Wpis z mikrobloga

Przez długie lata wmawiano mi ze życie #zagranico to drogie jest, synek zarobisz w euro ale i wydajesz w euro. Tymczasem właśnie zorientowałem się ze jednak wszystko jest tańsze, w takiej Holandii na gownorobocie sporo się odkłada z tej minimalnej pensji, miał ktoś podobne doswiadczenia lub pracuje w nl żeby opisać to dokładniej ? Ciężko znaleźć tam robotę bez znajomosci ? ( ͡° ͜ʖ ͡°) #holandia #pracbaza #pieniadze
  • 31
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

w spożywczym może i tak, ale idź do dentysty, mechanika czy do restauracji głupiej i powiedz, że nie poczujesz przy zarobkach rzędu 1,5k €


@hpiotrekh: no a w pl już w spożywczym odczujesz przy najnizszej¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@uwielbiamnalesniki kiedyś to rozkminialem i wychodzi tak, że rzeczy materialne przeliczasz po kursie walut +kilka % np
Redbull 6zl w PL a w UK trochę ponad funta
PlayStation 2000zl a w UK jakieś £450
Jeśli możesz zarabiać minimalna 1500zl albo £1200 to od razu widać, że w UK na więcej sobie pozwolisz
Problemem są usługi, których już nie przeliczasz po kursie ale 1:1 i trochę odjąć z ceny np
Fryzjer męski 15zl vs
  • Odpowiedz
@uwielbiamnalesniki: Na razie jestem agentem rampy. Trochę rzucam walizkami, jeżdżę maszynami itp itd. Ogólnie degradacja o dwa poziomy. Liczę na to że za rok będę na stanowisku na jakim byłem w Polsce.
  • Odpowiedz
Przez długie lata wmawiano mi ze życie #zagranico to drogie jest


@uwielbiamnalesniki: Bo jest drogie, jeśli naprawdę tam żyjesz, a nie tylko pracujesz i wegetujesz. Idź do dentysty na leczenie kanałowe (500 EUR), zrób sobie aparat na zęby (6500 EUR), weź samochód do warsztatu i dalej mów, że nie jest drogo.

Jasne, że ogólnie rzecz biorąc żyje się luźniej (głównie przez zbliżony koszt towarów i sensowniejszą wycenę mieszkań),
  • Odpowiedz
Bo jest drogie, jeśli naprawdę tam żyjesz, a nie tylko pracujesz i wegetujesz. Idź do dentysty na leczenie kanałowe (500 EUR), zrób sobie aparat na zęby (6500 EUR), weź samochód do warsztatu i dalej mów, że nie jest drogo.


@Vielokont: Za kanałowe płacisz to i owszem, ale z kolei za zwykłe plombowania dopłacasz tylko za materiał, więc kosztowo wychodzi jak w PL, gdy musisz za wszystko prywatnie zapłacić. Pamiętaj, że
  • Odpowiedz
Co do aparatu na zęby, to nie wiem skąd wziąłeś te ceny. Normalnie to circa 500-2000 EUR, a tylko przy poważnych schorzeniach może kosztować więcej, ale również nasuwa się pytanie - jak często w życiu możesz mieć robiony aparat? Nie zapominajmy też, że opieka medyczna działa na innym poziomie i bodajże jeżeli zastosowanie aparatu jest uzasadnione medycznie (czyli nie chodzi tylko o estetykę), to również kasa chorych coś pokrywa.


@derezeus:
  • Odpowiedz