Wpis z mikrobloga

Istnieje banalny sposób, by zatrzymać lekarzy na miejscu. Lojalka i basta. Darmowe studia, ok, pracujesz 6 lat w Polsce (po specjalizacji), nie chcesz, studia płatne. Nie podejmujesz pracy jako lekarz po studiach? Znikasz gdzieś za granicą? Prosty sposób - płatność ściąga urząd skarbowy. Urzędy w Europie ze sobą współpracują. Nie zapłaciłeś należności w Polsce, ściąga z Ciebie urząd skarbowy w Niemczech i vice versa. To dobry i funkcjonujący mechanizm. Dlaczego żaden rządowy dzban jeszcze tego nie wprowadził? Chętnych na medycynę jest w cholerę. Skoro i tak łamiemy jakieś regulacje unijne, to wprowadźmy i to. Lekarze to zawód strategiczny dla bezpieczeństwa kraju. Druga sprawa, studia medyczne i wymogi rekrutacyjne. Po co interniście rozszerzona matematyka, fizyka czy chemia (to tylko dla farmaceutów czy anestezjologów). Wpuszczać wszystko, co zda rozszerzoną biologię. Na płatnym wariancie, wpuszczać wszystko z maturą i tak odpadną po drodze jeśli się nie nadają. Na rozszerzonej biologii w liceum, przez kilka lat tłuczesz takie pierdoły jak krzyżówki cech fenotypowych czy replikacja RNA - w #!$%@? przydatne na studiach medycznych, w #!$%@?. Pójdź do dowolnego lekarza i zapytaj go co to jest RNA, jak jest z 10-15 lat po LO to nie będzie wiedział co do niego mówisz ;)

#medycyna #emigracja #lekarze #studia
  • 261
@prohackuser: Płatne studia medyczne nie kosztują więcej jak 500 tysięcy, średnio ok 60 tysiecy za rok co daje nam 360 tysięcy. Jeżeli taki lekarz z lojalka miałby pracować przez 12 lat zeby spłacić te 360 tysięcy to byłoby od razu wiadomo ze na lekarza się nie nadaje bo jest imbecylem. Prościej byłoby wziąć kredyt i spłacić go w kilka lat bez problemu aniżeli podpisywać jakiś cyrograf. Także Twój pomysł jest inwalida.
@asdfghjkl: Ale co za problem w tym ze ludzie by zdychali? XD nie rozumiem. Jeżeli ktoś nie chce dbać o zdrowie to jego sprawa ale potem wypad. Tak samo z pijakami, grubasami i palaczami, nie leczyć
Nie podejmujesz pracy jako lekarz po studiach?


@prohackuser: A co jak państwo nie zapewnia Ci odpowiedniego miejsca pracy? I zmusza do łamania przysięgi lekarskiej? To jest w porządku, tak? To może Ty zacznij pracować wbrew swojej wiedzy, swoim przekonaniom i ponosząc pełne ryzyko za to, do czego jesteś zmuszana. Aha i jeszcze za kierowanie na badania dodatkowe będzie Ci uszczuplana pensja. Co Ty na to? ( ͡° ͜ʖ ͡
Ale co za problem w tym ze ludzie by zdychali?


@basketm: kocham takie #!$%@?. Radykalne opinie do momentu az nie dotkną ciebie albo bliskich ci osób czy ciebie samego XD
Dbanie o zdrowie to za mało. Wyobraź sobie, że ludzie zapadają na poważne choroby pomimo dbania o zdrowie, ale nie widzisz ich, bo pacjenci z oddziałów opieki paliatywnej nie biegaja po ulicy.
Żaden cywilizowany kraj nie pozwoli, żeby ludzie na ulicy
Sam jestem studentem kierunku medycznego wiec znam temat od środka, o prawda jest taka ze prawie nikt nie wyjeżdża za granice ale ja nie o tym. Dlaczego akurat studenci lekarskiego mieli by płacić?! Przecież to by było jawne nierówno uprawnienie! Mozemy robić płatne studia medyczne ale wyedy wszystkie studia powinny być płatne, ilu mamy ludzi którzy po studiach nie pracują w zawodzie? To ze ich studia są tańsze nie jest jak dla
@prohackuser: 6 lat za minimalna? A jak wyjada to co im zrobisz? W polsce nie beda wykazywac dochodow, a za granica beda pracowac na dzialalnosci i tyle zobaczysz, a nie splate zobowiazan. Nie oszukujmy sie, maja oni jednych z najgorszych pracodawcow po skonczeniu studiow. Kursy, szkolenia, specjalizacja, praca jak cywilizowany czlowiek 40h/tydz 8-16. To nie dla rezydenta, szkoda mi tych ludzi, bo emigracja to nie wyjscie do zabki po bulki. Zacznijmy
@asdfghjkl: Sam napisałeś ze można się ubezpieczyć. Wiadomo ze ubezpieczenie jest do jakiegos poziomu w zależności od składki, wiec jeśli Cię stać na najlepsze to widocznie dobrze zarabiasz i jesteś ważny ekonomiczne. Niestety, tak to musi działać zeby było na wysokim poziomie. Albo ratujemy czesc osób na pełnej, albo wszystkich po trochu czyli nikogo tak naprawdę. A opieka paliatywna nie jest droga. I znów dwie opcje albo płacisz lub rodzina za
@Igielny: mogliby, ale podejrzewam,że wielu nie byłoby stac na to. Zresztą poziom nauczania to coś zupełnie innego niż poziom na jakim działa firma/instytucja w której pracujesz. Z tego co mi wiadomo poziom nauczania na akademiach medycznych w polsce jest wysoki. Jak widać bez problemu znajduja prace za granicą.
Mnie też się nie podoba, że polscy lekarze migrują, ale ja piszę o tym, że zamiast trzymania ludzi siłą warto zrobić coś, żeby
opieka paliatywna nie jest droga


@basketm: nie jest droga w modelu socjalistycznym jaki jest obecnie.
Ja tez jestem za prywatnymi ubezpieczeniami i pomocą dla tych najuboższych którzy się sa w stanie sami sobie zapewnic ubezpieczenia (cos jak ten Obama Care z usa). Moim zdaniem polacy nie są gotowi na przejście z dnia na dzień na ubezpieczenia we własnym zakresie, bo zwyczajnie dekady myślenia za nich spowodowały, że większośc nie potrafi być