Wpis z mikrobloga

  • 0
#excel

Jako, że w pracy operuję głównie excelem to pracodawca wysłał mnie na fajny kursik od (prawie) podstaw. Niestety nie zawsze godziny pracy pozwalają mi na obecność na zajęciach i opuściłem te, na których mi najbardziej zależało a jest małe ćwiczenie do zrobiena, na którym będziemy działać na kolejnych zajęciach i muszę to lekko nadrobić sam dlatego zwracam się o pomoc do was mirky.

Poniżej wstawię screena z 3 tabelkami i już objaśniam o co chodzi.

1 tabelka to tzw. BOM (bill of materials) czyli z jakich pół-produktów ( x,y,z ) się dany produkt ( A, B, C....). Na przykład aby wyprodukować A potrzebujemy 2 X oraz 1 Y, aby wyprodukować B potrzebujemy 1 X oraz 4 Y itd.

2 tabelka to plan produkcji czyli w tygodniu 44 ( W44 ) będzie produkowane 10x A, 9x B, 4x C itd.

3 tabelka to właśnie zadanie do wykonania. Trzeba wpisać formułę w pierwszej komórce ( Tylko dla półproduktu X w tygodniu 44 ) tak aby po przeciągnięciu działała poprawnie w całej tabelce. A formuła ta ma obliczać ile półproduktu X, Y, Z będziemy potrzebować w danym tygodniu.

Wiem, że trzeba tu użyc funkcji index oraz podaj.pozycje plus pewnie jakieś wyszukaj.pionowo/poziomo no ale niestety nie mam pomysłu jak to wszystko ze sobą połączyć i mam nadzieję, że ktoś tutaj będzie potrafił mi pomóc :)
Apapek - #excel

Jako, że w pracy operuję głównie excelem to pracodawca wysłał mnie n...

źródło: comment_JuhwKArug96dfEokW9ComcdVfs6A9UYy.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
@DwaNiedzwiedzie: a teraz pani zosia zmieni kolejność produktów w jednej z tabel i przyjdzie z krzykiem, że excel źle liczy:)
Tak na poważnie, to albo zadanie powinno być inaczej sformułowane - (jedna tabela wejściowa z kolumnami A,B,C,D,G,H,I), albo rozwiązanie znacznie bardziej skomplikowane.

A jak już przyjmujemy, że kolejność musi być taka jak na obrazku, to można to samo założyć dla pozostałych danych i użyć:

=MACIERZ.ILOCZYN(TRANSPONUJ(B2:D7);(G2:I7))
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@DwaNiedzwiedzie dziękuję pięknie, działa jak należy!!

@brak_nicku prawdopodobnie to będzie tematem na jednych z kolejnych zajęć, jeśli tak i będę miał z tym problem to jesteś w stanie zobrazować w excelu o co konkretnie chodzi w tej formule? Pierwszy raz ją widzę szczerze mówiąc
  • Odpowiedz
@Apapek: cóż, z punktu widzenia Excela to ta funkcja ma tylko jedną specjalną własność - żeby wykonać obliczenia, trzeba zaznaczyć cały obszar wynikowy (tutaj 3x3), wpisać/wkleić formułę i zatwierdzić Ctrl+Shift+Enter (jest to formuła tablicowa). Na czym polega mnożenie 2 macierzy to już zagadnienie czysto matematyczne i bez problemu znajdziesz w necie wyjaśnienie. Tutaj dodatkowo pierwsza z macierzy musi być najpierw transponowana - czyli zamiana wierszy na kolumny i na odwrót.
  • Odpowiedz