas kojarzy ten moment, gdy dziennikarze rzucają się na jakąś zagraniczną gwiazdę która kładzie stopę na polskiej ziemi i z ich ust wreszcie pada pytanie: A JAK SIĘ PANU PODOBA W POLSCE. Oni oczywiście biedni odpowiadają kurtuazyjnie że Polska to piękny kraj - mimo że widzieli go tylko zza szyby taksówki w drodze z lotniska do hotelu. A my sobie w tym czasie łechtamy narodowe ego, bo ZAGRANICA chwali wielką Polskę.

Tymczasem tutaj było i jest obleśnie. Polska przestrzeń zmaga się z bardzo wieloma problemami z których sobie często nie zdajemy sprawy.

Jednym z nich jest brak jakakolwiek kontroli nad wszechobecną szyldozą Januszexów i reklamozą, która zalewa polskie miasta (i nie tylko), szpecąc je obrzydlwie. Coś, co jest nie do pomyślenia za zachodnią granicą. Coś co wciśnięto nam na siłę - bo nikt tego gówna w sumie tu nie chciał, a my sobie trwamy w tym bagnie przestrzennym zupełnie bez żadnej refleksji.

Na szczęście, dzięki wieloletnim wysiłkom grupki ludzi, prawdopodobnie zacznie się to wreszcie zmieniać. Dziś Warszawa przyjęła uchwałę krajobrazową która prawdopodobnie zrobi wreszcie porządek w miastach. Taka ustawa przeszła pod koniec roku w Poznaniu. Nad taką ustawą (długo bo długo ale jednak) pracuje też Kraków. Za nimi pójdą prawdopodobnie też wkrótce inne miasta.

Serio, niedługo Polska może zmienić się nie do poznania. Ustawy krajobrazowe to pierwszy krok do lepszego wyglądu naszego kraju i odJanuszania Polski.

Chciałbym bardzo stworzyć film na Youtube na temat brzydoty polskiej przestrzeni. Bo temat serio nie jest głośny, a dotyka każdego z nas - a większość nie dostrzega żadnego problemu - zupełnie jakbyśmy byli krajem trzeciego świata, gdzie to, że ktoś nasrał na środku w ogóle nie wzbudza refleksji. Jesteśmy w sumie niewiele lepsi w tej kwestii.

#architektura #warszawa #poznan #krakow #polska #ciekawostki #prawo #gruparatowaniapoziomu #polskiyoutube
Pobierz
źródło: comment_D40O1kZcgelh33RmYbAIgC4Olrextanw.jpg
  • 78
@Send_noodles: za moich czasów była po prostu Architektura i Urbanistyka, ja się jeszcze załapałem normalnie na program urbanistyczny, chociaż wykształcenia urbanistycznego nie mam (chyba xD). Teraz jest już tylko Architektura. W sumie nie słyszałem nigdy o Urbanistyce jako oddzielny kierunek xD
Serio, niedługo Polska może zmienić się nie do poznania. Ustawy krajobrazowe to pierwszy krok do lepszego wyglądu naszego kraju i odJanuszania Polski.


@peetee: Takie regulacje to zamach na wolność i straty dla gospodarki. Niestety najpierw trzeba zarobić na chleb i na utrzymanie swojej rodziny, a potem dopiero zastanawiać się nad remontem mieszkania. Jak ludzie się wzbogacą to sami zaczną dbać, żeby ich otoczenie ładnie wyglądało. Wymuszanie tego teraz kiedy są biedni
po co wrzucasz stare zdjęcie ronda Dmowskiego, które od co najmniej 5 lat już tak nie wygląda?


@zarzudka: bo w tamtym kontekście nie ma to żadnego znaczenia.

Takie regulacje to zamach na wolność i straty dla gospodarki. Niestety najpierw trzeba zarobić na chleb i na utrzymanie swojej rodziny, a potem dopiero zastanawiać się nad remontem mieszkania. Jak ludzie się wzbogacą to sami zaczną dbać, żeby ich otoczenie ładnie wyglądało. Wymuszanie tego
Pobierz
źródło: comment_ST7tgzjdGufJL8u1XW0dONzeVi1RZpW9.jpg
@peetee: temat był wiekoktortnie poruszany, a film o problemie ładu w przestrzeni publicznej widziałem nawet w TVP - dotykał jeszcze skali, kolorystki, materiałów, ogordzeń. Tyle że to ludzi nie interesuje - całe życie żyli w gównie i nie wiedzą że można żyć lepiej. A budynek ze zdjęcia wcale nie jest tragiczny i łatwo można by go było wyremontować na coś ładnego. Zresztą większym problemem od tej szyldozy jest planowanie przestrzenne bo
@atencjon: Dobrze, przejedź się tak powiedzmy po 100 km autostradą w Polsce i kilku krajach sąsiednich i policz wszystkie billboardy. Ciekawe, co ci wyjdzie.

No i za granicą nie widziałem np. tak jak na Zakopiance - sterta beli słomy służąca jako rusztowanie do reklamy.
Wydruk oraz stworzenie tego samego, ale estetyczniejszego baneru o odpowiednich, subtelnych proporcjach kosztuje tyle samo co krzykliwy żółty napis


@peetee: Nie wiem co to zmieni jak napis będzie w innym kolorze albo inną czcionką, skoro dookoła i tak będzie chlew. Nie wiem też czemu ci to przeszkadza, ja mam to gdzieś, jak jadę do centrum to coś załatwić i chcę widzieć duże banery żeby trafić w dobre miejce, a jak chcę
Nie wiem co to zmieni jak napis będzie w innym kolorze albo inną czcionką, skoro dookoła i tak będzie chlew.


@Jah00: no właśnie jak będzie ustawa to nie będzie xD

Nie wiem też czemu ci to przeszkadza, ja mam to gdzieś


@Jah00: no zapostowalem już zdjęcie z Indii, oni też tam problemu żadnego nie widzą.
no właśnie jak będzie ustawa to nie będzie xD


@peetee: Kolejny raz przypominam, że ustawa nie jest czarodziejską różdżką, tylko ktoś będzie musiał za to zapłacić.

no zapostowalem już zdjęcie z Indii, oni też tam problemu żadnego nie widzą.


@peetee: Kolejny raz powtarzam, jak ty widzisz problem, to zorganizuj zbiórkę, porozmawiaj z właścicielami, sam pomaluj, posiej trawę. Ja wiem że to fajnie tak jak furher nad makietą ludzi rozstawiać jak
Kolejny raz przypominam, że ustawa nie jest czarodziejską różdżką, tylko ktoś będzie musiał za to zapłacić.


@Jah00: ale nie masz zielonego pojęcia o czym mówisz, nie widziałeś zapisów, nie widziałeś wytycznych, nie znasz się na tym więc dlaczego się wypowiadasz w tej kwestii. Wytyczne nie dają żadnego sensownego obejścia

Co do ceny, pakiet szyldów dla małej firmy to koszt góra 1000 zł w bardzo kiepskim scenariuszu.
ale nie masz zielonego pojęcia o czym mówisz, nie widziałeś zapisów, nie widziałeś wytycznych, nie znasz się na tym więc dlaczego się wypowiadasz w tej kwestii


@peetee: Nie muszę widzieć zapisów, bo wiem, że nie da się zrobić zapisów, które nie powodowałyby absurdów i których nie dałoby się obejść. Skąd to wiem? Bo tak jest zawsze, gdyż życie jest zbyt skomplikowane, by regulować wszystko w najdrobniejszych szczegółach i jakbyś się nie
Powtarzam: jak ludzie się wzbogacą to sami zaczną dbać o wygląd otoczenia, czego dowodzi np. Times Square i centra wielu innych dużych miast, gdzie takich regulacji nie ma, a jednak wyglądają pięknie.


@Jah00: co za wierutne bzdury xDDDDDD serio myslisz że w takiej Holandii czy Danii nie ma tego typu przepisow? Serio myslisz ze Times Square nie jest w żaden sposób regulowane?

Te miejsca wyglądają pięknie bo jest właśnie nad nimi
@peetee: Zapewne jest regulowane, ale na pewno nie tak jak ty chcesz, bo kolor ci się nie podoba. Pogląd, że bez regulacji nie może być pięknie jest nieprawdziwy, można znaleźć wiele tego przykładów, bo na szczęście nie wszystko jeszcze i nie wszędzie jest regulowane.