Wpis z mikrobloga

Pytanie do osób ogarniających basket w Polsce. Jak wygląda kwestia szkolenia/czy coś w ostatnich latach się poprawia? Kurczę, warto by było, żeby #koszykowka stała się dyscypliną nr 2 w tym kraju. Bo teraz większą popularnością cieszy się #siatkowka, którą interesuje się głównie Polska i 5 innych krajów na krzyż. Potencjał kosza jest ogromny - przecież w samych Chinach mecz z nami obejrzało około 0.5mld ludzi, dodać do tego USA, dla których jest to sport narodowy i naprawdę... musimy wykorzystać ten potencjał.

Teraz choćby mamy dobrą okazję/impuls, aby mocniej przycisnąć ten temat. Mam nadzieję, że osoby związane choćby z PZKoszem nie prześpią tego momentu. Jak inwestować w sport, to inwestujmy w poważne dyscypliny, a nie 5-ligowe w skali światowej.
  • 37
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rorf46 przypomnij mi, w czwartek znajdę Ci książkę, zrobię zdjęcie nawet strony, gdzie jest napisane, że siatkówkę uprawia pół miliarda ludiz na świecie. Koszykówka z tego co pamiętam jest bardziej popularna, bo jest popularna w Stanach z ich NBA, po piłce nożnej na świecie na drugim miejscu jest bodajże krykiet. To, że Tobie się koszykówka bardziej podoba, to nie znaczy, że inna dyscyplina jest 5ligą ma świecie.
  • Odpowiedz
@piqtrek: Uprawia 500 milionów ludzi? Ale chodzi Ci o takie przebijanie piłki przez płot, jak za dzieciaka? xD

Wychodziłoby na to, że więcej ludzi uprawia siatkówkę niż ją ogląda.
  • Odpowiedz
@piqtrek: Przecież to jakieś bzdety... Dlaczego w takim razie koszykarze zarabiają po 40 milionów dolarów za sezon (a mogliby więcej, gdyby nie zasady w NBA, które nie pozwalają na to), a najlepsi siatkarze pewnie z 1-2 mln dolarów? Bzdury totalne.
  • Odpowiedz
Dlaczego w takim razie koszykarze zarabiają po 40 milionów dolarów za sezon


@rorf46: ale napisz, że koszykarze w USA. w europie - nawet cała drużyna nie osiąga tyle. To jest właśnie ta różnica. Tam są sponsorzy bo im się to opłaci, bo sport ten jest popularny, jest wielu widzów. W Europie - nie.

No właśnie - popularność w Stanach. O sile koszykówki stanowi popularność w Stanach i Azji (Chiny szczególnie).

Ale skoro jest tam popularna, to nie znaczy że u nas też jest. Skoro są to wielkie kraje z masą ludności i uprawiają coś - to oczywiste, że dana rzecz
  • Odpowiedz
@grzemach: Porównałem zarobki najlepszych koszykarzy do najlepszych siatkarzy.

Chyba o to się właśnie rozchodzi? Warto być znanym w USA i popularyzować Polskę czy nie? Czy lepiej jest wtedy, gdy Polska myli się Amerykanom z Holandią?

Poza tym przecież w Europie też koszykówka jest popularniejsza od siatkówki... Jedynie w Polsce tak się dziwnie złożyło. Z tego co wiem Rosja, która ma mocniejszych siatkarzy niż koszykarzy też woli kosza. Jestem ciekawy, jak z Włochami. Francja też na pewno
  • Odpowiedz
@rorf46: czyli popularyzować polskę przez koszykówkę (którą oczywiście przypadkowo lubisz) - ok. Ale przez inne sporty (których nie lubisz) - to źle, bo to 5-liga, czyli na poziomie na którym jest sporty który akurat lubisz.

Z wpisu wnioskuję, że piłkę nożną też lubisz. Czyli oglądasz bo jest popularna? Bo mi sprawia to dużą trudność.

Spoko.
  • Odpowiedz
@grzemach: Chyba logiczne, że chciałbym, aby wszędzie wygrywali Polacy. Jak w siatkę grają w finale MŚ, to też kibicuję. Niemniej jaką to nam przynosi popularność, gdy w USA każdy ma w dupie tę siatkówkę i nawet nie wiedzą, że ich drużyna np. gra w półfinale MŚ. W tę siatkę ciągle się tłuczemy z tymi samymi drużynami. Pamiętaj, że pieniądze, które mamy przeznaczyć na rozwój sportu nie są ograniczone.

Sądzę, że
  • Odpowiedz
@grzemach: Taka jest prawda. Polska jest chyba jednym krajem na świecie gdzie siatkówka jest druga jeżeli chodzi o popularność. Włochy, Brazylią może Serbią mogą być krajami gdzie może jest na trzecim miejscu. W reszcie krajów jest raczej 4-5 albo i niżej jeżeli chodzi o popularność. Zawsze jest piłka nożna ( nie liczę Usa ), potem koszykówka ewentualnie hokej, rugby, w paru krajach może być to piłka ręczna. Siatkówka jest sportem
  • Odpowiedz
@rorf46: ale krykiet, czemu nie? :D tak naprawdę kwestia tego, do kogo chcesz dotrzeć. Ty patrzysz głównie na USA, dlatego proponujesz koszykówkę i hokej. Gdybyś nastawiał się na Japonię, powiedziałbyś baseball, a chcąc przemówić do Azji południowo wschodniej, najlepszym wyborem byłby chyba badminton. Sukcesami w krykiecie też zainteresujesz kawał świata, pewnie nawet większy niż ten związany z koszykówką. Tylko niekoniecznie ten, na którym Ci zależy

W koszykówce czy piłce nożnej
  • Odpowiedz
myślę, że w Brazylii siatkówka też może się załapać na drugie miejsce w popularności

@DancingJelly:
Wydaje mi się, że tak. Wieloletnie sukcesy (które z powietrza się nie wzięły) + "wielka czwórka" jeśli chodzi o ligę.
  • Odpowiedz
@RatedR: Ta licytacja na to, który sport jest popularniejszy rzeczywiście była głupia, bo oczywistym jest, że koszykówka kilkakrotnie przerasta pod tym względem siatkówkę i nie wiem po co dyskutowałem z jakimś artykułem głupawym.

@DancingJelly: Brazylia w siatkówce 2. dyscypliną narodową? Haha. No tak. Argument, że sukcesy odnoszą. Zrozum, że tylko Polacy z powodu jakichś kompleksów ubzdurali sobie, że powinniśmy interesować się tymi dyscyplinami, w których odnosimy sukcesy, dlatego
  • Odpowiedz
@rorf46:

Haha. No tak. Argument, że sukcesy odnoszą.

Nie wiem, jak dokładnie jest w Brazylii, ale z pewnością koszykówka tam spokojnie jest popularniejsza od siatki


Akurat siatkówka na 2 miejscu w Brazylii myślę, że może być faktem. Na wszelakich g---o stronach rankingach jak: ta, ta, tu też, tu, siatkówka jest wymieniana jako drugi sport. Twoim zdaniem kosz jest popularniejszy od siatki, moim zdaniem siatka od kosza. Ale na chwilę obecną tylko ja rzuciłem, co prawda jakimiś g---o stronami, ale zawsze to jakiś argument
  • Odpowiedz
@rorf46: Wychodzę z założenia że najważniejsza jest praca u podstaw. Ty i każdy z nas powinien brać w tym czynny udział. Czy dzieciaki w Twojej starej szkole mają trenera od kosza na SKSach? Mają piłki i stroje? Grają w lokalnych turniejach?
  • Odpowiedz