Wpis z mikrobloga

Mirasy
W tym krótkim tekście chciałem tylko odnieść się do coraz częstszych opinii na temat wszechobecnej w Polsce drożyzny oraz chorej sytuacji jaka panuje w naszym kraju.
Można powiedzieć, że moja historia jest typowa. Ot żyłem sobie w naszym pięknym kraju, skończyłem studia i wybieram się na aplikację. Na wakacjach postanowiłem z moja dziewczyną a obecnie żoną wybrać się na program Work&Travel w USA. Po tym wyjezdzie otworzyły mi się oczy jak cięzko życ w takim kraju jak Polska. Nie można wprost uwierzyć, jaka jest gigantyczna dysproporcja cenowa. Nie wypowiadam się tutaj o jakości, która raz jest lepsza a raz gorsza. Chodzi mi głównie o realną siłe nabywcza pieniądza. Bo moim zdaniem tutaj tkwi zasadniczy problem.
W Polsce najniższe wynagrodzenie to okolo 1200 zl, choć pewnie i tak niektórzy tyle na rekę nie dostają. W USA, jest podobnie, najniższe wynagrodznie to okolo 1200 dolarów.(zalezy od stanu) Cóż jednak za to mozemy dostać? Podam tylko same przykłady.
Gdy zepsul się nam komputer,po prostu poszlismy do sklepu i kupilismy nowy, Toshibe, działa odpukac bez zarzutu, ot procesor 1.8, 2 GB ramu, karta grafiki zintegrowana, zapłacilismy za niego...... 349 dolarów, czy w Polsce jestescie sobie w stanie kupic komp po tygodniu pracy? Za 349 zl? Nie, gdy ostatnio kupowłem zwyczajny komp dla rodzicow(czyli nie do gier) zaplacilem 2000 zl, gdy 3 lata temu kupowalem w Polsce laptopa, zaplacilem 3100 zl, przy czym sama torba kosztowała mnie dodatkowo 150 zl. Czy zdajecie sobie sprawe jaki komputer mozna tutaj kupic za 3 tys dolarów??!! (Pamietajcie ze nie chodzi tutaj o przeliczanie kasy, ze tu dolary tam zlotowki, tu chodzi o to ze zarobki dla przecietnego mieszkanca sa podobne 1200 zl(1200 dolarów). Gdy przyjechalismy do USA nie mielismy sie czym przemieszac, po prostu kupilismy rowery, ot takie zwyczajne, oba kosztowaly 150 dolarów? Czy w Polsce jestescie w stanie kupic dwa rowery za 150 zl, nie, za kiepski rower 3 lata temu zaplacilem 400 zl.
Inna sprawa, Amerykanie płaczą ze benzyna droga, kosztuje 2.79$..za galon(3.8 litra). Czyli łatwo przeliczyć, ze gdyby zastosowac ceny polskie za paliwo to koszt galonu wyniósłby okolo 15 dolarów za galon?Amerykanie chyba by oszaleli.. Czy widzicie różnice? Zatankowanie samochodu do pelna to koszt okolo 40 dolarow, w Polsce sami wiecie..pewnie ze 200 zl. Jeśli nie wierzycie wejdzcie sobie na strony Wall Marta, Target, BestBuy, co tam chcecie i porównajcie sobie ceny, pamiętając przy tym, że NAJNIŻSZE wynagrodzenie to 1200 dolarow i więcej. Odpowiedzcie sobie na pytanie, na co stac tych którzy zarabiaja wiecej?Np. pracownik banku, okolo 2 tys dolarow.
I tak naprawde to mnie wlasnie wkurza w naszym kraju, że pracownik wykonujacy prace za minimalna pensje badz nieco powyzej, nie moze sobie praktycznie na nic pozwolic, nic nie moze odlozyc, walczac caly czas o godziwy byt. Przeciez to chore, ze placisz za sluzbe zdrowia latami, a gdy chcesz przejsc operacje badz potrzebujesz naglego leczenia, jeden jedyny raz, zostajesz zapisany na kolejny rok(przypadek taty), bo nie ma juz pieniedzy. Gdy budują Ci autstrade, która w wiekszosci krajow jest juz standardem, za Twoje pieniądze, po czym nakładają na Ciebie horrendalna opłate za jej używanie. Gdy juz ja placisz, okazuje sie ze autostrada jest w remoncie i tak naprawde nia nie jest(A4). Gdy placisz podatek drogowy, akcyze i VAT na paliwo a stan dróg jest mocno przecietny. Gdy co miesiac opłacasz składki na emeryture, której za kilkadziesiat lat prawdopodobnie nie dostaniesz. Mówi się, w Polsce po prostu tak jest i tyle, godzimy się na przyjęta sytuację bo przeciez trzeba cos jesc, leczyc się, tankowac paliwo.. ale z pewnoscia jest to sytuacja chora. Polska jest albo strasznie droga albo dostajemy za male pieniadze za swoja prace, a przynamniej wiekszosc Polakow. A jutro znow pojdziemy do Auchan czy innego sklepu i wyjmiemy portfel, kupujac tylko potrzebne produkty bo za 3 lata chcemy sobie kupic sredniej klasy auto..

#zarobki #inflacja #pracbaza #programista15k #emigracja #uk
  • 11
@Scaab: 1. USA to jedna z największych gospodarek świata.
2. W USA podatki są bardzo niskie, ale też dostajesz bardzo mało z tych podatków, za wszystko musisz płacić sam, drogi w USA też mają bramki, do tego np. w Kaliforni są gorsze niż w Polsce, nie mówiąc o drogach lokalnych.
3. Zarabiasz 1200 usd ale usługi masz droższe, towary masz tańsze bo masz niższe podatki.
4. Co do ceny benzyny, jakby
@Scaab: Wszystko spoko ale naprawdę nie znam nikogo kto zarabiałby wspomniane 1200zł już #!$%@?ąc od tego, że minimalna netto to w tym roku 1673,78, a do 26 roku życia 1766,78 (do tego często nadwyżka "pod stołem"). Nawet na kasie w przysłowiowej Biedronce zarabia się zdecydowanie więcej niż minimalna. Dodatkowo przemilczałeś całkowicie temat bezrobocia w tym "wspaniałym" USA - na jakim jest aktualnie poziomie? Ile dolarów kosztuje miesięcznie ubezpieczenie medyczne, wynajem domu,
@Scaab: no tak jest ale to porównywanie dworu do chlewu. Bardziej mnie wkurza że ludzie w polsce sie na to godzą i uwazaja to za normalne xD i do tego zapieprzaja w robocie powczuwani za miske ryżu xD #!$%@? za miske ryżu i mozliwosc kupienia sobie kilkuletniego passata po 3 latach pracy to sens ich egzystencji w wiekszosci ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Scaab: Zarzutka nie zarzutka z większością się zgadzam.
Technik informatyk here po nieudanych studiach. Koniec końców wylądowalem na kolei Zarobki przez ostatnie 5 lat z 1800 - 2400/2500 na rękę. Czyli tyle ile dominanta w Polsce podobno.
Pójdę samemu na mieszkanie przeżyję, może raz pójdę do kina i ...tyle.
Dlatego mieszkam w domu rodzinnym i próbuję żyć, mam kumpele w Austrii na luzie odkłada 2x500 euro co miesiąc nie dziadując i