Wpis z mikrobloga

Zabawni są zwolennicy PiS, popierający płacę minimalną. "Wreszcie ten prywaciarz złodziej zapłaci". Nawet w realu, pani w mięsnym (Społem) się cieszyła, że wreszcie będzie godnie zarabiać. Tymczasem będzie tak, że zły "kułak" się 2x zastanowi, czy pracownik na minimalnej faktycznie jest mu potrzebny, a zamiast podwyżki dostanie wypowiedzenie.
Na pierwszy ogień pójdą różnego rodzaju ciecie, zastąpieni przez kamery, sprzątaczki, kasjerzy sklepowi (kasy automatyczne w leasing), kierowcy i w #!$%@? studentów, którzy już wcześniej oberwali zakazem handlu.

#dobrazmiana #polska #gospodarka #biznes
  • 11
@prohackuser: Część firm zamknie produkcję, bo z konkurencją z Chin nie wygramy. Tak będzie w mojej pracbazie. Teraz już ceny są na styku, a co dopiero po takim wzroście kosztów pracy. I nie, nie jestem szefem.
@oregon24: inflacja nie skoczy tak, by zniwelować 80% wzrost płacy minimalnej
@astrodamus: masz rację, ale nie tylko
miasteczko 20k, lokalny "kułak" zatrudnia połowę populacji do... obierania cebuli i ręcznej produkcji farszów do pierogów, każda podwyżka płacy minimalnej, srają tam po gaciach i część załogi leci ;)
u mnie rodzinka się dorobiła "kierownictwa" i są kierownikami farszów, zawsze mam z tego bekę :D
@prohackuser: w takim razie męska część populacji przekwalifikuje się na rynek budowlany / wykończeniowy, gdzie brakuje pracowników, a pensje są powyżej minimalnej i będzie odwiedzać miasteczko jedynie w weekendy.

Z tego co czytam, to co roku rynek pracowników w Polsce zmniejsza się o 100-150k. Taka jest różnica pomiędzy rocznikami idącymi na emeryturę, a nowymi dopiero wchodzącymi na rynek pracy. Nie żebym tak drastyczną podwyżkę popierał (jestem przeciwny), ale zakłady które już
@prohackuser: @imateapot: Gdyby dobrobyt zależał od płacy minimalnej to wystarczyłoby wszystkim podnieść do 10000zł
:) Natomiast powód podniesienia minimalnej jest inny:

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne jest bezpośrednio skorelowana z pensja minimalną.Podstawę, od której wylicza się składki stanowi 30 proc. pensji minimalnej. Jeśli minimalna pensja wyniesie 2450 zł, to składki na ubezpieczenie społeczne wzrosną do 735 zł.Od tego 19,52 proc. to składka emerytalna, 8 proc. - rentowa, 2,45 -