Wpis z mikrobloga

Pytanie do osób ogarniających basket w Polsce. Jak wygląda kwestia szkolenia/czy coś w ostatnich latach się poprawia? Kurczę, warto by było, żeby #koszykowka stała się dyscypliną nr 2 w tym kraju. Bo teraz większą popularnością cieszy się #siatkowka, którą interesuje się głównie Polska i 5 innych krajów na krzyż. Potencjał kosza jest ogromny - przecież w samych Chinach mecz z nami obejrzało około 0.5mld ludzi, dodać do tego USA, dla których jest to sport narodowy i naprawdę... musimy wykorzystać ten potencjał.

Teraz choćby mamy dobrą okazję/impuls, aby mocniej przycisnąć ten temat. Mam nadzieję, że osoby związane choćby z PZKoszem nie prześpią tego momentu. Jak inwestować w sport, to inwestujmy w poważne dyscypliny, a nie 5-ligowe w skali światowej.
  • 37
  • Odpowiedz
musimy wykorzystać ten potencjał


@rorf46: Fajnie by było zbudować coś na tym sukcesie! Sama #koszkadra mówi, że popularyzacja tej dyscypliny to już sukces sam w sobie.
I oby nie powtórzyła się sytuacja jak z Orłami Wenty. Wtedy też trafiliśmy na pokolenie o ponadprzeciętnym poziomie, a jak to wygląda teraz w #pilkareczna to nawet szkoda gadać.
  • Odpowiedz
@rorf46: w stanach kosz to góra nr 3, za baseballem i footballem amerykanskim (poprawna nazwa: armpitball), a jak bardzo ich obchodza jakies tam mistrzostwa swiata widac po skladzie, jaki na nie przywiezli
  • Odpowiedz
@grzemach: Fajnie, że wolisz, ale prawda jest taka, że siatkówka to 5-ligowa dyscyplina na świecie.

@groob: Wiadomo, że mistrzostwa świata mają gdzieś. Niemniej pamiętam nawet taką sytuację, że jakiś dziennikarz rozmawiał z Karnowskim i myślał, że on w Polsce obok Gortata jest najpopularniejszym sportowcem. :) Jeśli chcielibyśmy promować sportowców (a co za tym idzie kraj) w USA, to chyba najlepiej byłoby to robić poprzez koszykarzy. Co do popularności
  • Odpowiedz
@rorf46: white men can't jump, tyle Ci powiem :)
Nie mam nic do kosza, ale NBA vs. dowolna inna liga, wyglądają jak zupełnie inne dyscypliny. Wiem, że Amerykanom zdarzało się przegrywać na igrzyskach czy mistrzostwach, ale raczej przez to, że mają na to wywalone.
Uczyń tak, by kosz był w Polsce tak widowiskowy jak w USA, a na pewno się ludzie zbiegną. Tymczasem europejska myśl szkoleniowa (szczególnie w krajach średnio
  • Odpowiedz
@rorf46 Patrząc na wyniki Euro u20, u18, u16 nie wygląda to dobrze. Polskie reprezentacje najczęściej grają w dywizji B. Zdarzają się awanse do dywizji A, ale zaraz potem jest spadek. W najwyższych dywizjach gra 16 europejskich reprezentacji. W 2019 akurat u18 i u16 ugrało awans do dywizji A, a u20 spadło do dywizji B.
  • Odpowiedz
@groob: Wiem. Sam oglądam tylko NBA, ale chciałbym, żeby polska reprezentacja grała dobrze i (może przede wszystkim) żebyśmy regularnie dostarczali zawodników do NBA. Byłby to dobry początek już. Liga oczywiście też poszłaby do góry, bo poziom obecnej to chyba podobny jak w piłce mniej więcej? xD

@Jaromiarzmiarjaru: Słabo... Chociaż czasami niektóre reprezentacje niektórych dyscyplin osiągają jako młodzież sukcesy, a potem kariery kończą w wieku 23 lat. :) Nawet
  • Odpowiedz
siatkówka to 5-ligowa dyscyplina na świecie.

a na samej górze:

warto by było, żeby #koszykowka stała się dyscypliną nr 2 w tym kraju


@rorf46: tak więc rozpatrujemy w kraju czy na świecie? Jeśli w kraju, to co mnie interesuje jak wygląda to na świecie? A jeśli na świecie, to czemu mamy podążać w trendach które nie przypadają do gustu młodzieży? Poza tym, napisz jakie miejsce w tej lidze zajmuje koszykówka na świecie. Bo ogólnie w europie jest ona mocno ignorowana. Jedynie USA mają mocną ligę. Pozostałe kraje raczej nakłady na ten sport mają
  • Odpowiedz
@grzemach: W kraju pod względem popularności siatkówka niestety jest znacznie wyżej, ale na świecie to niewiele znacząca dyscyplina - podobnie jest choćby ze skokami narciarskimi.

Ja chciałbym, żebyśmy byli mocni w dyscyplinach, w których mocny jest cały świat, a nie prężyć muskuły w dyscyplinach, którymi interesuje się kilka krajów w Europie. To też promocja Polski.

Koszykówka, wydaje się, jest 2. dyscypliną na świecie. W europie podejrzewam, że także.

Jedynie USA?
  • Odpowiedz
@rorf46: w Polsce nie ma infrastruktury do poważnego trenowania koszykówki. Ambitny młodzieniec nie ma gdzie trenować, jest problem z dostępnością hal, które w większości miast są zapewniane tylko przez szkoły w godzinach po zakończeniu lekcji do 22-23 max. A popyt jest ogromny. Najpierw za halę trzeba jeszcze zapłacić 120-150 zł za godzinę, ale u nas to nawet hajs nie wystarczy. Chciałbyś sobie zrobić indywidualny trening o 24? Nie ma takiej
  • Odpowiedz
@grzemach: Rzuć teraz liczbami siatkówki, skoro je znasz. W sumie ja nie mam dokładnej wiedzy o nich, więc chętnie się dowiem. Uzbiera się choćby te 350 milionów na całym świecie? :P
  • Odpowiedz
@grzemach: No to sam widzisz, że nie ma podjazdu. Gdyby Chiny grały taki finał MŚ w kosza, to pewnie by tam dobili do oglądalności równej liczbie mieszkańców Europy. :) A gdzie w Europie się głównie ogląda siatkę? Raczej jest to 5-ligowa dyscyplina. Chyba najpopularniejsza w Polsce. W Rosji pewnie gdzieś 5. miejsce, we Włoszech może 3., w Serbii pewnie gdzieś 3-4-5... Tak stawiam. No nie ma to wielkiego potencjału.
  • Odpowiedz
@rorf46: porównujesz kraj w którym jest 1,4mld ludzi to europy w której jest 0,74 mld. Faktycznie można osiągnąć te same wyniki oglądalności.

Jaką oglądalność miały pozostałe mecze polaków?
  • Odpowiedz
@grzemach: Ale co to ma do rzeczy? Przecież właśnie chodzi o to, aby rosła popularność i narodowość nie ma tutaj znaczenia. Dlatego właśnie kluby piłkarskie jeżdżą do Chin i innych krajów Azji, by się promować - to się przekłada na kasę. Dlatego siakówka nie ma podjazdu do koszykówki, który jest tak rozwiniety na olbrzymich rynkach. Dlatego też powinniśmy inwestować w koszykówkę, a nie 5-rzędną dyscyplinę, jaką jest siatkówka, która interesuje
  • Odpowiedz