Wpis z mikrobloga

Od kilku już lat można wjechać na Białoruś do kilku miast bez wizy, chcecie posłuchać jak to wygląda w przypadku Grodna?

Żeby skorzystać z takiej możliwości trzeba mieć paszport, wykupioną wycieczkę, ubezpieczenie, jakieś 93 złote w dowolnej walucie na każdy dzień podróży i to wszystko.

W moim przypadku wyglądało to tak, że wycieczkę kupiłem przez Internet za chyba 63 złote, i w tej cenie było ubezpieczenie, wizyta w Zoo i przejazd taksówką do 5km. Na miejsce dostałem się pociągiem (Kraków - Grodno, kursuje raz dziennie).

Przejazd graniczny jest w Kuźnicy Białostockiej. Tam po polskiej stronie sprawdzano paszporty, po białoruskiej paszporty i dokumenty od biura podróży. Spodziewałam się jakichś szczegółowych pytań, ale nie było żadnego. Miła pani jedynie zapytała po polsku, czy pierwszy raz w Grodnie i to wszystko. Potem jeszcze odprawa celna na stacji w Grodnie, na której sprawdzają paszport, dokumenty i skanują bagaże i gotowe. Znów widząc polski paszport chcą rozmawiać po polsku. Napisy gdzie iść po rosyjsku i angielsku. Stacja nowoczesnie urządzona, z ekranami informacjymi c czym można, a z czym nie można wejść.

Ogólnie wjazd do Grodna - miły i bezproblemowy, nikt się mnie o nic nie pytał jak i po co przyjechałem.

Wziąłem ze sobą dolary, po przejechaniu na miejsce część wymieniłem na ruble w banku. 50 dolarów wymieniłem na 103 rubli z drobnymi. Na oko 1 białoruski rubel to 2 złote. W rzeczywistości trochę mniej, a tak będzie sobie to łatwiej zamieniać.

Pierwszy rzut na miasto - wszystko wygląda zupełnie jak u nas. Ulice czyste, tylko mniej billboardów, a na parkingach można zobaczyć samochody Лада. Ciekawe jest jeszcze to, że sporo napisów jest po białorusku, którego nie znam, ale mogę się domyślić co wszystko oznacza.

Popularny środek transportu to маршрутки, czyli coś w rodzaju naszych minibusów. Cena za przejazd to 1 białoruski rubel. Przy wysiadaniu mówimy "на остановке, пожалуйста", żeby kierowca widział, że ma się zatrzymać.

W następnym wpisie napiszę o tym, co i za ile można kupić w sklepach.

#podroze #rosyjski #grodno #bialorus
Pobierz
źródło: comment_qdL3McghEZNcyHQNHoTeq3Vax2QEERlX.jpg
  • 38
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Detharon: my jechaliśmy z wizami do Mińska, super przygoda :)
Ogólnie uważam, że ten kraj często jest pomijany w rozmowach o turystyce krajach ościennych, a naprawdę warto go odwiedzić.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Jako ciekawostkę dodam, że jak byłem we wrześniu 2018, to na wjeździe przeszukali mi całe auto bo szukali... mięsa

@dronte: o, ciekawe. Był jakiś konkretny powód dlaczego nie można wwozić mięsa?
@CytrynowySorbet szczerze, to nie mam pojęcia :D może w Polsce była jakaś "mięsna" afera, albo jakiś ich odwet, bo my nie chcieliśmy ich mięsa, nie wiem. Był to wrzesień 2018, jeśli chciałbyś szukać jakichś informacji.
@chaberr przyjeżdżają bo im zwracają VAT, temu biorą najnowsze samsungi/iphony po 5tys zł i masz tysiaka zwrotu, dobry deal. To sama działa w drugą stronę :)
@Detharon: Przeklejam swój opis wycieczki do Grodna, byłem dwa tygodnie temu:

Odwiedziłem Grodno. Miasto jest ładne i zadbane, ale dwa dni to maksimum na zwiedzanie. W sumie spokojnie wystarczy jeden dzień. Największe wrażenie zrobiła na mnie Kołoża, cerkiew z XII wieku. Bardzo klimatyczna. W mieście jest dużo kościołów katolickich i w każdym trafiałem na grupę wiernych (w sobotę, modlili się oczywiście po polsku). Główny deptak (ulica Sowiecka) całkiem fajny, brakuje tylko
Napisz po ludzku a nie wklejasz jakieś znaczki


@efek: znajomość cyrylicy w naszym kraju, z racji położenia, powinna być tak samo oczywista, jak znajomość angielskiego. I nie mówię o znajomości języka rosyjskiego ale samego alfabetu. 3 z 7 naszych sąsiadów go używa.
@Aguerre: przybliżenie tylko. Mniej więcej taki kurs jest jak wymienisz bezpośrednio złotówki na ruble. Wymieniając złotówki na dolary w Polsce i dolary na ruble w Białorusi wychodzi około 1.9 zł za rubel. Co i tak nie jest świetnym kursem... ale szkoda mi było czasu na bawienie się w to