Wpis z mikrobloga

Jutro mój pierwszy dzień na studiach i mam stres jak cholera. Pewnie w Polsce bym się tak nie stresował, ale jestem w Niemczech, kompletnie nie czaję jak funkcjonuje mój uniwersytet, nawet z zameldowaniem się do poszczególnych wykładów w internecie nie mogę sobie poradzić. Prawdopodobnie jestem jedynym obcokrajowcem w mojej grupie (ok. 40 osób), do tego nie jestem kompletnie biegły w niemieckim i boję się, że będę miał problemy z integracją z grupą i nikogo nie poznam. To miała być przygoda życia, a na razie jest potworny stres i lęki. Dajcie 2 plusy na odwagę.
#studbaza #stres #studia #niemcy
  • 15
@kuddelmuddel: na początku zawsze jest się słabym w tym co się robi, jeśli to zupełnie nowe wyzwanie. Brawo za odwagę ze się go podejmujesz. Zweryfikuj swoje oczekiwania, zbyt wysokie będą działały denotywujaco. Ludzie na zachodzie są w miarę otwarci na innych więc nie powinno być takiego problemu.
Pamiętaj o różnicach kulturowych, więcej słuchaj i obserwuj jak ludzie się wobec siebie zachowują jak już się wbijesz do jakiejś grupy.
Dbaj o siebie,