Wpis z mikrobloga

#bojowkapiekarska #dieta #salaterka #dietaodzywcza #pieczzwykopem #gotujzwykopem

Ahoj Mirasy

CHLEB ODŻYWCZY mojego autorstwa

0.5 kg mąka gryczana pełnoziarnista
0.5 kg mąka orkiszowa pełnoziarnista

Po szklance :

Słonecznik
Pestki dyni
Sezam
Siemię lniane mielone,
i łyżka soli potasowej,saszetka 8g drożdży suchych.

Wołam @matizlob w mojej ocenie eksperta od diet odżywczych, niech rzuci okiem ( ͡º ͜ʖ͡º)

Kto by jadł motzno? ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Pozdrawiam brać piekarską
jancelek - #bojowkapiekarska #dieta #salaterka #dietaodzywcza #pieczzwykopem #gotujzw...

źródło: comment_k8JHoKIO8JRyrR5CK6z739RCDGagvrel.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
bardzo fajny ()
średnia gęstość odżywcza to 163%, ale ważniejsza jest tutaj ogromna ilość dobrych tłuszczów i rzadkiej witaminy E :)

Mireczku, poniżej il. składników (procent dziennej zalecanej ilości), jakie dostarcza cały chleb, który ma ok. 6900 kcal:

wit. A: 2% dziennej ilości
wit. C: 8% dziennej ilości
wit. E: 495% dziennej ilości
wit. B1: 772%
wit. B2: 212%
wit. B3: 617%
wit. B5: 338%
  • Odpowiedz
@matizlob Mała dygresja ode mnie:

Akurat witamina E jest bardzo łatwo dostępna i z tego względu jej niedobory są rzadkością. Nawet nie dbając szczególnie o dietę łatwo jest dostarczyć dzienna dawkę. Jeśli chodzi o kwas fitowy, to tu się zgodzę, ze takie pieczywo warto spożywać w towarzystwie warzyw bogatych w witaminę C. Natomiast jeszcze lepszym rozwiązaniem jest wypiek pieczywa wieloziarnistego na zakwasie a nie drożdżach. Dlaczego ? Długotrwała fermentacja podczas wyrobu takiego
  • Odpowiedz
@Tryggvason: mam swoje tabele porobione, nie korzystam z żadnego programu. Z tą witaminą E, na jej korzyść działa to, że spożywamy dużo oleju slonecznikowego, tak naprawdę jeśli nie spozywasz oleju slonecznikowego, albo sporej ilością nasion słonecznika, baaardzo trudne jest dostarczenie zalecanych ilości tej witaminy. Występuje jedtnie w niewielkiej ilości warzyw
  • Odpowiedz
@matizlob u nas robili program studenci właśnie na podstawie tabel składu i wartości odżywczej i po prostu wygodniej było wklepać co się chce zamiast tracić czas na tabele ¯_(ツ)_/¯ Wyjątkiem były nietypowe produkty których w programie nie było, ale potem się je dodawało.
  • Odpowiedz
@matizlob Jeśli chodzi o wit E to akurat obserwuje się niższe spożycie oleju słonecznikowego w ostatnich latach ze względu na niekorzystny stosunek kwasów tłuszczowych. W innych olejach tez spokojnie ja znajdziesz, rzepakowy, olej z pestek winogron, oliwa z oliwek - co prawda mniejsze ilości, ale spokojnie w połączeniu z wybranymi warzywami, pieczywem, orzechami to starcza by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie. Musiałbyś narazić organizm na ekstremalne wysiłki i stres oksydacyjny żeby nabawić się niedoborów.
  • Odpowiedz