Wpis z mikrobloga

Dane sa zagregowane rocznikowo na podstawie tabelki na Wikipedii

Najwieksze pozary pod wzgledem powierzchni mialy miejsce latem 1974/1975 i byly okolo 16-17 krotnie wieksze od obecnych (zalezy jak liczyc), ale jak widac na trzecim zdjeciu i w tabelce na Wikipedii nie spowodowaly one zadnych (oficjalnie) zniszczen gospodarstw domowych oraz smierci ludzi.
Mozna w ten sposob postawic hipoteze, ze dotknely one glownie INTERIORU Australii, a co za tym idzie musialy byly wywolac NAJWIEKSZE SZKODY ZWIERZETOM I ROSLINNOSCI, czyli tym elementom, ktorych obecne zniszczenia powoduja masowa histerie.
***
.
.
Pod jednym z postow na temat pozarow w Australii i ich scislego powiazania z apokaliptycznymi zmianami klimatu znalazlem odnosnik do danych historycznych, niestety tylko z Wikipedii.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bushfires_in_Australia?fbclid=IwAR23vqJgJxVR4C1WoIVHCfk5r9ODLEY7kK7-xgYpuGaUR76GXU2wkn89ilI#Major_bushfires_in_Australia

zanim cokolwiek wiecej napisze - nie jestem "negacjonista klimatycznym"

A TERAZ DO RZECZY:
Najwieksze pozary mialy miejsce latem 1974/1975 (polkula poludniowa).
https://knowledge.aidr.org.au/resources/bushfire-new-south-wales-1974/?fbclid=IwAR03VPP5JWdGm2m_58acEr36THOqBndlLgaBxXhDvJHRWAU9mO0t9463aqk
https://www.nytimes.com/1974/12/21/archives/major-bushfires-scorch-3-million-acres-in-australia.html?fbclid=IwAR0mh9Z4jHZlw0t2nFC4DleLx1TPXldJFDuTXOXwUIwH2Xnd_HQ9RG0t3Xc
https://www.abc.net.au/news/2011-10-06/bushfires-summer-csiro-warning/3317630?fbclid=IwAR0juVoaDE2oPFb0det5do6lmC6FtoQ0_Lzf3mPLE61LcvQcS6yjIFKk8GA

Splonelo wtedy wg Wikipedii
105.6 miliona ha
czyli 1.056 miliona km2
czyli ponad 3x Polska
lub jak kto woli okolo 2x Hiszpania
czy tez 1/2 Arabii Saudyjskiej
lub
1/2 Grenlandii

Drugie najwieksze pozary mialy miejsce latem 2002-2003 i objely 15 milionow ha, czyli 150 tys km2, czyli niecala polowe Polski.

Aktualne pozary objely "tylko" 6.5 miliona ha.

Jak widac z wykresu i dostepnych danych nie ma w ciagu ostatnich lat zadnej istotnej tendencji wzrostowej.
Mamy natomiast do czynienia ze spora "nieregularna regularnoscia" ogrmonych pozarow

nie zajmuje sie analiza ich przyczyn ani tego dlaczego wystepuja z taka "regularnoscia".


*Cos wiecej na temat samych danych z Wikipedii:
dane na temat wielkosci powierzchni lasow i łąk jakie uleglaja spaleniu sa fragmentaryczne - jest troche brakow danych nt. niektorych "major bushfires"

dane obejmuja 40 wybranych lat, ale dla 6 lat brakuje wartosci na temat wielkosci powierzchni jaka ulegla spaleniu


Więcej grafik w komentarzach.

POST NIE MÓJ, ZNALAZŁEM NA FB.

#australia #pozarwaustrali #pozar #strazpozarna #swiat #ciekawostki
Cygan_Edek - Dane sa zagregowane rocznikowo na podstawie tabelki na Wikipedii

Najw...

źródło: comment_fOL9lq0tHaIGrTAfHpgGBxPOctJz1vDN.jpg

Pobierz
  • 26
Zauważmy jednak, że dane dotyczą całych sezonów pożarowych, które zwykle zaczynają się w listopadzie i kończą w marcu. Aktualny sezon jeszcze się nie skończył a jest na dobrej drodze aby dobić do tu już wymienionych. Inny problem to odmienny region - obecne pożary dotyczą często rejonów, w których wcześniej się nie zdarzały. Na południu kraju płonęły nawet lasy deszczowe, w których pożarów nie było nigdy, ciężko więc porównywać straty bioróżnorodności.
Nie ma co sie martwic CO2 wyemitowanym przez pozary, bo rosliny odrosna, a jak wiadomo rosnaca roslina pochlania CO2 wiec generalnie wchlona to co wyemitowaly.


@verul: rośliny oddychają w cyklu dobowym i jak jest ciemno wydzielają CO2. Dopiero umierające rośliny zabierają węgiel do gleby.
@incydent_kakaowy mnie natomiast zastanawia jak bardzo roznica 2 st C wplywa na pozar, patyk jest bardziej suchy i gdy plonie drzewo obok i jest piec metrow piasku pomidzy nimi to te dwa stopnie maja graniczacy wlkyw na rozprzestrzenianie sie?