Wpis z mikrobloga

Mam taki problem, że samochód na ustawionych 24 stopniach na klimatroniku wieje zimnym, a czasami grzeje tak, że nie idzie wysiedzieć. Do 28 stopni zazwyczaj wieje zimne, dopiero powyżej zaczyna grzać. Czy problem może być w elektrozaworach wody? Samochód odpowietrzany na wszystkie możliwe sposoby
#bmw #e39 #mechanikasamochodowa #e46
  • 15
  • Odpowiedz
@Reynald: Pod Inpą nie masz błędu dodatkowej elektrycznej pompki wody? Jest pod elektrozaworami. Często wysiada, ludzie o niej nie wiedzą i na postoju grzanie jest mniej efektywne - wspomaga ona obieg. Ewentualnie elektrozawory sie przywieszają.
  • Odpowiedz
Pod Inpą nie masz błędu dodatkowej elektrycznej pompki wody? Jest pod elektrozaworami. Często wysiada, ludzie o niej nie wiedzą i na postoju grzanie jest mniej efektywne - wspomaga ona obieg.


@mac433: Ta pompka służy do obsługi opcji REST (w nowszych panelach oznaczenie MAX), czyli wymusza obieg przy wyłączonym silniku, dzięki czemu jakiś czas grzeje po zgaszeniu. Do niczego innego nie jest potrzebna i jej błąd nie ma znaczenia dla działania ogrzewania.
  • Odpowiedz
@jamtojest: Myślę, że możesz mieć rację. W poprzedniej bmw skorodował elektrozawór od wody w układzie. tutaj mam płyn, ale założe się, że też w środku się posypał.
  • Odpowiedz
@jamtojest: pompka oprócz funkcji REST ma równiez za zadanie poprawic obieg na postoju auta. Często podczas jazdy auto grzeje prawidłowo, natomiast po zatrzymaniu ogrzewanie traci na swojej wydajności. I to nie jest gdybanie, a stwierdzenie faktu. Pozdrawiam( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@mac433: To powiedz w takim razie co powiesz na samochody, w których tej pompki fabrycznie nie ma i sterownik pokazuje jej błąd zawsze? Miałem dwie takie sztuki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@jamtojest: ale co mam odpowiedzieć? W BMW E39 taka pompa występuje w kazdej konfiguracji przy posiadaniu na stanie automatycznej klimatyzacji IHKA i do tego modelu się odnoszę. Strzelam, że autor postu ma silnik M52/M54 i tam ta pompa ma za zadanie oprócz uruchomienia funkcji rest również wymuszenie obiegu , czy też jego wspomaganie. W E46 jest analogicznie przecież.

Ja wiem, że polak ma zawsze racje i jest gorszy od osła, ale
  • Odpowiedz
@mac433: Ale nie strzelaj fochem, przecież rozmawiamy ( )
Właśnie na forach jak poczytasz, to spotkasz się z teorią, że ta pompka nie jest do niczego potrzebna, poza REST. I wbrew pozorom są auta, gdzie jej nie ma fabrycznie, a klima automatyczna jest. Zdaje się, że przy niektórych wersjach webasto tak jest, bo zastępują ją pompka wbudowana w piecyk. Układ działa normalnie, pompki nie ma, a
  • Odpowiedz
@jamtojest: Ja się raczej śmieje z niepotrzebnego filozofowania w temacie, gdzie kolesiowi grzanie wariuje :-)

Fakt, mam inne doświadczenia - przynajmniej w kontekście słupków m52 / m54 i widlastych w e36 / e46 / e39

Pozdro i miłego dnia( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz