Wpis z mikrobloga

#linux #roklinuxa #bojowkalinux #manjaro #technologia Od teraz w Linuxie macie dostępne 3 opcje odnośnie NVIDIA Optimus w laptopach.

1. Bumblebee ( xf86-video-intel + bumblebee + bbswitch + primus + NVIDIA driver)
Otwartoźródłowe rozwiązanie implementujące NVIDIA Optimus. dGPU jest dostępna na żądanie. BBSWITCH czuwa by domyślnie dGPU była wyłączona.

2. NVIDIA PRIME (xf86-video-intel + NVIDIA driver). Użyszkodnik ma do wyboru domyślny globalny tryb pracy GPU. Albo system cały czas korzysta z iGPU albo dGPU.

3. NVIDIA PRIME OFFLOAD (i915 MODESET DRM + NVIDIA driver MODESET). System używa domyślnie DRM modesetting czyli w uproszczeniu korzysta bezpośrednio ze sterownika DRM zawartym w jądrze Linuxa oraz sterownika DRM NVIDIA w tym samym trybie. Domyślnie Xorg ładuje sterowniki DRM iGPU i dGPU. Karta NVIDIA jest cały czas włączona, jednak Xorg domyślnie używa iGPU. Dodatkową moc z dGPU uzyskuje się poprzez PRZYWOŁANIE dGPU za pomocą:

Aplikacje korzystające z VULKAN (dla przykładu przywołano vkcube)

__NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 vkcube
Aplikacje korzystające z OPENGL

__NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia glxinfo
W KDE nie ma już gliczów, dziwnych artefaktów GUI. System wstaje szybciej.

TYLKO NOWE LAPTOPY z Intel 9gen (Coffelike) i NVIDIA Turing pozwalają na usypianie dGPU poprzez odpowiednie flagi i pliki udev:
https://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86_64/435.17/README/dynamicpowermanagement.html

Poprzednie generacje nie pozwalają na usypianie dGPU poprzez braki w ACPI FW.
fadeimageone - #linux #roklinuxa #bojowkalinux #manjaro #technologia Od teraz w Linux...

źródło: comment_E5ImOc1UDSvSykjOgXUO3IBzc6ANXzlo.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@fadeimageone
Ja bym nie nazywał tego rozwiązaniami, to są bardziej workaroundy jeśli chodzi o nvidię na laptopie. Ogólnie problem jest ze słabą dokumentacją. Pierwsze rozwiązanie jak się nie ma procka 9gen, wydaje się najrozsądniejsze. Tylko jak się zacznie to wszystko ustawiać, to jest mnóstwo problemów typu, że kernel nie ładuje nam sterowników albo zabawa w kotka i myszkę z konfiguracją Xorg. Ja osobiście poległem jakiś rok temu próbując bumblebee i bbswitch, ostatecznie
  • Odpowiedz