Wpis z mikrobloga

Dane sa zagregowane rocznikowo na podstawie tabelki na Wikipedii

Najwieksze pozary pod wzgledem powierzchni mialy miejsce latem 1974/1975 i byly okolo 16-17 krotnie wieksze od obecnych (zalezy jak liczyc), ale jak widac na trzecim zdjeciu i w tabelce na Wikipedii nie spowodowaly one zadnych (oficjalnie) zniszczen gospodarstw domowych oraz smierci ludzi.
Mozna w ten sposob postawic hipoteze, ze dotknely one glownie INTERIORU Australii, a co za tym idzie musialy byly wywolac NAJWIEKSZE SZKODY ZWIERZETOM I ROSLINNOSCI, czyli tym elementom, ktorych obecne zniszczenia powoduja masowa histerie.
***
.
.
Pod jednym z postow na temat pozarow w Australii i ich scislego powiazania z apokaliptycznymi zmianami klimatu znalazlem odnosnik do danych historycznych, niestety tylko z Wikipedii.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bushfires_in_Australia?fbclid=IwAR23vqJgJxVR4C1WoIVHCfk5r9ODLEY7kK7-xgYpuGaUR76GXU2wkn89ilI#Major_bushfires_in_Australia

zanim cokolwiek wiecej napisze - nie jestem "negacjonista klimatycznym"

A TERAZ DO RZECZY:
Najwieksze pozary mialy miejsce latem 1974/1975 (polkula poludniowa).
https://knowledge.aidr.org.au/resources/bushfire-new-south-wales-1974/?fbclid=IwAR03VPP5JWdGm2m_58acEr36THOqBndlLgaBxXhDvJHRWAU9mO0t9463aqk
https://www.nytimes.com/1974/12/21/archives/major-bushfires-scorch-3-million-acres-in-australia.html?fbclid=IwAR0mh9Z4jHZlw0t2nFC4DleLx1TPXldJFDuTXOXwUIwH2Xnd_HQ9RG0t3Xc
https://www.abc.net.au/news/2011-10-06/bushfires-summer-csiro-warning/3317630?fbclid=IwAR0juVoaDE2oPFb0det5do6lmC6FtoQ0_Lzf3mPLE61LcvQcS6yjIFKk8GA

Splonelo wtedy wg Wikipedii
105.6 miliona ha
czyli 1.056 miliona km2
czyli ponad 3x Polska
lub jak kto woli okolo 2x Hiszpania
czy tez 1/2 Arabii Saudyjskiej
lub
1/2 Grenlandii

Drugie najwieksze pozary mialy miejsce latem 2002-2003 i objely 15 milionow ha, czyli 150 tys km2, czyli niecala polowe Polski.

Aktualne pozary objely "tylko" 6.5 miliona ha.

Jak widac z wykresu i dostepnych danych nie ma w ciagu ostatnich lat zadnej istotnej tendencji wzrostowej.
Mamy natomiast do czynienia ze spora "nieregularna regularnoscia" ogrmonych pozarow

nie zajmuje sie analiza ich przyczyn ani tego dlaczego wystepuja z taka "regularnoscia".


*Cos wiecej na temat samych danych z Wikipedii:
dane na temat wielkosci powierzchni lasow i łąk jakie uleglaja spaleniu sa fragmentaryczne - jest troche brakow danych nt. niektorych "major bushfires"

dane obejmuja 40 wybranych lat, ale dla 6 lat brakuje wartosci na temat wielkosci powierzchni jaka ulegla spaleniu


Więcej grafik w komentarzach.

POST NIE MÓJ, ZNALAZŁEM NA FB.

#australia #pozarwaustrali #pozar #strazpozarna #swiat #ciekawostki
Pobierz Cygan_Edek - Dane sa zagregowane rocznikowo na podstawie tabelki na Wikipedii

Najw...
źródło: comment_fOL9lq0tHaIGrTAfHpgGBxPOctJz1vDN.jpg
  • 26
Dopiero umierające rośliny zabierają węgiel do gleby.


@nrph: Tylko w bardzo rzadkich i specyficznych warunkach (jakieś torfowiska itd.) gdzie obumarłe drzewo nie zostanie utlenione (w procesie zjedzenia, fermentacji, gnicia itd.).
Procesy które powodują uwięzienie węgla na długo (w pokładach węgla, ropy itd) to proces któremu podlega bardzo niewielka część drzew.

Typowe drzewo po prostu przez swój czas rośnięcia akumuluje węgiel z powietrza, potem przez czas życia go trzyma, a na koniec
Ale weź pod uwagę, że kilkadziesiąt lat temu technika do zwalczania pożarów była mniej zaawansowana a teraz jest piekło mimo nowoczesnych środków i dosłownie kosmicznej technologii wykrywania. Mają tutaj pewnie wpływ rekordowe temperatury.


@incydent_kakaowy:
Ciekawe też czy nowoczesne środki zwalczania pożarów nie skutkują właśnie ograniczeniem częstotliwości, ale za to zwiększeniem rozmiaru pożarów.

Technologia umożliwiająca zwalczenie w zarzewiu niewielkich pożarów, skutkuje pewnie lepszymi warunkami rozwoju roślinności buszu, który bez technologii pożarniczej od
rośliny oddychają w cyklu dobowym i jak jest ciemno wydzielają CO2. Dopiero umierające rośliny zabierają węgiel do gleby.


@nrph: Ale jak rosna to te czesci ktore urosly skladaja sie przeciez z wegla. A wegiel skad? Z atmosfery. Dlatego mowie ze to sie wyrowna. Roslina ktora rosnie pochlania CO2. Roslina ktora przestala rosnac i tylko zyje jest z grubsza liczac neutralna dla CO2.